Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Viviana, eu dospesc Aluaturile in cuptor (e electric) la 50 de grade. Iese perfect! 

Si cuptorul meu e electric.

Are mai multe moduri de incalzire si functii.

Are:

convectie aer fierbinte 3D

convectie aer eco

incalzire inferioara, superioara, amandoua

grill

grill cu convectie aer

 

Iar pentru dospit e o treapta care cica sufla niste aer caldut fara sa dau drumul la temperatura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Supa este zeama de  carne, de legume, de carne+legume care se serveste limpede fara carne sau legume in ea dar cu adaos de galusti, taitei etc.

 

Ciorba este tot o fiertura de carne, legume, carne+legume in care se pastreaza carnea si legumele sau numai legumele  si se acreste sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau in balcon la soare. In 15 minute am vazut 3 oameni, blocul da spre un bulevard marisor, vizavi e un supermarket.

 

Baiatul si a gasit un prieten cu care vorbeste pe messenger kids, e anglofon si copilu ma intreaba pe mine cum se scriu diverse cuvinte in engleza, ca isi mai si scriu. Dar celalalt intelege si franceza.

 

Ieri am fost in teletravail si mi a prins bine sa mai discut cu colegele. Stabilim impreuna ce materiale trimitem elevilor saptamanal decu vom avea sedinte saptamanale.

 

Va invidiez tare pe cele ce aveti curte si gradina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, dar se pastreaza legumele si in unele supe, vezi minestrone. Sau supele crema.

 

Ciorbele sau borsurile sunt acrite.

Supele si ciorbele cam inseamna  ce am zis eu. Definitia e una generala. In toata lumea asta nu exista asa diferente toate se cheama supe - mai putin la slavi.

Bineintelesca ccine vrea poate sa pastreze morcovul  sau carnea in supa.

 

Supa crema e  Supa crema.

Supa minestrone e de origine italieneasca si tradusa mot-a-mot.

 

Eu fac o gramada de ciorbe care nu sunt acrite cu nimic. Is ciorbe dulci

Borsul e o ciorba acrita cu bors.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si cuptorul meu e electric. Are mai multe moduri de incalzire si functii. Are: convectie aer fierbinte 3D convectie aer eco incalzire inferioara, superioara, amandoua grill grill cu convectie aer Iar pentru dospit e o treapta care cica sufla niste aer caldut fara sa dau drumul la temperatura.

 

Exact aceste funcțiuni le are și al meu. E Siemens. Al tău? 
Dar asta cu dospitul nu o știu...când ajung acasa ma uit in manual, poate mi-a scăpat. 
Al meu are curățare pirolitica, e cel mai bun lucru Pt un cuptor! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, dar la noi de ex, supa e și cea care e făcută cu rântaș. Știu ca in sud nu se face. Eu când spun supa de cartofi, e supa făcută cu rântaș. Sau supa de fasole, tot așa. 
 

Cred ca cea de perișoare e ciorba, dar noi nu o acrim ci punem smântâna. Dar mama spunea supa de perișoare conform traducerii din maghiara, deci eu așa am învățat de la ea :). Dar și soțul meu spune ca e cam același lucru și Pt el. Supa sau ciorba. Cu singura excepție cea de găluște sau tăieței. Aceea e doar supa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lasand la o parte ciorbele (macar aici, ca azi mananc numa' minunea aia de ciorba de loboda, ca incerc sa fac o zi de aproximativ 500 de calorii), am fost la plimbare pana la Kaufland. chiar plimbare, ca m-am surprins cat de incet merg (eu, care de obicei am pas alert si hotarat), cu ochii pe sus, la pomii infloriti (sau la cei jumuliti rau de tot de "toaletare", care n-au nicio frunzulita verde, daramite flori).

 

am luat si niste maruntisuri daca tot am ajuns acolo (ceva fructe de padure si lactate), dar scopul principal a fost sa ma umplu de flori.

 

post-130716-0-10846600-1586361014_thumb.jpg

 

post-130716-0-57725600-1586361067_thumb.jpg

 

post-130716-0-90087500-1586361159_thumb.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...