Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

91598935_10222614092963520_1239584830719

 

US și mai nou UK intra pe panta de creștere accelerata a cazurilor active, e drept ca testează și (mult) mai mult (ca noi), dar nu pot sa nu ma gândesc la atitudinea iresponsabila de acum câteva săptămâni a celor doi lideri fata de pandemie ... 'They wasted precious time fighting reality, not the disease'.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un articol interesant si destul de bine documentat referitor la posibila influenta benefica a vaccinarii TBC asupra numarului imbolnavirilor si severitatii simptomelor bolii, odata contactat virusul. Desi eram sceptica atunci cand au aparut primele informatii care sa sugereze o legatura intre cele doua, citind articolul... par inclinata sa nu mai dau "dismiss" acestei informatii. 

Asa cum concluzioneaza si autoarea, doar urmarind cifrele pana la sfarsit vom avea (poate) o certitudine... 

Pana atunci, las link-ul aici:

 

https://lucianmindruta.com/2020/04/02/ofera-vaccinul-tbc-o-imunitate-mai-mare-in-fata-covid-si-de-ce-e-asta-o-speranta-pentru-romania-guest-post-de-diana-taylor/?fbclid=IwAR08OCz3X8tV-Ztv8TbN6ZR8bnSTpN2Qy1aZ4sG_MdFBZVRYyeZnKb4NZ-8

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

post-3916-0-64613200-1585842325_thumb.jpg

 

post-3916-0-42140700-1585842344_thumb.jpg

 

Asociatia Daruieste Viata:

La asta lucrăm de vreo 10 zile. Nu am zis nimic până nu am avut siguranța că putem face. Nu de alta, dar mai știm pe unii care ne-au promis vreo 8 spitale regionale, metropolitane, naționale, mondiale și de care le-or mai fi trecut lor prin cap și care acum își freacă mâinile de bucurie că au fugit la timp.

 

Facem un spital modular pentru tratarea pacienților diagnosticați cu COVID 19, cu forme grave sau critice, în curtea Spitalului Elias. Mulțumim conducerii acestui spital pentru curaj și asumare... am văzut zilele astea prea multă fugă de responsabilitate, așa că e bine să-i lăudăm pe cei care chiar merită.

La finalul pandemiei îl vom transforma în spital de mari arși, căci nu întrevăd prea mari șanse să avem unul adevărat în următorii ani.

 

Sunt câțiva oameni care au muncit la proiectarea acestui spital modular pro bono: Raluca Soaita, Florentin Trache, Arin Mihai, Tiberiu Udroiu, Iulia Oprea, Vasile Tudor, Silviu Zmafir, Dan Mândruț, Mihai Șandru, Mihai Toma, Monica Cornea, Victor Baboi. Mai sunt câțiva pe care nu-i cunosc și nici măcar numele lor nu-l știu.

Mulțumim IMSAT , @Linde, Tesseract-Architecture, TPF Inginerie

 

Vă rugăm să ne fiți alături, căci singure nu vom reuși. Avem nevoie de bani, de materiale, de echipamente, de voi toți.

Împreună trecem și peste asta.

sms 2 eur la 8826
donații pe www.daruiesteviata.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

attachicon.gifspital.jpg

 

attachicon.gifspital1.jpg

 

Asociatia Daruieste Viata:

La asta lucrăm de vreo 10 zile. Nu am zis nimic până nu am avut siguranța că putem face. Nu de alta, dar mai știm pe unii care ne-au promis vreo 8 spitale regionale, metropolitane, naționale, mondiale și de care le-or mai fi trecut lor prin cap și care acum își freacă mâinile de bucurie că au fugit la timp.

 

Facem un spital modular pentru tratarea pacienților diagnosticați cu COVID 19, cu forme grave sau critice, în curtea Spitalului Elias. Mulțumim conducerii acestui spital pentru curaj și asumare... am văzut zilele astea prea multă fugă de responsabilitate, așa că e bine să-i lăudăm pe cei care chiar merită.

La finalul pandemiei îl vom transforma în spital de mari arși, căci nu întrevăd prea mari șanse să avem unul adevărat în următorii ani.

 

Sunt câțiva oameni care au muncit la proiectarea acestui spital modular pro bono: Raluca Soaita, Florentin Trache, Arin Mihai, Tiberiu Udroiu, Iulia Oprea, Vasile Tudor, Silviu Zmafir, Dan Mândruț, Mihai Șandru, Mihai Toma, Monica Cornea, Victor Baboi. Mai sunt câțiva pe care nu-i cunosc și nici măcar numele lor nu-l știu.

Mulțumim IMSAT , @Linde, Tesseract-Architecture, TPF Inginerie

 

Vă rugăm să ne fiți alături, căci singure nu vom reuși. Avem nevoie de bani, de materiale, de echipamente, de voi toți.

Împreună trecem și peste asta.

sms 2 eur la 8826

donații pe www.daruiesteviata.ro

 

 

Citisem, vroiam sa le intreb daca au diriginte de santier :) si sa ma ofer, dar apoi am citit raspunsul celor cu CIC-ul meu si m-a deriat....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pentru mine ramane un mister diferenta dintre tarile dezvoltate si cele mai putin dezvoltate sau nedezvoltate, unde conditiile de igiena sunt minime si conceptul de distantare sociala nu exista. https://www.worldometers.info/coronavirus/

 

Nu e nici un mister. Tarile putin dezvoltate nu testeaza decat infim si in consecinta numarul de cazuri raportate este cel mai probabil foarte departe de realitate. Plus ca unele au si regimuri autoritare sau dictatoriale deci chiar daca ar avea statistici mai exacte nu le ar raporta.

Numarul de morti la fel....daca nu sunt testati nu se raporteaza la decese cauzate de virus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am gasit un articol interesant si destul de bine documentat referitor la posibila influenta benefica a vaccinarii TBC asupra numarului imbolnavirilor si severitatii simptomelor bolii, odata contactat virusul. Desi eram sceptica atunci cand au aparut primele informatii care sa sugereze o legatura intre cele doua, citind articolul... par inclinata sa nu mai dau "dismiss" acestei informatii. Asa cum concluzioneaza si autoarea, doar urmarind cifrele pana la sfarsit vom avea (poate) o certitudine... Pana atunci, las link-ul aici: https://lucianmindruta.com/2020/04/02/ofera-vaccinul-tbc-o-imunitate-mai-mare-in-fata-covid-si-de-ce-e-asta-o-speranta-pentru-romania-guest-post-de-diana-taylor/?fbclid=IwAR08OCz3X8tV-Ztv8TbN6ZR8bnSTpN2Qy1aZ4sG_MdFBZVRYyeZnKb4NZ-8

Mi-a plăcut comentariul cu pălinca.

Deocamdata e prea devreme sa stim ceva cat de cat științific. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...