Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

I-am dat jos Mirei conul și de o ora se spala. Sărăcuța, ce greu i-a fost sa nu se poată spala. Operația e bine, ea e Ok, s-a recuperat ca deja face prostii :)). Vreo 3 zile a dormit non-stop. O sa o scoatem încet afara, deși mama ei (Silvia) nu vrea. Cică încă 10 ani sa o ținem in casa :). 
 

Eu azi vreau sa fac cumparaturi Pt Paști. Și sa spăl geamurile. Au venit niște oameni sa ne spele casa pe exterior, cu o soluție specială. In mai o sa o zugrăvească. 
Daca mai apuc, ies și la o alergare. 
 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost repede la cumparaturi si am "crosetat" si o lasagna  [:D] o fac dupa-masa, am pregatit-o doar.

 

Marco a venit sa dea la rame, dupa ce pleaca fac curat in bai.

 

Sheela a facut diminieata cunostinta cu un arici  [:D] era in curte, a pus labuta pe el, dar probabil a intepat-o, ca a tulit-o imediat..Marco a vazut-o, radea de unul singur...acum e iar afara, a iesit soarele si s-a incalzit.

 

Ce bine ca nu tb sa gatesc pt duminica...noi am cumparat vinul si un mic cadou (produse alimentare).

 

Eu sambata as fi zburat cu mandra in tara..imi pare asa de rau ca nu pot fi cu mama de ziua ei  [bang] sper sa recuperam in iulie, cand vrem sa mergem in tara.

 

Aseara la stiri aratau cum in Indonezia prindeau lilieci, ii anesteziau si dupa ii ardeau  [zirea] nu era specia purtatoare de virus, nu toti liliecii au aceeasi virusi...elvetienii au inceput anul trecut un studiu, ca sa vada ce virusi au liliecii, in functie de specie...iar virusul nu a venit de la liliac la om, ci de la liliac la un animal...in cazul CoVid-ului animalul purtator a fost Gürteltier, armadillo in engleza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah ce spălat de geamuri! Au transmis cei de la Aftonbladet un concert live de la Globen, fără public acolo, dar mulți, mulți au urmărit online. Cu artiști suedezi tare dragi mie. A fost o plăcere sa urmaresc. A fost gratis. 
 

Am văzut ca și teatrul de la noi au reprezentații live, fără public. Tot gratuit, dar se pot dona bani cine vrea și poate. 
 

Acum merg la cumparaturi :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are mandra un dinte de i se clatina si numai nu iese. Mananca un mar acum si i-a intrat ceva coaja acolo si mi se vaita ca nu stie cum sa scoata nu numai coaja, dar dintele cu totul.  [audinti]

 

M-a ajutat sa intind rufele afara la soare. Ii place tare, desi din urma trebuie sa le mai scutur eu odata si sa le aranjez sa nu se usuce toate botite.  [nebu] 

 

Ce frumoasa e vremea, cald ... pasarelele canta. A inflorit si liliacul si as sta cu nasul numai in tufa de liliac [:D] [olala] 

 

Am primit si flori. Ne-a trimis soacra flori pentru Paste. [paste]  Un buchet de frezii, irisi si o alta floare galbena, dar nu stiu cum o cheama.  

 

Am spus dimineata ca nu mai scriu polologhii, dar... pot eu sa nu trancan? [:p] 

 

Mai povestiti si voi ce faceti, cum sunteti ... cateva pinguine nu au mai scris de mult. Astept sa dati de veste ca sunteti ok! [flo] 

 

Ma duc sa intind patura in gradina sa ne luam portia de vit D pe azi  [apus]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce sa mai zic ca la noi nu e inca nimic verde... Azi e vreme de cacao, va ploua toata ziua.

Tanjesc dupa primavara, dar ce fel de primavara va fi daca abia putem iesi...

Cand e soare e fain dimineata pe balcon. Ma intreb daca vor scoate la vanzare plante si flori pt jardiniere in putinele magazine mari care mai sunt deschise, la noi incep doar pe 1 mai vanzarile de flori.

 

Ieri am avut zi de telefoane. Dimineata mi am sunat eu toti elevii, am 16. Am vorbit cu cativa, unii sunt timizi si nu vor. A fost placut sa i aud mai ca mi dadeau lacrimile, parintii au fost foarte bucurosi.

Apoi m au sunat doua persoane de la scoala baiatului care se ocupau de el si acum vor sa continue online, una din ele va suna si maine.

Eu mai lucrez la calculator sa pregatesc materiale pentru elevi si asa trece timpul.

La pranz la 1 este conferinta de presa a premierului pe care o ascultam zilnic cu religiozitate. E un om care a castigat irevocabil simpatia mea si a milioane de quebechezi pentru modul cum gereaza criza, cu fermitate si multa empatie. E insotit mereu de seful sanatatii publice Horacio Arruda, un domn de origine portugheza care a devenit si el extrem de popular, pana si copiii mici stiu de el si ii imita gesturile si vorbele, e foarte simpatic.

 

Dupa amiaza copilul a mai vorbit cu un prieten pe messenger, eu la telefon cu prietena mea care e ot profa. Ea nu a iesit din casa decat o data de la nchiderea scolilor ( 13 martie). Are un baietel de 5 ani si sotul ei lucreaza la un minister, acum merge la birou odata la 2 zile.

 

In rest treburi gospodaresti, stand in casa imi dau seama cate si cate mai trebuie facute si ca ne ar mai trebui mobila in salon si altele. In afara de spalat geamuri cu baiatul si treburile de rutina nu am facut nimic. Nu am " chemare".

 

Deci gata am trancanit si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am "chemare" sa fac nimic in casa. o sa pun dracia aia de aspirator care se plimba, si cam atat. inca nu m-am plictisit suficient incat sa spal geamuri [:)]

 

mi-am luat doua zile de concediu, maine si luni, deci o sa am un week-end foaaarte luuuung, in care o sa dorm, o sa citesc, o sa ma uit la seriale, si-o sa ies la plimbare (maine vor fi 24 de grade aici).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună după-amiaza și de la mine!

 

Nici eu n-am chemare de șmotru, dar iar s-a pus praf peste tot, trebuie să mă mobilizez.

 

De dimineață mă doare capul (jumătatea dreaptă), poate mă lasă dacă mă apuc de aspirat :).

 

Sunt în pană de inspirație cu mâncarea, ieri am făcut mâncare de fasole verde și supă cremă de dovlecei plus o pâine, dar azi e un mare spațiu gol în capul meu, nu știu ce să fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...