Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Inca o placinta! Mneam-mneam-mneam!

 

95918903_10222988814451323_5825718443730

 

Sunt cateva judetele in care discrepanata intre ponderea deceselor si cea a cazurilor Confirmate (in total national), este foarte mare, uneori chiar dubla:

- Arad, cu 7%, respectiv 5%
- Hunedoara, cu 7%, respectiv 4%
- Galati 7%, respectiv 3%
- Arges cu 2% decese si 1% cazuri confirmate
- Mehedinti.

Probabil ca aici se face prea putina preventie prin testare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cateva judetele in care discrepanata intre ponderea deceselor si cea a cazurilor Confirmate (in total national), este foarte mare, uneori chiar dubla:

- Arad, cu 7%, respectiv 5%

- Hunedoara, cu 7%, respectiv 4%

- Galati 7%, respectiv 3%

- Arges cu 2% decese si 1% cazuri confirmate

- Mehedinti.

Probabil ca aici se face prea putina preventie prin testare.

 

Cum adică prevenție prin testare?

 

Referitor la procentele diferite între cazuri confirmate și decese pe județ (ca procent din total) cred că nu avem suficiente date să tragem concluzii. Ar trebui să știm structura pe sexe, vârste, boli la nivel național și să vedem cum stă județul pe structura respectivă. Poți să ai mai mulți confirmați și tineri sau mai puțini confirmați și cu boli, comorbidități. Simpla pondere nu spune prea multe.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adică prevenție prin testare?

 

Referitor la procentele diferite între cazuri confirmate și decese pe județ (ca procent din total) cred că nu avem suficiente date să tragem concluzii. Ar trebui să știm structura pe sexe, vârste, boli la nivel național și să vedem cum stă județul pe structura respectivă. Poți să ai mai mulți confirmați și tineri sau mai puțini confirmați și cu boli, comorbidități. Simpla pondere nu spune prea multe.

 

Comentariile sunt ale autorului! :))

 

Ai dreptate ca cifrele chioare nu ne spun nimic, si eu cred ca ar trebui intelese in context mult mai larg. Ce cred ca vrea el sa zica este ca daca procentul deceselor e asa mare, se poate datora faptului ca de fapt sunt mai multe cazuri in realitate, nu numai cele confirmate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Păi da, dar cei asimptomatici sau cu simptome minore si care nu sunt spitalizati nu mor de covid. 

Cei cu simptome minore cel mai probabil ca au sunat deja la urgente si sunt cei carantinati la domiciliu, deci cuprinși în statistica. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, revin, că scriam pe telefon.

 

Eu zic așa: ca să poți compara procentul de mortalitate pe județe cu procentul de îmbolnăviri trebuie să te asiguri că ai depistat cât mai corect numărul de cazuri, nu? Că poate în două județe care au același procent de cazuri confirmate (ex: Hunedoara și Neamț, ambele au 4% din cazurile confirmate din țară), poate într-un județ o parte din cazuri scapă testării fiind asimptomatici. Deci per total poate mortalitatea lor e similară, doar că într-unul dintre cazuri fiind în județ și asimptomatici, aceștia nu-s testați și confirmați, deci nu intră la statistică.

 

Plus că intervine structura populației îmbolnăvite pe județe, care nu este identică între județe. În județele unde ai multe cazuri în cămine de bătrâni ai mortalitate mai mare decât într-un județ unde nu-s multe astfel de cazuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ai dreptate ca cifrele chioare nu ne spun nimic, si eu cred ca ar trebui intelese in context mult mai larg. Ce cred ca vrea el sa zica este ca daca procentul deceselor e asa mare, se poate datora faptului ca de fapt sunt mai multe cazuri in realitate, nu numai cele confirmate.

Pai cum sa fie cazuri multe , cei care nu au simptome grave , nu mor de covid?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...