Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asta Cu pacienții asimptomatici in spitale plus cei care vin in țara și ii țin in carantina pe banii statului mi se par niște cheltuieli extreme și inutile pe banii statului .

 

ati văzut ca Judoka a scris ca in Germania nici nu te vor in spital, dacă respiri , cât de cât.

 

eu, nu pot sa îmi dau cu părerea ce funcționează la nemții .

dar carantina mea e mult mai lejera fata de ce aud in ro.

Era full ieri la cumpărături . Cu Masca . 
dar pe strada e liber . Nici muncitorii pe șantier nu poarta masca . 
 

la noi la servici lucram putini și împrăștiați . De la birou 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Viviana, cum sa internezi persoane asimptomatice? Așa se face in Ro? Si cine sunt persoanele izolate su autoizolate la domiciliu (tot citesc in presa). Bine, la noi nu se testează asimptomaticii.

 

La noi se interneaza deocamdata toate persoanele depistate pozitiv (pot fi asimptomatici sau nu). Doar cand vom avea mai multe cazuri vor fi lasate anumite persoane in izolare acasa (cei fara simptome si cei cu simptomatologie minora).

 

In izolare sunt cei care au venit din alte zone sau cei care au intrat in contact cu o persoana depistata pozitiv, fara sa faca boala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu, nu pot sa îmi dau cu părerea ce funcționează la nemții .

dar carantina mea e mult mai lejera fata de ce aud in ro.

Cred ca iti imaginezi ca daca in Romania era asa lejera interdictia d eiesire, ajungeau ca Italia la numarul de cazuri?

 

Am mai spus, a fost o decizie foarte buna interdictia asta d eiesire in Romania, altfel era jale!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intriga cifrele nemtilor.

Nu stiu daca s a mai scris, in primul rand in caminele de batrani nu se testesza post mortem. Nici Franta nu a luat parca in calcul pe cei din camine( la inceput)

Atuul nemtilor este ca stau f bine la nr de paturi de la reanimare, mult peste Frants, Italia.

Apoi nu sunt ca popor f sociabil, imbratisari, pupaturi, nu prea au famiilii multi generatie, ca in Italia. Nu au asa multi turisti. Etc

 

Iar pt romani cheltuielile ar fi fost mult mai mici, daca era disciplina. Adica erai cetatean responsabil si te auto izolai acasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca noi stam destul de bine, nu stiu daca cifrele chiar ar fi fost mult mai mici data fiind contagiozitatea virusului asta. 

Pe mine ma îngrijorează cei asimptomatici, nu numai ptr ca pot răspândi boala, ci si ptr ei înșiși. Cunosc o pers asimptomatica de 20 zile , încă nu are teste negative. Chiar sunt curioasă cat o sa dureze pana are teste negative. 

Eu stiu ca la mine in judet se testează toți cei susceptibili.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Apoi nu sunt ca popor f sociabil, imbratisari, pupaturi, nu prea au famiilii multi generatie, ca in Italia. .

 

ce relativ se vede ..

 

 

eu cu vecinele ne îmbrățișăm când ne vedeam

cu mămicile la școala la fel. Cu colegii și colegii , nu zilnic , de obicei când vin din concediu . Mâna se da cu toată lumea, egal ca e bărbat sau fameie. Pt mine a fost cam Șocant când cineva la Cluj m- a sărit de la datul mâinii . Uitasem ca in ro, se da noroc numai cu bărbații . 

 

copilul meu mare se imbratiseaza cu colegii . 
in plus multe familii se muta când le intra copii la școala pe lângă părinți . 
multe case sunt cu apartamente pe nivele fix ca stau. Mai multe generații . 
 

eu ii vedeam la școala : erau mereu ziua Oma & Opa tag ( ziua cu bunicii ) era plin .

 

in plus de Crăciun , nu poți invita nemții in seara de 24.12 pt ca se serbatoreste in familie . 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

la sfârșit de carnaval in 28.02 a fost marea infectare in Nordrhein Westfalen , Heinsberg. Un cuplu pozitiv au infectat 300 de persoane , o petrecere . 
 

aia a doua zi au închis tot când s- a pozitivă primul . Aproape 500 persoane au fost in localitatea asta . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...