Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma uit pe worldmeters la sectiunea cu coronavirusul si ma uit cat de mult difera numarul persoanelor vindecate fata de numarul de cazuri... Oare de ce? Ok, nu poate fi identic, dar in unele cazuri sunt diferente f mari. Dau un exemplu:

Elvetia - 25 300 cazuri, 12 100 vindecati, deci aproape jumatate din ei.

Olanda - 24413 cazuri (deci oarecum similar cu Elvetia) , doar 250 de vindecati. 

 

Oare de ce? Au alta schema de tratament inElvetia? (ma rog, antivirale, ca nu exista tratament specific pt boala in sine). Ca asa, ambele tari sunt dezvoltate, sensibil egale in ceea ce priveste sistemul de sanatate...

 

Si mai sunt diferente mari, dar asta mi-a sarit in ochi, fiind una sub alta si fiind si tari similare dpdv economic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu clorul cum faci, ce fel de clor, de unde il iei si ce faci cu el? Clor = clor, inalbitor pt haine? Ca altceva nu am folosit vreodata in acest sens...

Nu am folosit nici eu până acum produse cu clor pentru curățenia generală, mai foloseam punctual, să zic așa, pe unde era nevoie de dezinfecție. Acum pulverizez zilnic în locul unde lăsăm încălțămintea cu care venim de afară, plus periodic mai spăl zone din casă care sunt mai circulate cu soluție de clor, ceea ce iarăși nu am făcut niciodată până acum. Nu știu cât le convine plămânilor noștri, însă. Am cumpărat mai multe produse care contin clor. Cel mai popular, să zic așa, și care se găsește încă este domestos. Eu pun într-un pulverizator o parte domestos și două părți apă și soluția aceea o folosesc pentru dezinfecție, suprafețe, obiecte. Cam asta e concentrația de clor pe care o folosesc, cam 30%. Cu alcool dezinfectez zilnic diverse obiecte pe care nu merge clor, (telefoane, chei, clanțe, ochelari etc)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se par relevant numarul cazurilor vindecate, intrucat pana la urma conteaza numarul cazurilor active.

In plus de asta, daca este cazul, trebuie sa-i consideri pe bolnavii depinstati, vindecati la un moment dat, sa stie cand se pot reintoarce in societate (asa cu restrictii cum e acum, dar de ex. sa stie omul daca se poate duce singur la cumparaturi, sau trebuie sa apeleze la cineva, daca poate sa-si ia copiii in brate sau inca nu... etc). 

Monica, nu știu alte tari, dar Suedia nu Raportează vindecatii. Poate e și cazul Olandei. Eu nu văd relevanta la numărul de vindecați. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi regula este ca ești vindecat atunci când nu mai ai simptome 48 de ore. Știu, e controversata. Dar la noi așa funcționează. Nu se testează la sfârșitul bolii. In tot cazul, se pare ca virusul revine activ după ce a fost negativ. Vom vedea la ce va duce acest studiu.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, autoritățile din sănătate din fiecare țară au protocoale pentru externarea din spital a persoanelor considerate vindecate. Persoanele în cauză sunt informate ce au voie și ce nu au voie să facă, care sunt recomandările.

 

Important în timpul epidemiei este numărul zilnic de îmbolnăviri, numărul de persoane care necesită internare în spital, numărul persoanelor de la ATI și, din păcate, numărul de decese. Numărul de persoane vindecate nu e o informație care să ajute în momentul de față.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi regula este ca ești vindecat atunci când nu mai ai simptome 48 de ore. Știu, e controversata. Dar la noi așa funcționează. Nu se testează la sfârșitul bolii. In tot cazul, se pare ca virusul revine activ după ce a fost negativ. Vom vedea la ce va duce acest studiu.

Aoleu, cum adica? Adica esti considerat vindecat si se reactiveaza? Atunci e cam urata treaba, il invartim in societate luni intregi, poate 1-2 ani, pana la descoperirea unui vaccin :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...