Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

93518964_10222793154719952_1345288584373

 

Statele Unite, cu o populație de 5 ori mai numeroasa, depășesc Italia la numărul de cazuri active la milionul de locuitori.

Bulina repreznta prima zi de instituire a restrictiilor. 

 

Nu prea se vad cele doua satamani de la lockdown dupa care lucrurile ar trebui sa o ia in jos, mai curand spre 4 saptamani...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lumea este  impartita .  unii nu au spitale, cativa  nu au locuri in spitale, altii revin la operatiile de rutina pentru ca spitalul e doar 25 la suta ocupat si provoaca pierderi.  oare cui? 

nu am stiut pana acum ca un spital provoaca aceleasi pierderi ca un hotel, daca nu e ocupat 100%.

 

daca nu ar mai fi bolnavi de internat inseamna ca spitalele nu mai fac profit, logic sau nu?

 

lasati cifrele si priviti realitatea.  este chiar in fata voastra si nu puteti sa o vedeti de grafice facute in urma infectatilor, mortilor , vindecatilor (pardon aia nu fac parte din grafic)  ca nu conteaza.  conteaza doar virusul covid 19, numit asa deoarece CO vine de la corona , VI de virus si D de la disease si 19 pentru ca taman  pe 31 decembrie 2019 a fost declarat . venit de la un liliac care a trecut intr-un pangolin si apoi la om, ca cica de la liliac nu poate trece la om, pentru ca liliacul e o pasare , nu un mamifer.   

 

or fi facut predictii pentru  NOI corona virusi in anul 2020 ,  virusi care sunt cunoscuti de atatia ani  dar care se pare ca au  inceput sa treaca de la animale la oameni si s-au gandit sa  nu ii incurce intre ei. 

 

va rog sa imi scuzati ironia sau ce o fi , dar eu asa vad lucrurile.  by de way,  nu uitati sa faceti exercitii de respiratie profunda dupa ce purtati masca, creierul are nevoie de aer  ca sa fie oxigenat iar prin masca respiri la jumatate.   si in acelasi timp va rog sa imi iertati si "prostia".

 

  Paste fericit tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conteaza doar virusul covid 19, numit asa deoarece CO vine de la corona , VI de virus si D de la disease si 19 pentru ca taman  pe 31 decembrie 2019 a fost declarat . venit de la un liliac care a trecut intr-un pangolin si apoi la om, ca cica de la liliac nu poate trece la om, pentru ca liliacul e o pasare , nu un mamifer. 

 

 

e sintetic toata ziua, primele (?) rezultate obtinute de chinezi intr-ale virusologiei letale pentru om au fost prezentate de Rai Tre in 2015.

liliacul e mamifer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.......conteaza doar virusul covid 19, numit asa deoarece CO vine de la corona , VI de virus si D de la disease si 19 pentru ca taman  pe 31 decembrie 2019 a fost declarat . venit de la un liliac care a trecut intr-un pangolin si apoi la om, ca cica de la liliac nu poate trece la om, pentru ca liliacul e o pasare , nu un mamifer.   

 

.......

 

va rog sa imi scuzati ironia sau ce o fi , dar eu asa vad lucrurile.  by de way,  nu uitati sa faceti exercitii de respiratie profunda dupa ce purtati masca, creierul are nevoie de aer  ca sa fie oxigenat iar prin masca respiri la jumatate.   si in acelasi timp va rog sa imi iertati si "prostia".

 

  Paste fericit tuturor!

sper ca parte bolduita face parte din “ironia” despre care vorbesti in ultimul paragraf.....

 

LE am scris inainte de a citi raspunsul pus de Pepco

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de cand un liliac e mamifer?@

 De cand face pui (care in engleza se numesc pups) pe care nu stiu cu ce-i hraneste, banuiesc lapte de liliac. dupa cum spune definitia mamiferelor pe care am invatat-o intr-o clasa oarecare, “mamiferele fac pui (vii) pe care-i hranesc cu lapte” (zicea tovarasa de biologie, sau doamna invatatoare, nu mai stiu).

 

Liliacul este si o planta (care nu este nici mamifer, nici pasare).

 

Recunosc, nu stiu daca exista o pasare liliac, stiu insa ca liliacul din discutia la subiect este mamifer din clasa “chiroptera” (long leave wikipedia). Virusul a fost transmis la pangolin (zic niste oameni de stiinta, dar ce conteaza stiinta cand teoria conspiratiei este so juicy) care, daca te uiti in arborele filogenetic, este foarte aproape de liliac. De asemenea, si din pacate, pangolinul este considerat o delicatesa in anumite tari din Asia (inclusiv China). Si un medicament (“Solzii”). Se pare ca este si cel mai traficat mamifer in lume. 

 

but, who cares...

 

LE ca sa evit orice confuzie, “pui” nu ca in “pui de gaina”, pui ca in “baby bat”....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 De cand face pui (care in engleza se numesc pups) pe care nu stiu cu ce-i hraneste, banuiesc lapte de liliac. dupa cum spune definitia mamiferelor pe care am invatat-o intr-o clasa oarecare, “mamiferele fac pui (vii) pe care-i hranesc cu lapte” (zicea tovarasa de biologie, sau doamna invatatoare, nu mai stiu).

 

Liliacul este si o planta (care nu este nici mamifer, nici pasare).

 

Recunosc, nu stiu daca exista o pasare liliac, stiu insa ca liliacul din discutia la subiect este mamifer din clasa “chiroptera” (long leave wikipedia). Virusul a fost transmis la pangolin (zic niste oameni de stiinta, dar ce conteaza stiinta cand teoria conspiratiei este so juicy) care, daca te uiti in arborele filogenetic, este foarte aproape de liliac. De asemenea, si din pacate, pangolinul este considerat o delicatesa in anumite tari din Asia (inclusiv China). Si un medicament (“Solzii”). Se pare ca este si cel mai traficat mamifer in lume. 

 

but, who cares...

 

LE ca sa evit orice confuzie, “pui” nu ca in “pui de gaina”, pui ca in “baby bat”....

normal ca nu de liliacul care miroase vorbeam, dar de lilieci care dau lapte nu am auzit. sincera sa fiu nici nu am vazut.

 

edit: dar sunt convinsa ca daca faceau lapte exista si lapte de liliac!?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

normal ca nu de liliacul care miroase vorbeam, dar de lilieci care dau lapte nu am auzit. sincera sa fiu nici nu am vazut.

 

edit: dar sunt convinsa ca daca faceau lapte exista si lapte de liliac!?

ar trebui probabil sa te informezi inainte de a posta. Tho’ bad comeback. Dar dupa cum spuneam, who cares, teoria conspiratiei sa traiasca...

 

PS nu ma deranjeaza cand cineva nu stie, mi se pare normal, nu suntem masini. Cred insa in “owning your errors”. Probabil pt ca eu, daca gresesc, sunt prima care o recunoaste. Deci, whatever.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...