Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Aha, am înțeles Viviana. Da, la cazurile acelea ma refeream. Înțeleg ca acești bolnavi s-au infectat de covid-19 in spital? 

Da. Asa stiu.

si la Gerota cred ca au fost cazuri de pacienti internati si infectati.

 

 

Prietena fii-mii a terminat baleneofizioterapie la facultatea de medicina. Lucreaza la un mare spital particular.

e posibil, daca va fi cazul sa o mute in prima linie la triaj, la spital de infectioase.

A facut instructaj si printre altele le-a atras atentia ca oamenii mint. Nu spun de unde vin si nici daca au fost in contact cu cineva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vineri 3 aprilie a fost descoperită, în cartierul Giulești, o femeie de 70 de ani care a murit singură în casă, infectată cu COVID-19.

 

”Mama făcea dializă la clinica Diaverum din Sema Park”, a spus fata ei, din Germania, pentru Libertatea. Familia a aflat că e pozitivă, abia vineri, după moarte, căci atunci rețeaua Diaverum a anunțat-o pe menajera care a găsit-o pe femeie neînsuflețită în apartament! Este al optulea pacient mort al acestei clinici private.
Citeşte întreaga ştire: Cronica unor morți colective neglijate în rețeaua privată de dializă Diaverum. 8 decese, mai multe ca în focarul de la Țăndărei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu găsesc graficele foarte utile. Cu anumite rețineri. Le corelez cumva și cu decesele și numărul de teste făcute.

În mare, sunt optimistă cum evoluează situația aici în Norvegia. Curbă aceea cu evoluția cazurilor începe să se apropie de orizontală în modul logarithmic. Este o evoluție lentă. Local, în orașul meu, sunt 42 de cazuri. Doctorul orașului zice că 24 îi consideră vindecați pentru că sunt de acum 3-4 săptămâni și deja nu mai au simptome. Oficial nu apar da vindecați. În ultima săptămână apar 2 joi cazuri în statistici. Dar sunt cazuri noi în orașele celelalte din regiune. Deci tot nu e prea bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, am înțeles Viviana. Da, la cazurile acelea ma refeream. Înțeleg ca acești bolnavi s-au infectat de covid-19 in spital? 

 

mihaela_s

 

cineva de pe FB a ales sa relateze experienta ca suspect de covid-19 - UPU spitalul sfantul spiridon, cred ca iasi. o d-ra.

 

a scris ca in UPU suspectii de covid - ea si inca un domn care acuza simptome specifice - au fost tinuti impreuna cu alti pacienti, la gramada, respirand acelasi aer. pana la urma, ea nu avea covid, dar ca suspecta, a fost trimisa pe jos de la spitalul sfantul spiridon la spitalul de infectioase, ca "e mica distanta". ea a stat 2 ore in UPU, altii, mai mult.

 

daca asa se procedeaza...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, nu știu ce înseamnă distanță mică în cazul descris de tine dar eu aș fi mers pe jos fără să comentez. Am oroare de izoleata aceea. Parcă ești pus în cușcă. În plus, pe picioarele tale nu pui la risc personal medical în timpul transportului, nici nu îi ții ocupați cu tine și atunci se pot duce la alte cazuri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otiliav, cred ca si eu as fi procedat la fel, daca as fi putut sa merg pe picioarele mele.

 

dincolo de asta, ce a descris femeia aia in postare e total contrar aplaudatului eroilor din prima linie, stimulati acum de iohannis cu 500 de euro/persoana/luna. a scris de acelasi dezinteres, aceeasi brambureala de dinainte de covid.

 

 

Situație incredibilă la Galați, acolo unde o bătrână de 82 de ani, confirmată cu coronavirus și înregistrată ca fiind decesul cu numărul 137, este, de fapt, în viață.
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mihaela_s cineva de pe FB a ales sa relateze experienta ca suspect de covid-19 - UPU spitalul sfantul spiridon, cred ca iasi. o d-ra. a scris ca in UPU suspectii de covid - ea si inca un domn care acuza simptome specifice - au fost tinuti impreuna cu alti pacienti, la gramada, respirand acelasi aer. pana la urma, ea nu avea covid, dar ca suspecta, a fost trimisa pe jos de la spitalul sfantul spiridon la spitalul de infectioase, ca "e mica distanta". ea a stat 2 ore in UPU, altii, mai mult. daca asa se procedeaza...

 

Nu, nu asa se procedează, nu peste tot. Dar tu le cauti special doar le astea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pepco, nu știu ce înseamnă distanță mică în cazul descris de tine dar eu aș fi mers pe jos fără să comentez. Am oroare de izoleata aceea. Parcă ești pus în cușcă. În plus, pe picioarele tale nu pui la risc personal medical în timpul transportului, nici nu îi ții ocupați cu tine și atunci se pot duce la alte cazuri.

 

Izoleta e obligatorie, nu conteaza ca vrei sau nu sau distanța. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...