Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Că tot venii vorba de orez în ciorbă, mi-am adus aminte cum am făcut eu prima supă de roșii cu orez din viața mea, aveam cam 14 ani, mama și tata erau plecați de acasă. Și am pus o cană mare de orez la oala de supă  [:-)))] , a ieșit ca un pilaf mai lichid așa  [:-)))] . Evident, era prea mult orez pentru toată oala, nu știam că se umflă așa tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi e soare si asa cald  [pk]  [pk]  [pk] in gradina nu se poate sta, e prea cald.

 

Am fost pana la fratelo, le-am dus una-alta (facand curat in dulapuri am mai gasit lucruri de-ale lor)...si le-am facut si un cosulet cu oua de ciocolata si cu 2 iepurasi  [:D]

 

Eu am mancat si stevie si loboda si spanac si urzici...facea mama de toate...urzicile cu sos de rosii si mult usturoi, ft bune erau...urzici am gasit aici in padure, am facut intr-un an...spanac se gaseste si proaspat si congelat; noua ne place cel congelat cu smantana...il mancam cu fish sticks (nu stiu cum sa le traduc in romana  [ph34r])

 

Supa de chimen ati mancat ?  [ph34r] faceau "babele" lui fratelo..ele l-au crescut pana a mers la scoala : mama adoptiva a tatalui meu si matusa lui buna (sora mamei lui)...au lucrat impreuna, asa s-au imprietenit si dupa s-au mutat impreuna...mama adoptiva avusese un baietel, pe care la 3 ani l-a calcat un camion in fata curtii...asa l-a adoptat pe tata, avea 10 ani cand a venit in Bucuresti...fratelo seamana ft mult cu baiatul mamei adoptive....fratelo le-a iubit ft mult pe cele 2...era insa ca domnul Goe, una zicea hais, cealalta cea  [:D]

 

Boris din pacate nu a luat in serios virusul asta...imi amintesc declaratiile lui  [zirea] eu zic ca e fratele lui Trump  [:D] ii doresc multa sanatate, are 55 de ani.

 

Mianna, am gel peste unghii (am renuntat la semi-permanenta, gelul imi place mai mult)...sunt unghiile mele, dar intarite cu gel..mi-a scris manichiurista ca sambata pune un cos la usa salonului cu diverse pile..pot lua si eu ce am nevoie...vreau doar sa le mai scurtez putin.

 

Diseara fac pui satay cu orez..am pus puiul la marinat, cu condimente si lapte de cocos..am mancat in Tailanda si este delicios  [fri]

 

Aici nu lucreaza nimeni vineri si luni, din cauza Pastelui...unele magazine au inchis insa si sambata...mi se pare o decizie buna, celor din vanzari le prinde bine o pauza de cateva zile.

 

O zi faina sa aveti, ma asteapta dulapurile din bucatarie  [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da si mie o reteta, te rog. Cum faci tu ciorba asta de loboda?

 se pun la fiert intr-o oala cu apa frunze de loboda si cozi de ceapa verde. Se adauga orez, un pic de zahar si bors fiert separat (sau zeama de lamaie). Spre final pun verdeata (frunze de pastrunjel si leustean). Se poate drege cu ou. Eu de regula o fac de post.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate retetele! Cred ca voi experimenta int-o oala mica-mica, sa nu imi para rau daca arunc mult. Ceva imi spune ca numai eu voi fi amatoare de asa ceva. 

 

Sa zic ca eu am chef sa imi iau 2-3 zile de concediu, ca nu mai am nici un chef sa muncesc si am asa un sentiment  de " azi e vineri" in fiecare zi...!?!  E asa soare si cald si frumos!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate retetele! Cred ca voi experimenta int-o oala mica-mica, sa nu imi para rau daca arunc mult. Ceva imi spune ca numai eu voi fi amatoare de asa ceva. 

 

Sa zic ca eu am chef sa imi iau 2-3 zile de concediu, ca nu mai am nici un chef sa muncesc si am asa un sentiment  de " azi e vineri" in fiecare zi...!?!  E asa soare si cald si frumos!  

 

te inteleg perfect. dar cum la mine e aceeasi rutina zi de zi (in afara copiilor la scoala).... nu zic nimic nou.

vinerea asta ar fi trebuit sa plecam in sudul Spaniei :)

si anul asta am hotarat sa profit de Pastele "meu". asa ca voi sta acasa vineri si luni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deja suntem 3 care nu mănâncă loboda, spanac, ștevie, urzici sau alte verzituri de sezon. Nici mie nu-mi plac.

Dar fac o ciorba de loboda foarte bună, pentru al meu sot. 

 

sunt si eu pe lista - pe asta o mananc, ca am muncit la ea, da' alta cu siguranta nu mai fac [:)]

 

supa de chimen mancam cand eram copil, dar nici dupa aia nu ma dau in vant, asa ca n-o sa ma auziti cu asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noua ne-a cerut firma sa ne mai luam din zilele de concediu, chiar daca stam acasa. ce-i drept, eu am in total 59 [:)]  (30 sunt din alti ani). o sa-mi iau vreo 4 zile asa, separate, pana la sfarsitul lunii. macar imi mai fac cate-un week-end lung (si dupa aia o sa mi se para suspect de lunga o saptamana cu 5 zile lucratoare [:-)))] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...