Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Foto: Administratia Prezidentiala
 
 
 
 
 
Recomandarile de circulatie pentru populatie valabile intre orele 06:00 si 22:00 se transforma in obligatie, a anuntat presedintele Klaus Iohannis. Astfel, romanii pot sa iasa din casa ziua doar daca merg la serviciu, la medic sau la cumparaturi.

"Pot sa va spun in acest moment ca am convenit ca este nevoie de masuri suplimentare pentru a fi in situatia sa ingradim, sa incetinim raspandirea infectiei.

Astfel, se vor introduce noi restrictii de circulatie si noi restrictii pentru romani, in sensul ca ce a fost pana acum o recomandare devine obligatie, dupa principiul "stam acasa". Evident ca oamenii pot iesi ca sa mearga la serviciu si sa se intoarca de la serviciu, sa iasa sa isi faca cumparaturile absolut necesare de alimente de pe-o zi pe alta. Insa aceste restrictii devin obligatii!", a spus Iohannis, intr-o declaratie sustinuta la Cotroceni, dupa o intalnire cu premierul Orban si trei ministri.

Mai mult, persoanele cu varsta de peste 65 de ani nu vor avea voie sa iasa deloc din casa.

"Persoanele cele mai vulnerabile sunt persoanele peste 65 de ani. Este evident ca avem nevoie de masuri speciale, dar si de restrictii speciale. Si, astfel, pentru a proteja persoanele peste 65, pentru aceste persoane se vor introduce restrictii speciale, in sensul ca vor trebui, in interesul lor propriu, sa stea practic tot timpul acasa", a subliniat presedintele.

Iohannis a precizat ca pentru a se asigura ca romanii respecta noile masuri, va scoate armata pe strada.

"Am convenit sa folosim si Armata, pentru a gestiona mai bine situatiile create in teren. In acest fel, Armata va pune la dispozitie personal care va veni sa suplimenteze fortele de ordine publica, Jandarmerie si Politie", a mentionat seful statului.

In acelasi timp, Klaus Iohannis a anuntat ca pentru supravegherea persoanelor aflate in carantina se afla in pregatire masuri de supraveghere electronica.

Toate masurile anuntate azi de Iohannis se vor regasi intr-o noua ordonanta militara, ce va fi gata in cursul acestei zile. Restrictiile vor intra in vigoare incepand de maine, ora nefiind inca precizata.
Foto: Administratia Prezidentiala
 
 
 
 
 
Recomandarile de circulatie pentru populatie valabile intre orele 06:00 si 22:00 se transforma in obligatie, a anuntat presedintele Klaus Iohannis. Astfel, romanii pot sa iasa din casa ziua doar daca merg la serviciu, la medic sau la cumparaturi.

"Pot sa va spun in acest moment ca am convenit ca este nevoie de masuri suplimentare pentru a fi in situatia sa ingradim, sa incetinim raspandirea infectiei.

Astfel, se vor introduce noi restrictii de circulatie si noi restrictii pentru romani, in sensul ca ce a fost pana acum o recomandare devine obligatie, dupa principiul "stam acasa". Evident ca oamenii pot iesi ca sa mearga la serviciu si sa se intoarca de la serviciu, sa iasa sa isi faca cumparaturile absolut necesare de alimente de pe-o zi pe alta. Insa aceste restrictii devin obligatii!", a spus Iohannis, intr-o declaratie sustinuta la Cotroceni, dupa o intalnire cu premierul Orban si trei ministri.

Mai mult, persoanele cu varsta de peste 65 de ani nu vor avea voie sa iasa deloc din casa.

"Persoanele cele mai vulnerabile sunt persoanele peste 65 de ani. Este evident ca avem nevoie de masuri speciale, dar si de restrictii speciale. Si, astfel, pentru a proteja persoanele peste 65, pentru aceste persoane se vor introduce restrictii speciale, in sensul ca vor trebui, in interesul lor propriu, sa stea practic tot timpul acasa", a subliniat presedintele.

Iohannis a precizat ca pentru a se asigura ca romanii respecta noile masuri, va scoate armata pe strada.

"Am convenit sa folosim si Armata, pentru a gestiona mai bine situatiile create in teren. In acest fel, Armata va pune la dispozitie personal care va veni sa suplimenteze fortele de ordine publica, Jandarmerie si Politie", a mentionat seful statului.

In acelasi timp, Klaus Iohannis a anuntat ca pentru supravegherea persoanelor aflate in carantina se afla in pregatire masuri de supraveghere electronica.

Toate masurile anuntate azi de Iohannis se vor regasi intr-o noua ordonanta militara, ce va fi gata in cursul acestei zile. Restrictiile vor intra in vigoare incepand de maine, ora nefiind inca precizata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie toate statele europene și chiar și SUA mi-au părut luate pe nepregătite de epidemie/ pandemie. Toate avertismentele parcă au fost nesocotite. Chiar se credea că totul se va opri la China? Toți iau măsuri pe ultima sută de metri, nimeni nu părea pregătit, logistic vorbind, și toți sunt pe ultima sută de metri în goană după aprovizionare. Măsurile de restrângere a răspândirii virusului au fost multă vreme neglijate, iar acum se iau cu întârziere, suntem mereu cu mulți pași în urmă. Experiența mea de lucru, chiar dacă fără tangență cu domeniul medical, îmi dă sentimentul unei abordări foarte „naive” a multor situații. De exemplu mie mi se părea normal ca orice pacient care intră într-un spital, cel puțin de când o parte a diasporei a început să se bulucească la granițe,. să fie privit ca un posibil purtător al virusului, ori impresia mea este de ruletă rusească

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok,si cei de 65+ ce fac? termina mancarea si-apoi? nu toti au pe cineva sa le faca cumparaturile, sa le plateasca facturi, sa mearga la farmacii pt ei. nu se poate sa nu iasa deloc! 

Eu stiu ca inca de sambata, cand s-a dat oprima ordonanta militara, s-a spus ca primariile, prin serviciile sociale si cele pt situatii de urgenta vor avea in evidenta persoanele 65+ de pe raza localitatii, care nu au rude aproape, sa le asigure cele necesare. Chiar azi am auzit stire ca primariile se vor folosi de listele electorale pt a identifica exact persoanele in varsta. Probabil ca asta inseamna insitutii, oameni, fonduri deblocate in acest scop. Si institutii la care sa te plangi si care sa ia masuri daca e cazul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...