Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Nu mai este permisă deplasarea fără motiv în nici un interval orar, nu doar între 22-06. De la Ordonanța Militară nr. 3.

 

Art. 1. – Se interzice circulația tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu următoarele excepții:

a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;

b) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale;

c) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;

d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;

e) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizicăindividuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;

f) deplasarea în scopul donării de sânge, la centrele de transfuzie sanguină;

g) deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;

h) deplasarea pentru realizarea de activități agricole;

i) deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Black, declarația este pe persoană fizică. Tot timpul. Nu este pe persoană juridică. Persoana juridică poate să-ți dea o adeverință de la locul de muncă pe care să o ai pe lângă declarație atunci când te deplasezi în scopuri profesionale. Dar cel care declară motivul deplasării este tot timpul o persoană fizică.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o declaratie a unui preot, postata recent, despre cum se va desfasura slujba de Paste anul asta. Mi se pare foarte de bun simt. Pastele, Invierea Domnului, sunt in primul rand in suflet.

Pe scurt invita lumea sa priveasca slujba la tv, sa aprinda o candela sau o lumanare cand preotul zice Veniti sa luati lumina si sa iasa in balcoane cu lumina si sa cante Hristos a inviat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alte idei: chiar Politia ar putea aduce lumina in fiecare bloc, apeland la interfon presedintele sau administratorul (ei au datele acestora), dar nu pot sa fac eu program Politiei... Aia era o idee despre cum ne-am putea organiza noi insine si sa fie impacata si capra si varza si vanatorul...

 

Cat despre declaratie, nu ma gandeam la formularul pentru persoane fizice, ci la celalalt, pentru firme, din partea asociatiei de proprietari. Nu ca merge la munca, ci ca merge in interesul asociatiei.

 Maica-mea e presedinta de asociatie. Eu i-am tot spus sa stea in casa, ca am auzit ca au zis primariile ca o sa ajute batrinii singuri. M-a luat la misto, zicind ca primaria, daca chiar ar fi vrut sa faca ceva concret, nu numai sa dea declaratii, ar fi facut apel la presedintii de asociatii de proprietari, ca ei stiu mai bine ca oricine care batrini sint izolati din blocurile in care locuiesc. Pai, iti dai seama cum ar sari in sus daca ar indrazni cineva sa-i propuna ca la virsta ei sa umble noaptea prin bloc pe la locatari?! [alcool] Plus ca ea n-are nici o treaba cu biserica.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Maica-mea e presedinta de asociatie. Eu i-am tot spus sa stea in casa, ca am auzit ca au zis primariile ca o sa ajute batrinii singuri. M-a luat la misto, zicind ca primaria, daca chiar ar fi vrut sa faca ceva concret, nu numai sa dea declaratii, ar fi facut apel la presedintii de asociatii de proprietari, ca ei stiu mai bine ca oricine care batrini sint izolati din blocurile in care locuiesc. Pai, iti dai seama cum ar sari in sus daca ar indrazni cineva sa-i propuna ca la virsta ei sa umble noaptea prin bloc pe la locatari?! [alcool] Plus ca ea n-are nici o treaba cu biserica.

 

 

Ei, presedinta noastra ar apela la noi s-o imprastiem in bloc sau la o vecina simpatica de la 3. Plus ca are un flacau de pana-n 30 de ani care poate si el umbla, desi nu cred ca ar face-o.

 

In fine... era o idee... 

 

Cum sa va spun? Eu pe fb nu am numai colegi de liceu sau de facultate, prin prisma jobului am absolut toate categoriile de persoane, unele ma scot din minti cu ce posteaza, dar ii pastrez acolo ca sa ma pun la curent cu gandurile din partea cealalta.

Ei, in partea cealalta nu e liniste. Sper sa iasa totul bine dar am dubii mari. Cel putin la cum ii vad ca se inflameaza in ultima vreme...

 

Eu ma gandeam ca asta s-ar fi putut incadra la voluntariat, litera g) din articolul postat mai sus de danielag, de-asta ma gandeam la o adeverinta cu stampila asociatiei de proprietari.

 

Dar vad ca parerea unanima e ca n-o sa mearga, asa ca mi-o scot din cap. Sunt ingrijorata totusi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

black , umbla o vorba pe facebook ca cei foarte credinciosi se vor ridica odata cu iisus anul asta, pana la urma lasa lumea sa faca ce vrea ea.  poate asa vor cunoaste si forta bruta a statului pe propria actiune.  

 

iisus nu e in biserica iar lumina lui ar trebui sa zaca in noi , nu sa o luam odata pe an de la biserica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ei, presedinta noastra ar apela la noi s-o imprastiem in bloc sau la o vecina simpatica de la 3. Plus ca are un flacau de pana-n 30 de ani care poate si el umbla, desi nu cred ca ar face-o. In fine... era o idee....

 

 

dragilor,

 

stati acasă. Nu căutați soluții in acest caz. Lumina e in voi. 
Eu o sa las plase cu mâncare la biserica românească de aici in oraș . Sunt peste tot plase cu mâncare agate de gard . Așa transmiteți lumina in sufletul altor oameni. 

 

Ai fost simpatica cu flăcăul sa umble. Îl și văd pe fii-miu , cum ar reacționa 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Dana, si la fel. Dar eu am invatat sa numar pana sa scriu pe DC [:)]
noi, 

cei plecați din ro, am rupt legăturile astea, și chiar dacă eu stau la 5 minute de biserica românească , nu ma duc, chiar dacă ar fi deschisă . 
 

as lasă autoritățile sa își aloce oamenii acolo unde e chiar nevoie. De ex la gravide, la oamenii bolnavi care sunt acum lăsați fără direcție ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...