Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Servus pinguini

 

Back to work, dupa 4 zile de leneveala  [zirea] fara chef si spor.

 

Azi e ziua mamei, a implinit 70 de ani...a primit ieri trandafirul criogenat si baloanele, lipseau insa ciocolata si sampania..i-a sunat ea si i le-au dus dupa, impreuna cu un buchet de frezii, asta ca scuze  [:I] s-a bucurat tare mult...Marcia i-a facut un filmulet cu poze vechi (alb negru) si i l-a trimis la miezul noptii...eu ma vad cu ea putin mai tarziu.

 

Am avut 4 zile pline..vineri am fost la plimbare cu Marco 2 ore, apoi am terminat curatenia...sambata am ajuns spontan la un prieten, a facut gratar...am stat in gradina, la distanta...de la 1 la 8pm, am dormit bustean dupa...duminica am fost la prietenii din orasul de langa, tot in gradina am stat si la distanta...am plecat la miezul noptii de la ei  [ph34r] ieri am fost iar la plimbare 2 ore si apoi am facut gratar..am facut cura de soare si caldura...aseara a plouat, azi e soare cu dinti, avem 9° maxim (de la 20-25°)...dar de maine vom avea iar 20°.

 

Pisica a ajuns ieri pe pajistea de langa camp (tb sa sara un gard, cred ca s-a catarat pe el, pt ca e prea inalt ca sa-l poata sari)..si la un moment dat a aparut un cuplu cu un caine...ala s-a repezit la ea si ea s-a speriat si vroia sa sara gardul, dar nu putea..stapanii strigau cainele, ala dupa ea...pana la urma l-au prins, iar ea isi zbarlise spatele si coada  [:D] au plecat si am reusit sa o prind...are nasul julit...nu am mai lasat-o afara dupa, a dormit toata dupa-masa...dupa asa o aventura...sper sa-i fie invatare de minte si sa nu mai mearga acolo..acum e tot afara, dar in jurul casei.

 

Eu fac pt Paste drob si gratar cu salata...vin fratelo si cumnata si colega cumnatei (au fost colege la aceeasi firma in tara, ea a inceput munca in februarie, cumnata este sefa ei)...ea e momentan singura aici, sotul ei nu a mai reusit sa ajunga din cauza virusului...asa ca am invitat-o si pe ea...i-a scris cumnata ieri si mi-a spus ca s-a emotionat asa de tare si mi-a multumit...ma bucur ca am intrebat-o; e aiurea sa fii singur de Paste.

 

Saptamana viitoare e una scurta, luni e liber in canton la noi. Urmatoarea iar e scurta, din cauza zilei de 1 mai...tot atunci sarbatoresc fratelo si Marco zilele de nastere...sunt unul dupa altul, pe 27 si 28...si la diferenta de 10 ani. 

 

O saptamana faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hallo!
Nu știu de ce m-a prins un elan în a încerca rețete noi. Am mai avut perioade scurte și altă dată, iar acum sunt hotărâtă acum să încerc prăjitura Siret, o veche pasiune a tinereții, pe care greu am reușit să o mai găsesc pe undeva, însă nu am mai regăsit gustul de atunci.
Soțul meu urmărește de la o vreme canale de youtube cu tematică de gătit. Te pomeni că om ajunge să ne călcăm pe picioare în bucătărie.
A, și să vă zic cum am mâncat eu roșioare crescute într-o vază la birou. Astă toamnă, pe când aveam roșii în grădină și tot mâncam la salate, am turnat într-o vază un rest de zeamă de la salată care a conținut ceva semințe de roșii. Ei, și uite așa au răsărit în vază niște firicele de roșii. Nu le dădeam zile multe, dar ele săracele și-au făcut treaba și au și rodit. Roșiile sunt ca cireșelele, deși soiul era de roșii mari de grădină, dar în vază nu a avut condiții planta totuși să se dezvolte cum îi e felul. Nu vă mai zic ce gustoase îmi par :)). Vă las poze :).
 

 

post-109349-0-06652400-1586854366_thumb.jpg

post-109349-0-07780600-1586854374_thumb.jpg

post-109349-0-27457300-1586854393_thumb.jpg

post-109349-0-82217300-1586854400_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, La multi ani fericiti mamei tale, cu sanatate multa! 

 

glimmer, asa m-am facut eu cu un citric. Cineva a lasat samburi (cred ca de clementine) intr-un ghiveci, a crescut plantuta, nu m-am indurat sa nu o ingrijesc si acum am dita' copacul de mai bine de 1m. Are cam 6-7 ani. L-am mutat in ghivece din ce in ce in mai mari si ma "lupt" cu el toamna si primavara sa il bag /scot din casa. Cred ca tebuie altoit ca sa faca fructe, dar nu stiu unde sa ma duc cu el. 

 

Tata imi povesteste de rasadurile lui pregatite pt plantat. Pune din nou doua solarii cu rosii, unul cu ardei si castraveti. Deocamdata e frig noaptea la el, a mai pus un calorifer electric sa nu inghete plantele. Are f multa treaba. Mi-a pregatit si mie rasaduri sa imi pun in gradina, sper sa pot ajuge la el pana la jumatatea lunii mai. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Halloumiiii!!!  [soricel]

 

Daca va intrebati cumva unde am disparut, aici mi-s! Still alive!  [pk]  Mi-a fost rau rau, nu mor eu asa rapid sa scapati de mine! [:p]  [:-)))]

 

E soare afara dar rece, foarte rece dupa o saptamana de 25 grade am ajuns la doar vreo 3-4 amarate. Duminica ardea soarele tare, dupa amiaza se starnise o furtuna si a picurat vreo cativa stropi si aia a fost toata ploaia, iar peste noapte s-a pus pe un vant rece brrrrrr. Ieri dimineata era soare, am deschis usile la gradina si le-am inchis la fel de rapid cum le-am deschis ca batea un vant inghetat...  [fri]

 

Domnisoara mea sufera din cauza lockdown ului si sta agatata de gatul meu. Numai in brate mi-ar sta si m-ar pupa non stop. Vine si mi se aseaza in brate, ma ia de dupa gat si pune capul pe piept: on this nice soft big cushion  [il]  [:-)))]  numai soft si big nu mai sunt ca le-am pierdut pe toate, tre` sa le caut prin sutien de cand cu slabitul meu [ups]  [:-)))]  Sambata s-a vazut iar pe zoom cu cativa colegi si ii mai trecuse din suparare, dar duminica a luat-o de la capat. Nu stiu ce si cum sa ii mai spun, e greu fara prieteni, joaca, zburdat in parcuri... 

 

Mr. munceste non stop, mai ia cate o pauza de un ceai si sa isi mai dezmorteasca fundul de pe scaun coboara sa ne vada din cand in cand printre meetinguri. Dimineata adormisem asa frumos dupa ce s-a dus el sus in birou, cand deodata incepe sa ...vorbeasca mai apasat la telefon. Imi venea sa ma duc sa ii spun cateva %"$!&"%  [mai]  nu era decat 7.15! Sophia n-are o treaba, poate dormi chiar cand trece si-un tractor pe langa urechile ei.... s-a trezit la 9.45 iar seara abia se da culcata la 11.  [hagi]

 

Ma doare capul si incerc sa il ignor, sa vad pana cand. Imi termin cafeaua si ma duc la smotru putin. Imi pare bine ca se termina postul si o sa putem manca toti 3 aceeasi mancare.  Hallelujah!!! [popa]  Pentru duminica vreau sa fac cateva sarmale, miel daca gasesc de cumparat si ceva oua vopsite. Cozonac nu fac, o sa cumpar o colomba de la deli ul italian daca mai gasesc. Pasca nu fac, poate cumpar un cheesecake. 

 

Plec la treaba mea dar sa va multumesc mai intai pentru aprecierile pentru gradinuta mea colorata [olala] [flo] Florile din ghiveci in unii ani rezista daca nu ingheata peste iarna, nu le depozitez nicaieri ca nu am beci si nici loc in casa sa le bag undeva. Daca nu rezista peste iarna afara cumpar primavara altele. Rari sunt anii cand nu trebuie sa cumpar primavara altele. Anul asta au rezistat, nu toate, dar aproape in fiecare primavara cumpar flori, exceptie acum cu carantina. Mai salvez ceva bani la pusculita ca nu-s tocmai ieftine. In fiecare primavara cheltui cate sute de lire numai pe flori, plus alti bani pe pamant si ingrasamant, dar iubesc sa le ingrijesc, sa le ud... Cand cobor dimineata in bucatarie si vad gradinuta plina de culoare ma incarca pozitiv. [8**]

 

Plec la smotru, poate mai trece si durerea de cap.  [8D]

 

O zi frumoasa! 

 

[sap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

Ella La Multi Ani mamei! sa fie sanatoasa!  [flo2]

 

miha frumoase poze!  [il]  da, am vazut chipul in mijloc  [:)]

 

strumphi am uitat sa iti spun- gradina ta e minunata!  [il]  si eu as zambi zilnic acolo.as sta numai in mijlocul culorilor ... [flirty]

 

viv superba pisi ta si iarba! atat de verde,un verde lifelike  [roscatavant]

 

va pup. sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu reusesc sa imi amintesc o poezioara  de cand eram eu mica:

 

La marina calareata

Era soarecele capitan

Iar o  musca cu matreata

Se juca cu un curcan

 

Era noaptea intunecoasa

Soarele lucea pe cer

Iara eu ca un boier

Ma plimbam cu barca-n casa

 

Mai departe...?

 

Sau sunt strofe din poezioare separate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred că au surse diferite versurile. Cele din partea a doua sunt dintr-o carte de memorii - parodie izvorâtă din antonimie:

 

Era o noapte-ntunecoasă,
Soarele lucea pe cer,
Iar eu cu barca-n casă
Mă plimbam ca un boier,
 
Iară fratele mai mare,
Cu trei ani mai mic ca mine,
Încălzindu-se la soare,
Se da-n casă pe patine.
 
Tata era mititel,
C-abia umbla copăcel,
Iar eu aduceam covata
Și îl legănam pe tata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...