Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Da, de acord cu testarea de anticorpi dar exact Pt ce spuneam eu are relevanță: ca sa vadă procentul de populație care a avut virusul și sa poată relua lumea activitatea. Dar e vorba de scoli, de cei care lucrează de acasa. Nu de personalul medical. Sau alții care oricum merg la munca. Acolo are relevanță exact cum am spus eu. 

 

Aqai da, la tine și la mulți alții, va fi testare in masa, va fi testul de anticorpi. Dar cum discutam nu mai știu la ce subiect, cu Roxana și Daniela, nu se știe încă cât timp au anticorpii efect. 
 

Testele de anticorpi vor fi in curând Ok Pt laboratoare. 
 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anja, daca inteleg bine, tu sustii teastarea pt a determina daca ai avut coronavirus i. e acum esti imun? 

 

Da, si mie mi se pare o strategie buna. 

da, in testarea in masa pt a determina procentul de oameni care au imunitate si pentru a se pregati strategia pt urmatorul val. Si sustin investitii masive in crearea de teste suficient de bune. Investitii in aplicatii de detectie, tracking si warning, etc. Investitii in crearea rapida a unui vaccin. (am vazut ca in Canada foloseau o alta tehnologie pt crearea vaccinului si deja testasera cu 45 de oameni). Fiecare ban investit in asta va ajuta la revenirea economiei mai repede decat prin alte metode.

 

Da, Aqai, se poate sa fii avut corona.... Cine stie....

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s epare foarte buna strategia cu testatul in masa, cei care sunt imuni ar putea incepe sa lucreze normal, cei testati pozitivi stau in carantina adica cumva vom relua treptat datorita testarii maselor, activitatile zilnice.

 

Insa e problema d ebani...sa testezi fiecare cetatean, sunt costuri enorme, nu stiu cum s-ar putea realiza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos amesteci testele :).
Spui de testare in masa Pt a afla dacă ești imunizat și apoi vorbești despre cei pozitivi sa stea acasa. 
 

Unul e testul de anticorpi ca sa vezi dacă ești imun, adică ai avut boala. Dacă testul iese pozitiv la anticorpi înseamnă ca da, ai avut boala și ești imun, deci te poți întoarce la munca, dacă ai lucrat de acasa. 
 

Al doilea test de care vorbești tu, este cel in care te testează dacă ești pozitiv acum și atunci stai in carantina.  

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdată testele de anticorpi nu sunt in vigoare. Se așteaptă cât de curând, cel puțin in Suedia, sa fie omologate. 
 

Problema e ca dacă testezi in masa și un procent mic de persoane a avut virusul, mai ales in cazul țărilor cu lock-down, nu prea are relevanta. Bani cheltuiți și apoi iar reluate teste la un moment dat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, testarea in masa, asa se numeste, dar este o intreaga stiinta in spatele ei. Nu se teasteaza asa la rand. Se fac esantioane reprezentative, se fac modele matematice. se testeaza anumite populatii si in etape. De ex, eu, care pot lucra bine merci de acasa, sa nu fac parte din primul esantion de test..etc.

 

Nu sunt deloc bani cheltuiti, sunt bani investiti, pentru ca ai date, stii unde este riscul mare sa fie iar focar, unde sa pui mai mult personal medical, sa iti faci stoc de echipament etc. Inveti cum s-a manifestat si imprastiat virusul. Si a doua testare e buna, pt ca verifica duarta imunizarii, etc..

Trebuie un pic gandit cum s-ar zice din "balcony view" si lasat la o parte ideea ca e prea scump. Ce se face acum, se iau doar masuri reactive, nu pro-active, ne va costa ff scump.  Informatia e "putere" si trebuie sa invatam sa fim inaintea virusului.

 

Cred ca Andacos, doar sustinea ce am zis eu cu ambele teste..(dar o las pe ea sa zica [:)] [flo2] )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca testul de anticorpi poate detecta si o infectie in curs, daca depisteaza doar IgG, daca depisteaza si IgG si IgM inseamna ca esti convalescent, iar daca depisteaza doar IgM inseana ca ai avut in trecut. 

 

Singura problema ar fi o perioada de cateva zile la inceput, de la infectare pana cand organismul ajunge sa produca primii anticorpi la un nivel detactabil. 

 

Si eu sunt spre testare masiva dar cu mentiunea ca un test negativ nu inseamna sigur ca nu ai . Tot ce poti sa faci este sa elimini temporar pe cei care au contactat virusul dintre cei posibil a se infecta, ajuta la crearea unor modele matematice cat mai bine mulate pe realitate, pentru a putea estima cand si de ce ai nevoie si cum te pregatesti din timp. 

 

Citeam pe undeva ca primele morti suspecte au avut loc in wuhan undeva prin octombrie, 4 morti de pneumonie din aceeasi familie, medicul care i-a tratat a mentionat o pneumonie severa diferita de tot ce stia el. Apoi la alt medic inca 3 cazuri, tot asa, familie. Oficial primul caz e declarat pe 1 decembrie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...