Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

 

 

Info ***Toate raspunsurile nu imi apartin - nu sunt nici pe departe cunoscator Intreb si eu pe altii care sunt in domeniu Controlul negativ poate sa iasă pozitiv de exemplu dacă ai contaminat agenții de test. Substanțele de baza pe care le pui in orice test. Sau dacă ai făcut ceva cu “templates” care se amplifica unul pe altul in loc sa se alinieze unde trebuie și sa amplifice secvența de ADN Controlul pozitiv poate sa iasă negativ dacă s-a stricat masina PCR in timpul experimentului, sau s-a defectat un stagiu. De obicei dacă ciclul a fost intrerupt Sau, din nou, dacă e o problema cu substanțele de baza, de exemplu enzima s-a degradat și nu mai funcționează. Sau a fost tratat kit-ul la temperatura nepotrivita (de exemplu a fost uitat afara din frigider/congelator) și s-au degradat alte componente Sunt și alte exemple dar astea sunt majoritare Deci toate sunt probleme tehnice Dar dacă identifici probleme tehnice adică controlul pozitiv și negativ a eșuat, nu poți sa validezi rezultatele din experimentul respectiv Controlul trebuie făcut in fiecare plăcuță de experiment (sunt 96 de locuri de experiment intr-o plăcuță adică poți testa teoretic cel puțin 90 pacienți). Doar dacă testele control au funcționat poți valida plăcuța. Dacă e validată, rezultatul e unul dintre cele mai robuste pe care le poți genera.

 

In sfârșit vorbim aceeași limba! 
 

Eroare tehnica și/sau eroare umană (o parte din cele scrise mai sus se încadrează la eroare umană).  
 

Cea de-a doua mai greu de depistat dacă nu se întâmpla la testele control. Și atunci se eliberează rezultate fals pozitive sau fals negative. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Referitor la Ro și la aceste amenzi neconstituționale. Cine s-a sesizat? Nu s-a știut dinainte ca sunt neconstituționale? Sau au știut dar au zis ca lumea nu știe. 
 

La noi ai spus de la început ca Pt lock-down nu exista in momentul de fata acoperire legală. Și ai cerut cei de la conducere sa poată trece prin parlament fără vot o lege de urgenta in caz ca va fi cazul. 
Dar știau ca nu se poate face așa oricum. 
 

De asta sunt nedumerită referitor la Ro. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, dar nu sunt neconstituționale amenzile în sine și nici starea de urgență. Astea sunt absolut legale.

 

La începutul stării de urgență s-au aplicat niște amenzi conform unei ordonanțe de guvern mai veche, amenzile erau de la 100 de lei la 5000 de lei. În timpul stării de urgență au dat altă ordonanță prin care au mărit amenzile. Această a doua OUG a fost declarată neconstituțională de curând, de către CCR la sesizarea Avocatului Poporului. Noile amenzi pentru persoane fizice erau de la 2000 de lei la 20000 de lei fără să se indice cum se dau în funcție de gravitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivarea CCR este că OUG nu este suficient de previzibilă, iar cuantumul amenzilor se stabileste subiectiv.

 

Adică puteau mări (probabil) amenzile, dar trebuiau să specifice paliere de amenzi pentru diferite contravenții, ca cetățeanul să știe la ce se expune. Și palierele astea să fi fost diferențiate în funcție de gravitatea faptei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca glumesti. nici 20% din oameni nu ar fi respectat conditiile de iesiri din casa doar pentru stricta necesitate daca nu ar fi existat amenzi. si pana si asa s-au intamplat destule. 

eu zic sa ii mangaie pe cap si sa ii laude daca tot sunt suparati..... 

Am vrut sa spun ca amenzile sunt prea mari si se dau pt orice nimic . Aasa am auzit de la alte persoane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa spun ca amenzile sunt prea mari si se dau pt orice nimic . Aasa am auzit de la alte persoane.

 

Michelle, tu il stii pe Marian Godina? Este un politist care stie limba romana si care a postat vreme indelunga pe facebook tot felul de ganduri si povesti. Acele ganduri s-au inchegat intr-o carte, apoi a mai urmat una, in fine, acum e relativ cunoscut, pagina lui de Facebook fiind foarte urmarita.

 

Agasat de gramezile de postari referitoare la abuzurile politiei in perioada asta, a cerut printr-o postate ca oricine a patit-o personal sau in cercul restrans, sa srie si sa descrie experienta. NIMENI nu a facut asta. S-a scris despre cum au fost ajutati sa-si completeze declaratiile, despre cum li s-a recomandat mai multa atentie la modificat data, despre grija si atentie. Au scris si cate unii care "stiau ei cate s-au intamplat". De pe facebook, de la tv, din povestile unor necunoscuti, care, cu doua exceptii cred, au fost si demontate ca fake-uri (unele erau inclusiv din alte tari). Dar relatari la prima mana a "celor multe abuzuri" nu au existat...

 

De la mine se vede ca au incasat-o cei care au fost obraznici si violenti in relatia cu politia. Care acum nu mai au de suportat nici o consecinta pentru nesimtirea si inconstienta lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...