Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

m-am uitat la definitii [:)] si DEX-ul, si wikipedia, zic ca cioba e acrita.

 

Super! Deci e corect ca eu le zic supe la toate ce le fac eu :))). Și la cea de perișoare tot supa ii spun. Credeam ca e de la mama, ca ea zice așa. Dar nici tata nu le zicea ciorbe. Parca :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si cuptorul meu e electric. Are mai multe moduri de incalzire si functii. Are: convectie aer fierbinte 3D convectie aer eco incalzire inferioara, superioara, amandoua grill grill cu convectie aer Iar pentru dospit e o treapta care cica sufla niste aer caldut fara sa dau drumul la temperatura.

 

acu ma scuzati ca-s Gica contra, da’ la fel creste aluatul si in cuptor fara functie speciala de dospit :)))) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact aceste funcțiuni le are și al meu. E Siemens. Al tău? 

Dar asta cu dospitul nu o știu...când ajung acasa ma uit in manual, poate mi-a scăpat. 

Al meu are curățare pirolitica, e cel mai bun lucru Pt un cuptor! 

 

E Bosch.

are curatare dar nu am folosit-o

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

La supe/ ciorbe B e mai bun bucatar decat mine. Reusesc sa il 'bat' la radauteana si la ciorba Ella de dovlecei pentru ca el nu le face. N-am mai facut demult o supa crema, mi-ati dat idei.

 

Mianna, tare frumoase florile  [il]

 

Ultima zi inainte de mini-vacanta de Paste. Abia astept. 

Se discuta somajul tehnic la noi la munca, dar cred ca pe noi nu ne vor da, ca suntem full cost recovery. Sa vedem. Au promis ca nu vor da afara oamenii care intra in somaj tehnic acum, dar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi au anuntat ca incepand cu 27 aprilie vom intra incet, incet in normal..nr. celor infectati a inceput sa scada (momentan 23mii, 900 de decedati).

 

Aseara am fost cu cumnata la cumparaturi, maine e totul inchis..a lut organe de miel, vrea sa faca drob pt duminica..si vrea sa faca si cozonac..am fost si la magazinu turcesc si a luat de-acolo si rahat...cica lui fratelo ii place cozonacul doar cu rahat...aseara stand si gandindu-ma, mi-am dat seama ca si mie tot cu rahat imi place...parca am fi frati  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

La noi azi e soare, dar sunt si nori...pisica a iesit la 6 afara si cand m-am trezit eu am chemat-o...era la vecini, a venit ca o racheta, a mancat si acum doarme langa mine  [cupisi]

 

O zi faina sa aveti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

m-am trezit cu o durere nebuna de cap si sper sa ma lase in pace cat mai curand. Nu am nici un plan pe azi, nici ieri nu aveam dar mi-am gasit de treaba. [biz] Am tuns gardul viu in fata casei si replantat si rearanjat florile de la ferestre. A fost o zi superba, cald si nu a mai batut vantul rece deloc. Sophia a stat toata ziua in gradina si dupa ce a terminat Nick munca s-au jucat impreuna afara la soare. Mr. are nevoie de mai multa miscare si soare ca el e non stop pe scaun la birou, deci il fugaresc cat pot de mult afara sa il bata soarele in cap. [:D] 

 

Mi-ati facut dor de un bors acru, dar de unde sa scot eu acum bors acru de putina?  [soricel]  Daca azi ne baga astia in lockdown si mai restrictiv s-a dus si planul meu de a ajunge la magazinul romanesc, la care trebuie sa ma duca Mr. cu masina ca e departe de noi, aproape la iesirea din Londra. 

 

Am vorbit cu mama dimineata, ca de cand nu mai sunt pe grup, vorbim fiecare separat si am fugit de teoria cospiratiei si am dat de maica-sa  [ups]  [:-)))]   Anyway, zicea mama ca ieri a spalat covoare, perdele, a sters geamuri.... bla bla...   Ea care aproape a paralizat de picioare si abia putea pune piciorul in pamant si a stat in spital mult si bine! Am intrebat-o ce musafiri asteapta de a facut asa curatenie mare?  [alcool]  Oricum cine sa faca mizerie ca e singura. Dar cand isi pune ceva in cap, nimeni si nimic nu o opreste... si ma mai cearta pe mine cand ii spun ca gradinaresc ori sterg geamuri, sa nu fac tot intr-o zi, sa le mai las ca nu vine nimeni in control... dar ea ce face?  [fri]  Eh.. sa faca ce o vrea ea, ca eu de aici ce sa ii fac? Cand traia bunica asa o certa, ca ea nu se dadea dusa la culcare ca mai avea de maturat si aspirat pana la miezul noptii. Radea bunica de ea, ca a nascut-o cu matura in mana.  [:-)))]

 

Se anunta o vreme superba weekendul asta si precum e Pastele si multe zile libere cei din Guvern se tem ca lumea va calatori. Azi e Cobra meeting si cred ca ne baga in carantina si mai restrictiva si iese politia si mai mult pe strazi. Weekendul trecut numai in Manchester politia a intervenit sa sparga gasca a nu mai putin de 660 party uri [smulgpar]  

 

Abia astept sa termine Mr. cu munca si sa aiba cateva zile libere sa se odihneasca. Asta daca nu cumva o sa ii ceara sa munceasca si weekendul asta. Sper sa nu si sa il lase in pace sa isi mai revina putin ca e extenuat. Chiar si zilele libere oficial el a muncit.  [zirea]

 

La ora asta noi trebuia sa fim in drum spre vacantaaa..... La anu` de acum vacanta. Noi sa fim sanatosi. 

 

M-am intins iar, desi tot zic ca nu mai scriu polologhii ca nu intereseaza pe nimeni [clo]  

 

O zi frumoasa!

 

[bicic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna in ziua mea liberă! E așa de bine! Aseară a fost mult, au reînceput sa curgă bolnavii. Am acut și doua persoane de pe continent (grrrr!, cum nu pot sta pe cur acasa). Una din ele operație acută de apendicita. Covidioti care nu pricep ca locurile la intensiv in spitalul nostru sunt limitate. Noroc ca încă nu e cazul, dar probabil va urma. 
 

De 2 zile e liniște, n-au mai fost pozitivi deși trimitem zilnic 50-60 de analize covid acum. In schimb a murit singurul bărbat care ajunsese pe intensiv și respirator acum vreo 10 zile. Avea peste 80 de ani. Știau ca e pozitiv imediat cum a ajuns in spital, l-au testat imediat. Era primul care a primit virusul aici, intern. Îmi pare rău de el, credeam ca va trai...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...