Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reluarea activitatii dupa CIC in "vremurile pandemiei"


Recommended Posts

Cand au inceput sa bubuie in jurul meu ca toate "masurile" adoptate in perioada asta sunt practic imposibil de realizat, am tot zis ca sunt oamenii rau-voitori... Cand au venit cu ordonante ca sa explice prevederi din alte ordonante si tot nu avem norme metodologice de aplicare, am zis ca le e gru, ca tre' sa fie o nebunie pentru ei.... Dar asta..... Ma sufoca revolta...... Si eu de bine, de rau sunt un om cu ceva catre in spate si cu atitudine destul de sindicalista. Sunt ca picatura chinezeasca atunci cand e vorba de ceea ce e drept... dar o amarata de femeie care trage de un job ca vai de el, fara prea multe studii, fara prea mult curaj.... o ingenuncheaza asa ceva....

Sunt incredibile de revoltata. Imi tremura degetele pe taste de nervi....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa va mai spun ca am incercat la 3 telefoane timp de 2 (DOUA) zile, de la care nu am primit altceva decat indrumari la un alt nr. de telefon? si ca ultima doamna mi-a zis ca e suficienta o cerere de mana, si ce va mai ziceam in mesajul de acum cateva ore...? Si acum asta... Jur, e o incercare destul de bine voalata de a descuraja pe oricine ar putea sa vrea sa incerce....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Saru'mana!

 

De o saptamana vorbesc non-stop peste tot. Inainte de ordonanta am scris mesaje pe FB tuturor celor care credeam ca ar fi putut sa faca ceva. Am primit un raspuns absolut adorabil de la Rares Bogdan, care mi-a scris ceva de genul "Nu vreau sa va aburesc, nu stiu [daca se intentioneaza prelungirea acordarii indemnizatiei] dar am ridicat problema dumneavoastra. Sper sa se rezolve." Mi s-a parut deosebit de amabil, mai ales ca imi imaginez ca a primit gramezi de astfel de mesaje. Mama a gasit pe undeva chiar si numarul de telefon al doamnei ministru, si au purtat o conversatie prin SMS. Din nou, faptul ca in perioada asta doamna ministru a comunicat cu o straina printre alte cate mii? Deosebit de amabil. :)))) Candva o sa va povestesc si cum a mers cu autoritatile, e deja o saga, dar inca nu am primit nici un raspuns oficial de la nimeni. Sper sa se prelungeasca intr-adevar automat, (desi mie mi s-a cerut sa transmit o cerere insotita de CI a mea si CN al lui seb) pentru ca deja am anuntat la firma ca raman in CIC cat dureaza starea de urgenta, mi-a fost frica sa nu-mi reactiveze contractul in revisal si sa ma trezesc intr-o situatie neplacuta. Urma sa postez ce si unde am trimis cand as fi primit un raspuns de la ei ca asa e bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri abia am văzut subiectul ăsta și astăzi am avut unde să întreb despre problema în discuție. Am aflat de la o lucrătoare în domeniu că pentru continuarea plății CIC trebuie să te fi aflat în perioada de plată în momentul instituirii stării de urgență și să nu realizezi venituri. Nu trebuie altă cerere depusă, plata continuă pe toată durata stării de urgență, chiar dacă copilul împlinește doi ani în această perioadă. Acuma sper că procedura este unitară, așa cum ar fi normal.

 

Editez ca să adaug că persoana cu care am discutat ar fi dorit să vadă cnp-ul copilului ca să îmi dea un răspuns mai bazat (ideea era să vadă exact când împlinește copilul 2 ani cred), deci probabil de aceea ți s-a cerut și ție cnp-ul, dar ideea e că nu este necesară altă cerere, plata curge în continuare dacă îndeplinești condițiile. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai că m-am interesat din nou.

Ce ți-a spus lucrătoarea la telefon nu e corect. În condițiile actuale, mie mi s-a spus că luna tatălui nu se mai oprește decât dacă mama chiar se întoarce la serviciu. Sfatul meu este să trimiți o petiție pe e-mail în care să expui situația, faptul că nu te întorci la serviciu și motivele și chiar sunt curioasă dacă poți primi același răspuns și în scris. Sau mai sună încă o dată, pentru că între timp lucrătorii au mai primit informații și instrucțiuni noi. Insistă, pentru că tu te încadrezi în categroia celor care primesc în continuare CIC și eu am încredere în sursa mea de informații.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...