Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am primit mesajul ăsta audio, în limba engleză. L-am tradus în română, ca să-l puteți înțelege toți. Dacă urmați sau nu sfaturile din el, vă privește.

-------------------------------------------------------------------------
«Salut! Voiam doar să transmit informația asta. Mi-a fost trimisă de un coleg care are un prieten ce lucrează la Doctor Negrin, principalul spital de pe insula noastră [Gran Canaria]. Evident, e în spaniolă, deci am s-o citesc și traduc pentru voi. Iată ce spune:

 

 

"Acum, chinezii înțeleg comportamentul virusului Covid-19, datorită autopsiilor pe care le-au făcut. Acest virus se caracterizează prin obstrucționarea căilor respiratorii cu un mucus gros, care se solidifică și blochează căile aeriene și plămânii. Deci au descoperit că, pentru a putea aplica un medicament, trebuie deschise și deblocate aceste căi aeriene, pentru a se putea folosi un tratament eficient. Însă toate astea necesită câteva zile.
Recomandările lor cu privire la ceea ce poți face tu ca să te protejezi sunt:

1. Bea multe lichide fierbinți: cafea, supe, ceaiuri, apă caldă. În plus, ia câte o înghițitură de apă caldă la fiecare 20 de minute, pentru că asta îți va menține gura umedă și va spăla orice virus din gură către stomac, unde sucurile gastrice îl vor neutraliza înainte de-a-ți putea ajunge la plămâni.
2. Fă gargară cu apă caldă cu un antiseptic (oțet, sare, lămâie) în fiecare zi, dacă se poate.
3. Virusul se atașează de păr și haine. Orice detergent sau săpun îl omoară, dar trebuie să faci baie sau duș ori de câte ori te întorci de pe stradă. Nu te așeza nicăieri, du-te direct să faci baie sau duș. Dacă nu-ți poți spăla hainele zilnic, atârnă-le direct la soare, care, de asemenea, neutralizează virusul.
4. Spală foarte atent suprafețele metalice, pentru că virusul poate rămâne viabil pe ele până la 9 zile. Conștientizează și fii vigilent în legătură cu atingerea balustradelor, clanțelor etc. Cred că în casă poți să te asiguri că le menții curate și le ștergi în mod regulat.
5. Nu fuma.
6. Spală-te pe mâini la fiecare 20 de minute, folosind orice săpun care face spumă. Fă-o pentru 20 de secunde și cu minuțiozitate.
7. Mănâncă fructe și legume. Încearcă să-ți crești și nivelul de zinc, nu doar pe cel de vitamina C.
8. Animalele de companie nu transmit virusul la oameni. Acesta se transmite de la om la om.
9. Încearcă să eviți să te îmbolnăvești de gripă comună – pentru că ți-ar slăbi sistemul imunitar – și încearcă să eviți să mănânci sau să bei chestii reci.
10. Atacă imediat, prin metodele de mai sus, orice disconfort sau durere în gât. Virusul intră în organism pe această cale și rămâne în gât pentru 3 sau 4 zile, înainte de-a trece spre plămâni.

Mult noroc tuturor, aveți grijă de voi și transmiteți mai departe aceste informații, dacă doriți.", spune el.

Deci... am auzit de multe ori aceleași lucruri, din multe surse diferite, așa că mie mi se pare că sunt sfaturi foarte credibile, pe care oamenii să le poată adopta pentru a încerca să se protejeze. Sper să ajute! Pa!»
-------------------------------------------------------------------------
Așadar, urmați sau nu sfaturile, treaba voastră

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ne spune Marius cum e cu acel mesaj audio care circula pe net - ca am primit unul de la el.

De asta si discutiile de la celalat subiect(unde si cum traieste virusul)...nimeni nu stie ce e adevarat si ce e fake news.

 

Mesajul asta circula de mult timp, doar ca acum are precizarea de la inceput cu ce au "desciperit"chinezii despre virus!!! [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, in ciuda ordonantei de aseara, astazi mai multe biserici din tara au oficiat slujba in prezenta a zeci de oameni, oferind si impartasania in mod traditional.

 

personal, am observat din nou, in doar 2 zile, preturi modificate la unele alimente. :( in sus, nu in jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, in ciuda ordonantei de aseara, astazi mai multe biserici din tara au oficiat slujba in prezenta a zeci de oameni, oferind si impartasania in mod traditional.

 

personal, am observat din nou, in doar 2 zile, preturi modificate la unele alimente. :( in sus, nu in jos.

Intra in vigoare de azi orele 22:00

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"un coleg care are un prieten" e fix ce s-a spus sa nu folosim ca sursa de informare.

Exact!!!

 

Sfaturile de la "un coleg are un prieten"care se difuzeaza au fost analizate d eun medic german(am mai scris la un subiect) si dintre toate singurul bazat pe realitate este cel cu bautul apei(apa...nu apa cu otet.lamiie, usturoi sua mai stiu eu ce...) la un naumit interval de timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in romania recomandarea este "informati-va doar din surse oficiale". si asta deoarece pe fb-ul romanesc este acum un amestec enorm si imposibil de controlat de informatii adevarate si false.

 

oamenii posteaza imagini cu sicrie si spun: acestia sunt mortii din italia. pe urma vine altul si spune: sunt sicrie de la un naufragiu.

 

am primit un mesaj cu: inchideti geamurile, se stropeste cu ceva de sus.

 

ceva oameni au lansat zvonul ca se vor inchide orasele si sa vom ramane fara apa, curent, gaz, internet.

 

altii spun ca, de fapt, nu avem teste CoVid.

 

altii ca urmeaza noua ordine mondiala, ca in italia/europa au fost adusi militari americani pentru construirea de baze. ca suntem manipulati "din umbra" de "fortele oculte".

 

altii ca nu exista coronavirusul si ca totul este o manipulare.

 

etc. etc. etc.

 

ah, si bineinteles, raman fanaticii religiosi, care spun ca am starnit mania domnului prin pacatele noastre si ca numai dumnezeu ne mai poate salva acum, sa ne incredintam viata domnului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...