Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Didi  [flo2]  chiar ca relativ. 

Păi eu cu vecinii nici nu dau mâna, daramite sa ne imbratisam/pupam ! Never ever.  Povestim, râdem, ajunge. 

Cu mamicile la scoala, profesorii, învățătoare, dirigintă idem. 

La serviciu dam mâna bărbați și femei doar colegii de birou. Nu dau mâna cu toata lumea.  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

La noi se interneaza deocamdata toate persoanele depistate pozitiv (pot fi asimptomatici sau nu). Doar cand vom avea mai multe cazuri vor fi lasate anumite persoane in izolare acasa (cei fara simptome si cei cu simptomatologie minora). In izolare sunt cei care au venit din alte zone sau cei care au intrat in contact cu o persoana depistata pozitiv, fara sa faca boala.

 

Si cum ajung cei asimptomatici sa fie testati? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

la sfârșit de carnaval in 28.02 a fost marea infectare in Nordrhein Westfalen , Heinsberg. Un cuplu pozitiv au infectat 300 de persoane , o petrecere . 

 

aia a doua zi au închis tot când s- a pozitivă primul . Aproape 500 persoane au fost in localitatea asta . 

Si pe mine ma intriga cazul Germaniei. Cum au putut efectiv sa inchida o localitate de 500 locuitori? Si apoi, asta a fost la inceput, numarul de cazuri este foarte mare acuma in Germania. La un numar aproape egal de cazuri, in Franta sint de 4 ori mai multi morti. In afara de testare, care aici nu se practica pt toata lumea, nici chiar pt cei care sint in contact cu o persoana pozitiva asimptomatica, Iar izolarea e mult mai stricta aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La noi se interneaza deocamdata toate persoanele depistate pozitiv (pot fi asimptomatici sau nu). Doar cand vom avea mai multe cazuri vor fi lasate anumite persoane in izolare acasa (cei fara simptome si cei cu simptomatologie minora). In izolare sunt cei care au venit din alte zone sau cei care au intrat in contact cu o persoana depistata pozitiv, fara sa faca boala.

 

Eu stiu 2 persoane asimptomatica care stau acasa. 

O femeie ( nu stiu daca are familie si unde sta ) si un bărbat care locuiește acum într-o garsonieră singur, separat de soția si fiica lui.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai au închis școlile in aceea localitate . 

nu știu . O sa vedem documentarul . In câțiva ani  [:)].

de fapt numărul de morți e vital e in lupta cu boala .

 

——

exista un documentar pe ZDF despre primul pacient la terapie intensiva in Freiburg . Fix o dr , colega cu ei. 
pur și simplu au făcut teste . Pt ca nu exista o soluție general valabilă . 

Și da, au paturi la terapie intensiva . Statistica o confirma.
 

in plus , cel puțin printre colegii&  vecinii mei nu se vorbește nimic negativ de guvern și conducere in general . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intriga cazul Germaniei. Cum au putut efectiv sa inchida o localitate de 500 locuitori? Si apoi, asta a fost la inceput, numarul de cazuri este foarte mare acuma in Germania. La un numar aproape egal de cazuri, in Franta sint de 4 ori mai multi morti. In afara de testare, care aici nu se practica pt toata lumea, nici chiar pt cei care sint in contact cu o persoana pozitiva asimptomatica, Iar izolarea e mult mai stricta aici.

Pai aici in Heinsberg a izbucnit prima data epidemia si au intrat imediat in izolare.Au dat imagini la tv...erau localitatile fantoma...nimeni pe strada.

 

Nepoata mea-sora mea sta in zona, nici acum nu merge la scoala, scoala inchisa de atunci din februarie.

 

Apoi a venit Bayern din urma si ei au luat imediat masuri-acolo a fost izolare totala,nu ca in restul Germaniei.

 

Insa asa este, in Germania pupatul si imbratisatul nu e pe toate drumurile, de aici si tendinta de transmitere mai scazuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, francezii se pupa mult si dau mina. Sau mai bine ar trebui sa vorbesc la trecut, pt ca de aproape 2 luni n-am mai pupat pe nimeni si nici n-am vazut pe cineva s-o faca. Pe 3 martie erau 4 morti in Fr acuma sint 25000. In L'Express-ul din saptamina aia spuneau ca rata mortalitatii la Covid19 e de 1%. Mai crede cineva?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, asa e, francezii se pupa mult si dau mina. Sau mai bine ar trebui sa vorbesc la trecut, pt ca de aproape 2 luni n-am mai pupat pe nimeni si nici n-am vazut pe cineva s-o faca. Pe 3 martie erau 4 morti in Fr acuma sint 25000. In L'Express-ul din saptamina aia spuneau ca rata mortalitatii la Covid19 e de 1%. Mai crede cineva?!

 

Pentru ca nimeni nu știe cu adevărat care e numărul de infectați, se presupune ca e de 10 ori, poate și mai mult, decât cei analizați (simptomatici) rata mortalității oscilează între 0,8-1%, eventual ceva mai mult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...