Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si inca ceva...si la noi au fost infectati batrinii in azile, apoi cred ca au fost introduse masurile de interdictie la vizite.Cred ca testarea a venit mai tirziu, prima masura a fost izolarea.

 

interesant. Așa a fost și la noi, și totuși au murit mult mai mulți decât in Germania. Idem restul țărilor cu 50% bătrâni decedați, din casele de bătrâni. 
 

Asadar dilema persista. Ce a făcut Germania diferit? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

interesant. Așa a fost și la noi, și totuși au murit mult mai mulți decât in Germania. Idem restul țărilor cu 50% bătrâni decedați, din casele de bătrâni. 

 

Asadar dilema persista. Ce a făcut Germania diferit? 

Pai fata de Suedia a avut strategie complet diferita!!!

 

Fata de restul tarilor europene, in afara unui sistem de sanatate solid, respectarea regulilor de igiena recomandate si a izolarii-sigur ca si aici sunt oi negre, a nu s ecrede ca aici e totul corec si perfect, nu cred ca a facut nimic deosebit.Insa a impus imediat masurile necesare(in ianuarie cind a izbucnit in NRW satul respectiv a intrat imediat in izolare, scolile sau inchis...)

 

Si poate da testeaza mai mult acum, insa la inceputul pandemiei nu a fost asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce inseamna nozocomiale?

 

Infectiile intraspitalicesti. Adică luate din spital. Intri sănătos și ieși bolnav :). 
 

Viviana, cum sa internezi persoane asimptomatice? Așa se face in Ro? 
Si cine sunt persoanele izolate su autoizolate la domiciliu (tot citesc in presa). 
 

Bine, la noi nu se testează asimptomaticii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aha...deci nici SARS-ul ce a izbucnit tot in China, tot in Whuan, nu are vaccin.

 

epidemia nu a izbucnit tot in Wuhan, ci in provincia Guangdong. Nu a mai existat interesul pentru dezvoltarea vaccinului pentru ca manifestarile erau foarte diferite - mult mai severe cu o rata de mortalitate mai ridicata, dar rata de transmisie era mai mica. Deci s-a reusit izolarea epidemiei mult mai devreme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

epidemia nu a izbucnit tot in Wuhan, ci in provincia Guangdong. Nu a mai existat interesul pentru dezvoltarea vaccinului pentru ca manifestarile erau foarte diferite - mult mai severe cu o rata de mortalitate mai ridicata, dar rata de transmisie era mai mica. Deci s-a reusit izolarea epidemiei mult mai devreme.

Eu am citit ca tot in Wuhan a izbucnit SARS-ul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...