Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Azi am zis sa fac paine.

Unde o las sa creasca? Mi-am batut capul si am dus-o in camera tehnica ca acolo e cald.

 

Citind adineauri cartea cuptorului electric ce credeti ca am descoperit?

Are program special de dospit. in 2 etape chiar. Faza pe castron/lighean si faza in forma de paine/cozonnac

Are  si program de decongelare.

Are si program de facut iaurt.

Are si program de deshidratare fructe/legume

Are si program special de pizza. Nu. De floricele nu are.

 

Cine stie ce mai descopar daca mai citesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viv, multam de reteta. 

 

Aici nu gasesc usturoi verde iar leurda e intr-o padure langa Cardiff. Cat de mare e padurea de langa mine... nu e leurda in ea... Am tot zis ca o sa aduc cateva cuiburi sa le transplantez dar 'la anu',  la anu', la anu' si tot asa.

 

Macris nu am vazut pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scrisesem un răspuns care nu știu unde s-a postat :))). Poate pe un alt forum :))). 
 

Supele de fructe nu îmi plac Pt ca se pune zahăr in ele, sau dacă nu, e o combinatie oricum ciudata. Am mâncat in copilărie supa de agrise, supa de visine și supa de mere, dar nu mi-au plăcut. Poate cea de agrise as repeta-o...

 

Azi am primit dulciuri la job. Aici in joia mare, adică mâine, se face un marș, se îmbraca lumea in vrăjitoare și iepuri, toți copiii care participa primesc oua de plastic umplute cu dulciuri. Dar anul asta s-a anulat marșul și dulciurile erau comandate, nu au mai putut anula comanda. 4300 de oua de plastic cu câte 1/2 kg dulciuri in fiecare. Le-au împărțit la spital, dispensare, poliție. Am primit și noi câteva :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Supele de fructe nu îmi plac Pt ca se pune zahăr in ele, sau dacă nu, e o combinatie oricum ciudata. Am mâncat in copilărie supa de agrise, supa de visine și supa de mere, dar nu mi-au plăcut. Poate cea de agrise as repeta-o...

 

stiu ce zici, de exemplu supa de visine (nici mie nu-mi place), dar la cea de agrise eu una nu puneam zahar. practic era o ciorba, dar acrita cu agrise.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am mai zis cred, ca mai vorbiram noi de supe/ciorbe. La noi ciorbele nu se acresc. Se pune smântâna in ele. Unii pun când o gătesc, când e gata. Ca nu se fierbe apoi, se brânzeste. Dar unii (așa facem și noi) punem in farfurie, când mâncam. 
 

Înțeleg Mianna :). Pt mine supele acte sunt câh :). Cele dulci la fel. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu cum am mama unguroaica, ei spun la orice zeama “leves”, asta e cuvântul unguresc. Mama a tradus asta ca supa in românește. La noi in casa, toate zemurile au fost/sunt supe. Eu nu prea înțeleg diferența între supa și ciorba. In Ardeal ma refer, ca in rest știu ca ciorbele sunt acrite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...