Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Da, asa zic si eu, pe worldometer ai posibilitatea sa compari Europa cu America de Nord (deci inclusiv Canada, Mexic si niste alte chestiute) si cu oricare continent.

 

Europa inca e deasupra americii de nord dar America recupereaza diferenta cu cate 2000 de cazuri pe zi.

 

Asia vine din urma, Turcia si Iran sunt in top 10, India creste tare, la fel si Emiratele Arabe Unite.

 

Africa e ok deocamdata, la fel si America de Sud, dar cand or incepe...

 

Cel mai bine sta Australia+Oceania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cred ca ai uitat un 0. sunt mai mult de 20.000 de cazuri pe zi, incepand cu 1 aprilie. 

 

 

Eu scrisesem de cat recupereaza din diferenta, daca te uiti, in Europa ieri sunt 28,000 de cazuri noi, in America de Nord sunt 33,000 (pana alaltaieri era o diferenta de numai 2000 de cazuri noi, ieri vad ca sunt 5000)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa zic si eu, pe worldometer ai posibilitatea sa compari Europa cu America de Nord (deci inclusiv Canada, Mexic si niste alte chestiute) si cu oricare continent.

 

Europa inca e deasupra americii de nord dar America recupereaza diferenta cu cate 2000 de cazuri pe zi.

 

Asia vine din urma, Turcia si Iran sunt in top 10, India creste tare, la fel si Emiratele Arabe Unite.

 

Africa e ok deocamdata, la fel si America de Sud, dar cand or incepe...

 

Cel mai bine sta Australia+Oceania.

Arabia Saudita creste tare  nu EAU (creste si asta). Sauditii au cu vreo 4500 de cazuri mai mult decat emiratii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare un pic unfair pentru USA. Sunt o uniune de state.

 

Ar fi folositoare si o comparatie in care avem USA versus UE (care si ea este o uniune de state precum USA). 

Si Australia e o federatie si totusi face foarte bine. Problema cu US nu e ca sunt state diferite, ci ca nu exista o strategie comuna si coeziva de la guvernul federal.  Adica e un talmes balmes fara coerenta si e scapa cine poate.  I Australia guvernul federal a colaborat cu opozitia, au ales o strategie si statele au implementat in functie de particularitatile fiecaruia. Ce au facut statele foarte bine a fost sa inchida granitele in interior, ceea ce a oprit plimbarea virusului in pe tot continentul. Si a salvat comunitatile de aborigeni care altfel ar fi fost decimate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a placut.

M-a pierdut dupa primul sfert cand a vorbit despre lipsa de consistenta: ai voie sa mergi la Costco dar la biserica nu.

E asa o teza falsa, lipsa de viziune (am mai auzit-o) si nu-i sta in bine  unui medic sa o expuna.

 

Am mai vazut  asa un medic care baga spaima in oameni spunand ca in Argentina si Brazilia e vara acum, e cald si virusul nu a dat inapoi. Si lumea se sperie si il asculta cu gura cascata.

Nu mai conteaza ca in Argentina  e toamna si ca din mai incepe iarna si ca sunt 21 de grade si ca in Brazilia e cam la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am  mai citit eu ieri parerea unui medic care a bagat-o pe aia cu oculta mondiala si controlul guvernului din umbra. Mor cand vad de astia! Adica sunt sute de mii de medici si asistente din toate tarile lumii care vad pacientii bolnavi in fata lor si toti, absolut toti mint ca sa ne tina pe noi in case si sa ne anuleze drepturile civile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut  asa un medic care baga spaima in oameni spunand ca in Argentina si Brazilia e vara acum, e cald si virusul nu a dat inapoi. Si lumea se sperie si il asculta cu gura cascata.

Nu mai conteaza ca in Argentina  e toamna si ca din mai incepe iarna si ca sunt 21 de grade si ca in Brazilia e cam la fel.

 

Pe de altă parte sunt zone unde e cald și au cazuri consistente ”The virus has caused heavy death tolls in warm-weather areas such as Louisiana and Florida, and Singapore has seen a recent surge in cases.

Sursa.

 

De exemplu în Florida și în Singapore sunt 28 de grade ziua în momentul ăsta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...