Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebe 11 luni si somnul


Recommended Posts

Buna grup.  

Am o bebelina minunata de 11 luni ..dar am mici nelamuriri in legatura cu dezvoltarea ei ..mie tare frica de boli si sunt uneori foarte stresata pe baza asta.  Deci fetita mea nu prea se joacă cu jucăriile..i-am tot cumparat jucării de toate felurile de la 3 luni plus ..cu toate face la fel..le baga in gura ,le scutură sau lovește cu ele ..oricand incerc sa ii arat cum sa ne jucam împreună..sau sa fac ceva cu ea nu prezintă nici macar interes ..e un copil care cauta atentie ,care rade,mânca bine ,merge de-a busilea, câteodată sta si in picioare singura dar ii e frica sa faca inca pașii..Si e foarte atrasă de desene din pacate..eu cu sotul lucram in Anglia..aici locuim ...Si eu lucrez 4 zile pe saptamana si el 5 ..el e de dimineata eu de dupămasă...Si prin urmare primește desene ca sa stea cuminte cat eu mai fac o mancarica, curățenie sau cat sunt la lucru stiu ca si sotul ii da destul de mult ca sa mai stea cuminte ,deoarece o alaptez la cerere inca ,cand eu lucru si sotul ii face somnul de dupămasă, cand se trezeste ca sa nu plângă ii da desene si tot asa se gasesc motive ...imi fac griji ..stiu ca poate am neglijato dar incerc si cand pot sa petrec timp cu ea..am incercat sa ii citesc,cant etc nu o intereseaza  ..cum sa fac ca sa ma pot apropia de ea ..sa ii arat ca jocurile sunt mai interesante ca desenele ..sper sa nu fie afectată deja ..Si inca ceva cu somnul de noapte..Nu prea.doarme mai deloc..Si simt ca înnebunesc..sunt extrem de obosită si imi pierd răbdarea..mentionez ca ziua doarme doar legănata pe picioare pe perna altfel nu adoarme ...stiu e un obicei prost dar nu stiu cum sa o dezvat de legănat..asa ca noaptea fata mea se trezeste din ora in ora ..uneori si mai des  si trebuie sa o pun pe perna sa o legan si cam nopțile mele constă în legănatul ei ..Nu stiu ce sa mai fac ..Ca sa pot sa imi reeduc copilul sa fie altfel..stiu ca am gresit ci multe in cresterea ei dar sincer nu am stiut altfel cum ..un sfat ceva va rog 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Am făcut tot timpul mâncare sau curățenie sau rufe cu copiii pe lângă mine. Sau ii tineam la bucatarie in scăunelul lor cu ceva de mâncare sau cu o jucărie , vorbit cu el, povesti. 

E vârsta la care ei descoperă lumea, învață sa meargă , sa vorbească . 

Cel mai mult ii plăcea sa scoată de prin dulapuri , oale , haine, cărți . Dulapurile de la bucatarie le aveam safe numai castroane de plastic, linguri de lemn, etc

Mai se jucau cu mingea( eventual din burete) , cuburi, puzzle mari . 

 

Uite aici niște idei 

 

https://www.google.de/amp/s/www.reclama mascata/copilul-tau/activitate-si-joaca/ce-te-poti-juca-cu-un-copil-de-1%3famp

 

Și evident ieșitul la aer la joaca, dar  in condițiile de azi trebuie adaptat. 

 

Cu somnul nu știu ce sa zic, nu i am adormit cu perna. Multa rabdare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am făcut tot timpul mâncare sau curățenie sau rufe cu copiii pe lângă mine. Sau ii tineam la bucatarie in scăunelul lor cu ceva de mâncare sau cu o jucărie , vorbit cu el, povesti. E vârsta la care ei descoperă lumea, învață sa meargă , sa vorbească . Cel mai mult ii plăcea sa scoată de prin dulapuri , oale , haine, cărți . Dulapurile de la bucatarie le aveam safe numai castroane de plastic, linguri de lemn, etc Mai se jucau cu mingea( eventual din burete) , cuburi, puzzle mari . Uite aici niște idei https://www.google.de/amp/s/www.reclama mascata/copilul-tau/activitate-si-joaca/ce-te-poti-juca-cu-un-copil-de-1%3famp Și evident ieșitul la aer la joaca, dar in condițiile de azi trebuie adaptat. Cu somnul nu știu ce sa zic, nu i am adormit cu perna. Multa rabdare.
Eu lucrez cu copii cu deficit de atenție și le recomandat aceleași  lucruri pe care le-ai enumerat tu că le faci cu copii și desigur să renunțe la televizor! [flo2] Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai vroiam sa adaug,

 

daca ești așa obosita , încearcă , in măsura posibilităților, sa te odihnești / relaxezi când face ea siesta după amiaza.

 

In plus fiecare copil e diferit, se putea scula in week end, se juca singur/ uita la tele ( avea cam 2-3 ani) dar cu celălalt nu a mai ținut figura : la șase dimineața era in picioare , pt ca ii era foame  [help] , după aceea , adio somn. 

 

Iulia,  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...