Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, scuze, cred că am dezinformat parțial. Văd că s-au schimbat condițiile din algoritmul de caz / algoritmul de internare / raportare. Ultima versiune de la Centrul National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile este aici:

https://www.cnscbt.ro/index.php/info-medical/1695-metodologia-de-supraveghere-a-covid-19-actualizare-28-04-2020/file

(actualizată în 28 aprilie 2020).

 

”Recomandări de prioritizare a testării pentru COVID-19:

 

1. Persoane simptomatice, inclusiv personal medico-sanitar conform definiţiei de caz;

2. Contacți apropiaţi simptomatici ai cazurilor confirmate;

3. Pacienţi înainte de procedura de transplant (asimptomatici) şi donatorii de organe, ţesuturi şi celule stem hematopoietice înainte de donare; pacienți cu transplant de organe, ţesuturi şi celule stem hematopoietice aflați în tratament imunosupresor, înaintea fiecărei internări din perioada de monitorizare posttransplant – 2 teste la 24 de ore interval;

4. Pacienţi asimptomatici cu imunosupresie în contextul bolii sau indusă medicamentos la internare în spital – 2 teste la 24 de ore interval;

5. Pacienți oncologici asimptomatici aflați în curs de chimioterapie și/sau radioterapie – de 2 ori pe lună;

6. Pacienți oncologici asimptomatici înainte de intervenții operatorii sau manevre invazive;

7. Hemodializaţi simptomatici;

8. Hemodializati asimptomatici contacţi cu caz confirmat, 2 testări la 6-7 zile interval între ele; pe durata acestei perioade aceștia vor fi dializați în sesiuni separate de restul pacientilor;

9. Persoane instituționalizate simptomatice;

10. Gravidele asimptomatice care se află în carantină/izolare la domiciliu sau au fost contact apropiat cu un caz confirmat;

11. Personalul de îngrijire din centre rezidențiale – de 2 ori pe lună;

12. Personal sanitar asimptomatic contact direct cu caz confirmat, în a 6-7 zi de la ultimul contact posibil infectant**;

 

** În perioada imediată contactului posibil infectant și până la primirea rezultatului de laborator, personalul medico-sanitar își va desfășura activitatea cu respectarea măsurilor de protecție standard. Cazurile pozitive simptomatice sau asimptomatice din rândul personalului sanitar, vor respecta procedurile de izolare aplicate şi la restul persoanelor infectate. Modificarea contextului epidemiologic poate duce la revizuirea acestor recomandări.

 

Unitățile medicale pot stabili protocoale de testare pentru personalul medical şi/sau pacienți prin tehnici de RT-PCR, suplimentar faţă de aceste recomandări, care pot fi realizate cu resurse proprii în laboratoarele pe care le dețin sau în alte laboratoare.”

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Poti explica te rog ce ai vrut sa spui? :)

 

pai nu contează câți fac boala, la final contează cât au supraviețuit și câți a salvat sistemul .

 

———-

a apărut la un moment dat la tv Știrea ca britanici sunt dezamăgiți de guvern . Pai da, ăla ales de ei , care reclama imunitate de turma și el

insusi a ajuns la intensiv . 
dar cei care nu au putut ajunge . 
 

care va supraviețui , va afla .. poate intr-o zi ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu 2 persoane asimptomatica care stau acasa. 

O femeie ( nu stiu daca are familie si unde sta ) si un bărbat care locuiește acum într-o garsonieră singur, separat de soția si fiica lui.  

 

Eu știam că persoanele identificate ca purtători pozitivi se internează/izolează în spital.

 

Din ultimul document de la Centrul National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile nu mai știu ce să înțeleg, apare doar această mențiune:

”Rezultatele pozitive ale acestor testări vor fi raportate de către laboratorul care a efectuat testarea imediat la INSP şi direcțiile de sănătate publică şi se vor lua măsurile necesare de internare/izolare ale persoanelor infectate”. Deci înțeleg că se poate ca o persoană infectată să fie doar izolată (probabil s-ar aplica asimptomaticilor? nu se detaliză).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scris mai sus, DSP-ul ia ”măsurile necesare de internare/izolare ale persoanelor infectate”.

 

La începutul testărilor se testau și contacții asimptomatici, ex. aici:

”Un bărbat de 48 de ani din București, asimptomatic, contact direct cu fiul pacientului internat la Spitalul Gerota.”

”Bărbat, 20 de ani, din Iași. A venit din Italia pe 10 martie și a intrat în carantină la Satu Mare. Este asimptomatic și va fi transportat în această seară la cu izoleta la Spitalul de Boli Infecțioase Iași”

 

(Se și internau asimptomaticii, din ceea ce se vede mai sus).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am căutat Informații in presa și nu am găsit. Știam însă ca am citit undeva asta, despre Germania. Era aici, la subiect! 

 

Poate are Black o sursa? 

 

Andacos, desigur tu ești direct la sursa. Cum nu am găsit niciun articol, îți dau dreptate. Sunt doar curioasa de unde a făcut Black afirmația. 

 

Am găsit însă un articol despre Belgia, care e la polul opus Germaniei. 

https://afp.omni.se/belgium-says-transparency-explains-high-virus-toll/a/Adww7z

 

Mihaela, citisem doua articole similare si un video cu un virusolog german, care declarau cele ce le-am scris eu acolo. Cand le-am cautat pentru a pune aici linkurile, nu le-am mai gasit, ori nu am cautat eu bine, ori nu mai sunt. Nu erau surse oficiale. E posibil sa fi fost niscai fake-uri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...