Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iertate-mi fie mesaje ce par a fi 'teoria conspiratiei'. Nu cred în raul facut intentionat, viața și realitatea m-au învățat însă că uneori sunt interese dincolo de noi. În cazul ăsta ca si în multe altele, oamenii obișnuiți sunt victime.

 

Eu îmi pun niște întrebări, nu găsesc răspunsuri de la surse credibile. Sunt fericită să găsesc explicații pertinente aici.

 

Ăsta e unul din motivele pentru care am deschis acest subiect. Știu că forumul DC are oameni de calitate, profi...de prin toată lumea.  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legata de relevanta testarilor. 

 

Romania are stocuri de teste pt COV?

 

prima afirmatie e atat de vaga ca nici nu stiu ce sa fac cu ea. adica.. cum relevanta? daca sunt kituri bune? sau?

 

la intrebarea concreta s-a raspuns de cateva ori incepand cu prima conferinta de presa de luni: da, sunt stocuri. 

edit: inclusiv azi: 

"

  • Am făcut 12.000 de teste și avem 31 de cazuri confirmate.
  • Nu ducem lipsă nici de kituri de testare, nici de profesioniști."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuk, s-a spus despre teste.

Nu se pot face oriunde si  de catre oricine. Se fac in laboratoare de genetica specializate.

Se cauta prezenta unei anume secvente genetice.

Noi oamenii, de exemplu, suntem diferiti si avem ADN diferit.  Acest ADN  este unic si este si proba indubitabila in diverse procese. Profilul de ADN uman nu se face la plesneala in orice laborator de  catre oricine.

 

Asa  si virusii au un ADN unic, un cod genetic singular - se numeste genom viral.

Nici profilul ADN al COVID nu se poate face oriunde, de catre oricine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa  ...inca una si ma duc.

Inconstienta rezutatata din prostie-in primul rind, este cauza numarul unu in situatia actuala din Romania.

 

Apoi vin desconsiderarea situatiei(avem si pe aici pe forum exemple ), luarea in deridere sau pe partea usoara , lipsa de respect si considerare fata de cel de linga tine.

nu stiu la ce fel de exemple te referi dar a nu te panica nu inseamna  a desconsidera . cu teama  poti doar  complica lucrurile in nici un caz a le rezolva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...