Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Este de ajuns sa se anunte numarul total al cazurilor  care s-au finalizat: 1280, dintre care 899 decese, de ex.

 

De  aici se deduc cazurile active.

 

OMS are astfel de  statistici. Nu  le pune in tabel, dar in conferintele de presa mai dau niste procente de vindecati per total, per regiuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe worldometers de exemplu Suedia are raportari de vindecati, ca si Olanda - daca nu raporteaza de unde se scot cifrele alea?

 

Eu nu văd nicăieri numărul de vindecați Pt Suedia. Tot ce văd eu e numărul de infectați total, noi, numărul de bolnavi care au fost la intensiv, numărul de decedați (total și pe zile). 
 

Imi poți da un link unde vezi tu numărul de vindecați? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, am găsit. E tabelul acela de pe wordometers. Rămân la părerea mea, nu sunt date reale. Nu știu cum se Raportează, dar e diferența mare, așa cum zice și Monica. In toate rapoartele suedeze se vorbește doar de ce am scris mai sus, niciodată de numărul de vindecați. Dacă te uiți și la Irlanda, are...25 de vindecați! Unele tari pur și simplu nu țin statistica asta. 
 

Înclin sa cred, așa cum am scris, ca sunt vindecatii care sunt externați. Care sunt putini, in comparație cu cei care sunt acasa. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe worldometers sursa pentru Suedia apare ca fiind această pagină, dar nu văd niciunde numărul de vindecați sau cazurile active (că se calculează prin diferență): https://experience.arcgis.com/experience/09f821667ce64bf7be6f9f87457ed9aa

 

Da, asta e una din sursele pe care o urmaresc și eu. Dar in fiecare zi, la ora 14, epidemiologul șef anunța numărul total de îmbolnăviți, câți s-au îmbolnăvit in ultima zi, apoi numărul total de decedați și cei din ultimele 24 de h. Apoi anunța starea locurilor de intensiv, respirator. Și Răspunde la întrebări, dacă e zi de lucru, e conferința de presa cu alte autorități care anunța “starea”. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

 

Incerc sa o iau pe rand, sper sa nu uit ce vroiam sa spun. 

In primul rand La multi ani floricelelor, chiar daca e cu o zi mai tarziu! Sa traiti si sa va veseliti!  

 

Apoi, Paste fericit si Hristos a inviat celor ce sarbatoresc zilele astea! s va bucurati de lumina in suflete, de liniste si oameni dragi, atatia cati puteti avea zilele astea aproape [pup]

 

Daniela, esti foarte faina! Cred ca merge si mai scurta tunsoare. 

 

Dorina, ai o gradina splendida! Vroiam sa va arat si eu poze cu narcise si lalele de la mine din curte, dar m-am intimidat, ale mele par neserioase pe langa bogatia de culori si flori din gradina ta.

 

Daca unii vopsesc oua, eu m-am apucat de vopsit copila (de la izolare ni se trage) 

 

92839866_707402223367159_274334584991121

 

 

 

93117200_532420967463503_456977383347244

 

 

Iese cam dupa 10-12 spalari. Pacat ca nu prea o vede nimeni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem bine, ne bucuram de soare, de ograda noastra. Am bagat si eu sambata un smotru de nu imi venea sa cred cate fac : am frecat toata bucataria, inclusiv faianta, geam, prin dulapuri, am spalat geamuri si perdele, draperii. Au bagat baietii aspiratorul si mopul prin casa in timpul asta. Mai am o gramada de geamuri, dar nu e graba, am sa le fac cand imi mai vine un elan muncitoresc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...