Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Eu de luni sunt in somaj tehnic.

Ptr prima data in viata mea. 

 

O firma cu 1500 persoane se opreste deoarece toti clientii nostri sunt afectati de virusul asta. Inclusiv azi am primit comenzi de la ei, cu date de livrare aprilie  [fal] ptr ca vor sa-si pastreze avantajul FIFO. 

Si atunci ce vrei sa fac eu ? 

 

Sa le pling de mila unora ptr ca vor sa se plimbe, ca oricum mor si nu se mai deranjeaza?

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu de luni sunt in somaj tehnic.

Ptr prima data in viata mea. 

 

O firma cu 1500 persoane se opreste deoarece toti clientii nostri sunt afectati de virusul asta. Inclusiv azi am primit comenzi de la ei, cu date de livrare aprilie  [fal] ptr ca vor sa-si pastreze avantajul FIFO. 

Si atunci ce vrei sa fac eu ? 

 

Sa le pling de mila unora ptr ca vor sa se plimbe, ca oricum mor si nu se mai deranjeaza?

N-a zis nimeni sa plangi de mila nimanui.

Trebuie doar ca gandurile mai putin crestinesti sa le tinem pentru noi ca  sa nu se exacerbeze  o situatie deja existenta in societatea romaneasca. (apropo de persoanele in varsta: te cauta moartea pe acasa si tu stai la coada cand eu ma grabesc) sau sa le exprimam intr-un mod etic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am spus mamei mele tot timpul sa iasa din casa, sa se miste, sa fie activa pentru ca daca la varsta ei renunta sa se miste, psihicul ei nu poate decat sa se deterioreze. 

Acum ii spun sa stea in casa, la 81 de ani, singura, la bloc. Nu neaga gravitatea crizei, nu o considera "o facatura". Nu are amici printre vecini cu care sa stea la gargara. Vorbesc cu ea la telefon la doua zile (am mai scris pe undeva). Eu vreau sa o sun in fiecare zi, sa nu se simta singura, dar ei i se pare prea des. Am o prietena care ar putea sa o ajute. Fratele meu a vrut sa trimita un amic sa o aprovizioneze. A refuzat. Nu ca s-ar duce la piata sa se intalneasca (,,,) cu prieteni sau ca are grupul ei de amici. Cum spunea cineva, vrea ea sa vada/alega ce cumpara, vrea sa fie pretul cel mai bun. 

Am observat o diferenta uriasa intre mentalitatea pensionarilor de aici si cea a pensonarilor din Romania. Este foarte frumos ce a spus Marius ca se face in Oradea. Nu stiu insa/nu cred ca se poate aplica peste tot. 

 

Sa nu se inteleaga gresit, eu nu indemn pe nimeni sa iasa din casa, o cert pe mama cand o face. Asta nu inseamna ca nu inteleg de ce o face. Si mie imi vine sa ma urc pe pereti stand numai intre pereti.... Am senzatia ca orice urma de empatie se pierde in situatii de criza.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am spus mamei mele tot timpul sa iasa din casa, sa se miste, sa fie activa pentru ca daca la varsta ei renunta sa se miste, psihicul ei nu poate decat sa se deterioreze. 

Acum ii spun sa stea in casa, la 81 de ani, singura, la bloc. Nu neaga gravitatea crizei, nu o considera "o facatura". Nu are amici printre vecini cu care sa stea la gargara. Vorbesc cu ea la telefon la doua zile (am mai scris pe undeva). Eu vreau sa o sun in fiecare zi, sa nu se simta singura, dar ei i se pare prea des. Am o prietena care ar putea sa o ajute. Fratele meu a vrut sa trimita un amic sa o aprovizioneze. A refuzat. Nu ca s-ar duce la piata sa se intalneasca (,,,) cu prieteni sau ca are grupul ei de amici. Cum spunea cineva, vrea ea sa vada/alega ce cumpara, vrea sa fie pretul cel mai bun. 

Am observat o diferenta uriasa intre mentalitatea pensionarilor de aici si cea a pensonarilor din Romania. Este foarte frumos ce a spus Marius ca se face in Oradea. Nu stiu insa/nu cred ca se poate aplica peste tot. 

 

Sa nu se inteleaga gresit, eu nu indemn pe nimeni sa iasa din casa, o cert pe mama cand o face. Asta nu inseamna ca nu inteleg de ce o face. Si mie imi vine sa ma urc pe pereti stand numai intre pereti.... Am senzatia ca orice urma de empatie se pierde in situatii de criza.  

Aceeasi senzatie o am si eu.  Si pe langa asta am constatat  si o mare rezistenta cand atragi atentia ca nu e firesc. Nu ar face niciun pas inapoi, doamne fereste! Dimpotriva! Esti bombardat cu filmulete, cu poze...

 

Este inutil. Mi-a aratat acum fii-mea pe facebook. Pur si simplu FB a explodat impotriva persoanelor in varsta.

 

Scarbos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O veste buna. Romania va produce propriile ei Izolete.

BRAVO!

 

Cercetătorii militari au realizat, într-un timp record, un Sistem de evacuare a personalului contaminat cu agenți biologici – BIOEVAC (tip izoletă).

 

Cercetătorii științifici din Centrul de Cercetare Științifică pentru Apărare CBRN și Ecologie din cadrul Agenției de Cercetare pentru Tehnică și Tehnologii Militare (ACTTM) au realizat, într-un timp record, un Sistem de evacuare a personalului contaminat cu agenți biologici – BIOEVAC (tip izoletă).

 

Echipamentul asigură izolarea temporară și transportul în siguranță al personalului suspect sau confirmat a fi contaminat cu agenți biologici, inclusiv SARS-CoV-2, și este dotat cu un sistem de filtro-ventilație cu presiune negativă. Produsul dezvoltat de cercetătorii militari îndeplinește standardele de securitate pentru prevenirea riscurilor de contaminare în zona de izolare și pe traseul de transport al persoanei infestate.

Prototipul a fost finalizat în data de 16 martie, fiind realizat în colaborare cu operatorul economic STIMPEX SA, specializat în în producția de echipamente de protecție CBRN, care a pus la dispoziția echipei de cercetare, cu titlu gratuit materiale, materii prime și manopera, având la bază proiectul de cercetare realizat în cadrul MApN.

 

Produsul a fost testat și omologat, în perioada 18 – 19 martie, de specialiști din cadrul Departamentului pentru armamente și cercetători științifici din cadrul Centrului de Cercetare Științifică pentru Apărare CBRN si Ecologie și ACTTM “.

S-au creat astfel condițiile necesare pentru demararea procesului de producție, în cel mai scurt timp, a acestei izolete de concepție 100% românească în țară, de către STIMPEX SA, în colaborare CN ROMARM SA.

#RomâniaFiiPuternică #COVID19

Comuniccat al MAPN de pe pagina lor de FB.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Armata română montează un spital de campanie la Otopeni, în curtea Institutului Ana Aslan. Acesta va fi folosit pentru trierea și tratarea cazurilor ușoare de infecții cu COVID-19.

 

Acesta va avea unități de triaj, laborator, radiologie, zone de sterilizare și pentru decontaminare. În spitalul mobil pot fi tratați, la nevoie, până la 100 de pacienți infectați cu COVID-19.

Spitalul de campanie ROL 2 a mai fost folosit în 2015, pentru combaterea virusului Ebola, dar și în cel mai mare exercițiu militar NATO desfășurat anul trecut în România.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...