Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Ziua buna! 
 

A reînceput școala la distanta de ieri, cu un lucru in plus. Regiunea plătește masa de prânz Pt elevii care fac școala la distanta, la restaurante in oraș. Salvează astfel restaurantele și copiii primesc mâncare. Problema e ca trebuie sa meargă sa își ia mâncare. Silvia de ex nu ajunge de acasa, așa ca pleacă intr-o pauza înainte de prânz la C, au un curs împreuna și apoi merg sa mănânce prânzul. E Take Away. Sunt multe restaurante care s-au înscris, Silvia e incantata ca au ocazia sa testeze mâncare unde nu au mâncat pana acum. 
 

Dezinfectarea noi o facem spălându-ne pe mâini, apoi ne dam cu dezinfectant. Câteva pungi le dezinfectez și eu când ajung acasa. La magazine sunt mănuși, erau mereu la secțiunea de fructe și legume. Și dezinfectant la intrare și ieșire, eu folosesc. 

In casa dezinfectez doar clanțele de la intrare, din când in când mobilul. 
Nu folosesc clor, nu spăl tălpile pantofilor, nu fac nimic special in afara de ce am scris mai sus. Igiena mai stricta Pt noi e la spital. 

La noi pe insula deocamdată se pare ca e foarte liniște cu covid-ul. De vineri încoace nu a mai fost nimeni pozitiv. Un singur pacient covid in spital, pe intensiv. 
In țara e foarte mare problema ca a intrat in casele de bătrâni, din păcate nu au știut cum sa facă sa ii protejeze. Singura regiune din toată țara unde nu exista covid in casele de bătrâni e Gotlandul. 
 

In laborator vom primi zilele astea un aparat sa facem noi testele covid. Sa vedem cine va învăta sa lucreze pe el, bănuiesc ca va trebui sa meargă 24h și atunci tot personalul care lucrează in ture (inclusiv eu) va trebui învățat. Va urma. 
 

Fleur, sper sa treceti cu bine! 
 

Mickyyyy voi ce mai faceți? 
 

Zi frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello,

 

m-am culcat tarziu si trezit super devreme, nu am putut dormi. Mi-am facut un triplu espresso, sper sa nu incep a tremura  [fri]  [:-)))]  

 

Sophia inca doarme, Mr. e pe telefoane si tot o galagie sus in birou de la 6.30. Eu am vorbit cu mama pe whatsapp, ea e pe butoane de cum se trezeste si ma tine de vorba. Iar are multa treaba, a uitat ca reumatismul nu o ajuta.  Si-a propus sa faca nu stiu cate feluri de mancare pentru Paste, ba vopseste si oua cu nu stiu cate buruieni. Anul asta vrea sa incerce sa le vopseasca pe toate natural. Zici ca ii vin musafiri de cate pregatiri face.  [8D]

 

Velvet,  sa iti traiasca mama si sora multi ani sanatosi! [s] [cheers] tu cum te mai simti? 

 

glimmer, ce poveste faina cu rosioarele   [cool]  in ultimele zile tot stau si ma gandesc ca iti stiu poza de acum multi ani, imi tot storc mintea sa imi aduc aminte detalii despre tine... dar nu ma ajuta memoria.  [mariaj]

 

rox, spor la cautat cuptor! si al meu da semne, dar sper sa ma mai tina ceva timp ca destul ca am avut urgenta duminica, de Paste!  [doh]  cu centrala din care curgea apa... numai de instalator sa nu ai nevoie in ziua de Paste si pe timp de pandemie  [bang]

 

laura25, deci te-a apucat si pe tine smotruitul  [pup]  si pune poze cu gradina, de ce nu? Eu vreau sa admir toate florile si gradinile si domnisoara cu par roz si zambetul ei frumos [flo]

 

daniela, pixie ul ala cu masina de tuns l-ai executat?  [bat]  si eu vreau sa ma tund, dar tot ma tine in loc cumnata cu nunta ei... ca ea inca viseaza la cai verzi pe pereti, adica nunta pe 4 iulie, pe care ea inca nu a anulat-o, crede ca o sa fie ok si o sa se tina...  [:-@]  daca ciopartesc pleata si se face nunta, cum imi mai trag eu palarie?  [:D]  [:-)))]

 

viviana, am admirat si eu pisica la iarba verde  [il]  silvi cum mai este? mama si sora in US? 

 

mihaela, a ajuns Diana acasa? cred ca abia o astepti! va sta cu voi pana isi gaseste cazare?  [flo2]

 

silvi8, tu pe unde ai disparut? iar faci prajituri? [:p] 

 

Fleur, sper sa fiti ok si sa nu prindeti nimic  [fri]  

 

micky cum te mai simti? ce fac fetele? Tedi e mai bine?

 

roli, ai terminat de vopsit? baietii ce mai fac, in afara de galagie?!  [batetoba]

 

ioana, ce ati facut duminica? a fost cald si pe la voi in Galezia? 

 

corina, am iasomie in 2 locuri! abia astept sa infloreasca. acolo in spatele ciresului e intinsa tare pe gard si cand e inflorita mmmmmiroaseee pana in casa [olala] 

 

lauranico, sa te bucuri de cele 4 zile libere!  [bis]  ai mai scos copiii la plimbare?

 

Otilia, gata gradinareala? a fost cald si pe la voi cred si au iesit toate florile. Tu inca mergi la birou? Reincepe scoala in No acum la sfarsit de Aprilie? [:-/]

 

antmil, cata paine ai mai copt? [pofticios] nu ca nu ne-ai ameti zilnic cu bunatatile tale de pe fb! vreau si eu mici, de ieri tot la mici balesc [:p] 

 

Judoka, cum sunteti? cred ca duceti lipsa sportului, mai ales a inotului... Eu am sters praful de pe bicla in ultimele zile si am facut o febra muscularaaaa....  [hop] desi doar o sapt jumatate nu am fost pe bicla din cauza durerilor, dar se vede cand fac pauza. 

 

Coca, vad ca Mr. Macron a prelungit si la voi carantina. Anul asta prinde si fata ta cea mare ziua acasa. Parca pe 5 Mai e nascuta? Mereu le incurc, Maia e cea mare si Eva cea mica, ori invers? [:D] 

 

Michelle, anul asta ar fi trebuit sa aiba Will examene? ce se va intampla? 

 

Aminna, ce pufoasa si mare e Masha!  [cupisi]  ti-ai facut pofta de liliac pe anul asta [nebu] 

 

Anja, cum e cu dieta? ati fost cu barca?  [titanic]

 

 

Olalaaaa... de o ora tot tastez, dar intre timp am hranit si copchiii, da, am 2  [;)]  si facut alte treburi. Ma apuc de o mie de chestii odata. A ajuns si postasul in sfarsit cu scrisori si colete de trebuiau sa fi ajuns acum o luna  [sm]   

 

Gata, gata... nu mai trancan! Ma duc sa imi tratez durerea de cap  [pace]

 

O zi frumoasa si cu mult soareeeeee!!!! 

 

[dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi azi vine Diana, cu vaporul de miezul nopții. Oh, da, abia aștept! Nu am vazut-o din Noiembrie!
Da, va sta cu noi pana își găsește ceva in chirie. Ar fi stat cu noi dacă era o perioada scurta, dar așa a zis ca nu mai e obișnuita :)). Vrea singura ;). A și găsit un apartament, mâine merge sa îl vadă. Va fi mai ușor anul asta sa găsească, dacă turiști nu vor mai fi așa mulți. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumf, Maya e cea mare, dar ea e in iunie. Eva e nascuta pe 30 aprilie, si a plans cu lacrimi de crocodil dupa anuntul lu Macron. E f bine ca se continua carantina, prea multe cazuri la terapie intensiva, nu tu tratament, nu tu vaccin. Mi se pare insa o mare tampenie sa inceapa scolile in mai, dar na, trebuie relansata si economia. Vom vedea ce-o fi. Profesorii cam fac scandal, si pe buna dreptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine!

 

La mulți ani încă o dată sărbătoriților din perioada asta, e o perioadă mai grea dar o să treacă  [flo2] .

 

Strumf, cu mașina de tuns mi-am executat pixie-ul. Eu zic că merge și sub pălărie :), mai ales că sub pălărie nu prea se vede, nu?

 

La noi în oraș de azi e obligatorie purtarea măștii în spații publice. Luasem câteva măști de la farmacie dar am comandat și pe emag, când au avut măști fără adaos. Cred că azi vine și coletul cu măști, suntem asigurați. Eu oricum ies rar din casă, al meu iese mai des că merge la câmp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca una si ma duc sa imi dezmortesc fundu`  [aerob]

 

 

 

Miss e toata lipita iar de mine. Nick de mica o tot striga "little pud". Azi o intreb:

- what`s wrong little pud? you are so sticky! [:D]  [il]

- I`m not a pud and I`m not a sticky toffee pudding!  [:-)))] ( desertul preferat de Mr. [pofticios]

 

Dimineata molfaia la cereale si era cu capul in nori undeva, ca mai mereu  [biz]

Ma asez vis a vis de ea ca pe scaunul de langa ea erau papuselele ei. Ii zic ca nu-s obisnuita sa stau pe scaunul ala, ea statea pe scaunul meu. Fiecare avem scaunul nostru la masa, dar ea sta diferit tot pe alt scaun la fiecare masa, depinde ce mananca si la ce ora.  [batcap]  [:-)))]  Micul dejun pe scaunul meu cu vedere spre gradina, sa poata visa in voie, sa se uite dupa pisici, veverite si pasarele  [clo] , cina neaparat pe partea cealalta de masa langa daddy, dar cand e bors in meniu neaparat pe scaun langa mine. Aratand cu degetul spre scaunul de langa ea:

- this is the soup seat!  [:-)))]  [:-)))]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Mi-ati lipsit! Eu am stat acasa cu fetele doua saptamani si nu am iesit deloc. Sincer, nu ne-am plictisit dar aveam nevoie de aer si de plimbari. Din pacate fetele sunt tot in casa, dar saptamana asta si urmatoarea cu dl sot. 

Eu vin la munca pe jos si plec acasa tot pe jos, cam 6 km ceea ce este fantastic de bine. 

Daca tot am stat acasa am luat si o pauza de la tehnologie. Nu am intrat pe net decat pentru temele Crinei. La Tv ne-am uitat doar la desene si muzica dar foarte putin. Telefonul l-am folosit doar pe post de telefon. A fost foarte bine sa stau doar cu fetele, sa citim, sa desenam, sa prajiturim...chiar am profitat de perioada asta.

 

Ati scris foarte mult si nu mai pot sa recuperez dar am vazut acum in ultimile pagini ca avem mame si surori sarbatorite. Sa va traisca! La multi ani! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Si eu mi-am sarbatorit floricelele, fata si sotul, duminica.  Le-am facut tort, cadouri le luasem deja dinainte asa ca au fost foarte surprinsi ca nu se asteptau stiind ca eu am stat numai in casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rox,Ella,daniela multumesc [flo2]

 

strumphi mersi mult  [cupisi]  eu asa si-asa, zile si zile, cad, ma scutur, iar cad, ma ridic. sunt cu ganduri...mi s-a stricat planul care-mi dadea speranta. si mi-e teama ca n-o sa il mai pot relua.

 

silvi multumesc  [flo]  La Multi Ani fetitei si sotului! sa fie sanatosi!

 

miha Diana ta e ca mine. si eu m-am obisnuit singura.

 

merg la ai mei cate o saptamana, ma intorc acasa, plec iar...bine, si pt pisi. dar oricum n-as putea sa stau mai mult. si ai mei sunt minunati. dar...cel mai bine mi-e la mine-n pat si sa fac ce  vreau , cand vreau ,cum vreau  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet da :)). Așa zice și Diana. Ea deja de aproape 6 ani s-a mutat de acasa. A fost in ultimii 2 ani câte 2-3 săptămâni, între joburi, când trebuia sa își schimbe garderoba de iarna/vara și invers. Ea cum nu are un loc permanent al ei, și-a lăsat lucrurile de care nu are nevoie la noi, in pod. Hainele in vacuum și le schimba de la un sezon la altul. 
Acum zice ca are ca “ținta” ca atunci când împlinește 25 de ani sa se hotărască ce vrea sa facă. Sa studieze ceva. Dar cum anul asta ratează vara cu TUI...poate amâna. Eu sper ca nu :). In Noiembrie face 24 de ani. 
 

Eu nu am locuit niciodată singura :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...