Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua,

 

Aici a fost Pastele duminica asa ca am avut weekend lung. Se mentine soare, dar nu mai e cald: 18 in soare si 10 in umbra. 

 

Nu am facut mare lucru, am mai adunat haine de dat/ dus la reciclat, B a vopsit un gardulet mic, am terminat de curatat/ vopsit cortul din curte si am stat in el afara. As lucra de acolo, dar nu bate wifi. A comandat B un aparat de extins wifi, daca se mentine vremea acolo stau.

 

B a mai iesit la cump de 2 ori, eu o data sa iau oua de cioco, sa le ascundem ptr fete. Julia a zis: wow, iepurasul a reusit sa vina (the Easter bunny made it) si m-au dat lacrimile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

M am mai linistit, persoana cu Covid e in cealalta aripa a blocului ce nu are spatii comune cu noi si garaj si intrare separata. Singurele spatii comune sunt biroul unde se plateste chiria si spalatoria. La birou nu am mai fost de mai mult de o luna, platesc pe internet, iar spalatoria nu o frecventam, avem masina de spalat. 

Oricum e riscant peste tot.

 

Silvi, foarte bine te felicit ca te ai mai desprins de tehnologie si ca mergi pe jos zilnic 6km× 2.La multi ani floricelelor tale!

 

Strumphi, fain cum se invarte Sophia cand pe un scaun pe altul. Noi avem locuri fixe.

 

Ella, cand citesc de voi parca nu exista lockdown pe acolo. E bine ca aveti o aparenta de normalitate.

 

Acum au inceput si pe la noi sa vorbeasca autoritatile de imunitate de grup. Prim ministrul a vorbit de deschiderea scolilor si i au sarit toti in cap. Oricum au inceput sa deschida anumite servicii si companii, au dat drumul la constructii, mine si au deschis garajele pentru schimbarea pneurilor de iarna cu cele de vara. Toate astea inseamna tot mai multa lume ce lucreaza deci intr un final vor trebui sa deschida si scolile. Discutia e daca acum in mai iunie sau in toamna. Vom vedea.

 

Prim ministrul Canadei, Trudeau, a foat aspru criticat ca in weekendul lung de Paste s a dus la cottage, resedinta secundara, unde stateau sotia si copiii de 3 saptamani. A trecut din Ontatio in Quebec in timp ce populatiei i se spune pe toate canalele sa NU calatoreasca intre provincii si sa nu mearga la chalet/ cottage. Au intors o ca acel cottage a devenit resedinta lor principala, cand toata lumea stie ca ei stau in Ottawa, unde au si stat in carantina cand sotia lui Trudeau a avut Covid.

In fine, poate e de inteles ca s a reunit cu familia, dar nu a actionat ca un model.

 

Fug ca a inceput scoala la tv.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, ce colt de rai ai avut in gradina! Sper sa reusesti si anul asta.

Alea albastre din stanga imaginii sunt allium?

 

Recunosc ca mi s-au lipit si mie de mana cateva muscate si 2 bouga mici cand am fost la Lidl sa iau oua de cioco. Imi dau o starte de bine florile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi au venit verziturile, ceapa cea verde, usturoiul asijderea, salata, ridichi, manunchiuri mirositoare de marar, leusteann, patrunjel si spanac.

Nu mai suport sa spal.

Urasc apa si sapunul. Si clorul si spirtul. Ah, uitam. Si detergentul de vase.

 

Am pus si sarmaloaiele la foc. Nu stiu de ce le-am facut. Ca scosesem carnea din congelator. Le-am zis sarmaloaie pentru ca varza nu a  fost grozava. Cu foaie creata si groasa. Si atunci le-am facut mai mari.

 

Maine fac cozonacii. De ce fac cozonaci? Nu stiu. Poate ca sa nu stau.

 

 

Mama nu este bine. A avut tratammentul standard cu 2 tipuri de antibiotice pentru  diverticulita si dupa 20 zile tot mai face febra,  a slabit mult si e depresiva.

Ar trebui sa ia Normix. Eu i-am trimis de aici mai  demult  si nu mai are.

Si acolo, similarul patentat de ei  costa 710  dolari 30 de pastile. Ei ii trebuie vreo 60. Bai, aia sunt nebuni. Pote reuseste soru-mea sa il ia in coplata.

Soru-mea e bine. Are garzi in spital dar mi-a spus ca se simte mai in siguranta acolo decat la magazin. Mi-a trimis poze  de cum e echipata. Parca e extraterestra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am inceput sa dorm cu fereastra deschisa.

Inca nu sunt obisnuita cu zgomotele de afara.

Sunt sinistre. cu cucuvelele si bufnitele m-am obisnuit. Fazanii ii recunosc si pe ei si noaptea nu sporovaie, dar este o pasare de noapte care  tipa. Si uneori tipa de la mine din  curte ca se aude de foarte aproape - asta baga fiori in mine.

 

Imi  iau telefonul si deschid aplicatia camerelor sa ma uit in curte ca  sunt  cu infrarosu si se vede   foarte bine. Si imi tremura mainile si imi bate inima de parca cine stie ce astept sa vad.

 

Am gasit si rahati cred ca de pisica in iarba mea cea deasa.  Dar nu stiu daca sunt de pisica comuna sau de pisica salbatica. De vulpe sau iepure nu sunt  ca le-am studiat excremenetele cu domnul google.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Imi place ca scrieti mult si am ce citi seara la culcare. Dar la scris nu am tragere.

 

Azi s-a terminat cu vacanta. A inceput scoala, noi serviciul, stres, etc.

 

Mihaela, pe tine te citesc dis-de-dimineata cu stirile de Gotland. Imi place.

Interesant ce fac la voi cu mancarea si restaurantele. La noi nu s-au gandit la asa ceva. S-a propus ca primaria sa doneze bani restaurantelor. Vad ca din ce in ce mai multi au optiunea de take-away. Am comandat si noi sambata ca tot era ziua sotului. Ne-am rasfatat si la McDonalds cu un milkshake. Spre surprinderea mea se putea sta la masa in interior dar la distanta. Nu stiu cum faceau sa fie rasfirati oamenii. Noi am luat si am plecat. Dar din ce in ce mai multe magazine deschid. Nu mai sunt doar cele cu mancare, farmacii, librarii si cele de gradina. Sunt si cele de haine acum. Nu toate dar din ce in ce mai multe.

 

Strumphi, gradinareala nu se termina niciodata. Si cand nu mai sunt buruieni si plante de pus tot ne gasim sa mai schimbam locul lor in gradina. La mine tot studiez cum bate vantul, soarele, cum le merge.

Eu lucrez de acasa mai mereu. Maine insa vreau sa merg la birou. Am flori de udat, mai ies si eu din grota.

 

Doar Iulia incepe scoala la sfarsit de aprilie. Cele mari inca nu. Sunt presiuni ca si clasele 5-7 sa inceapa. Multi copii considera nedrept ca fratii mici merg la scoala iar ei nu. Acum cateva luni mijlochia mea cocheta cu ideea de home-scooling. Acum i-a iesit pe nas  [:-)))] Erna le-a zis ca au voie sa se joace cu unul maxim doi copii. Dar nu sunt mereu pe aceeasi lungime de unda si se plange ca nu se intelege asa bine cu fetele alese. Noroc ca mai are surori acasa.

 

Anja, iti place cu barca? Al meu a cumparat una acum vreo 5 ani si nu am apucat niciodata sa ma plimb cu ea. Tocmai ce a vandut-o. Nu ma pasioneaza sa pescuiesc. Nu am rabdare. Nici in vant nu imi place si nici nu stiu sa inot. Asa ca imi dadea cu virgula pe toate planurile  [:I] .

 

Eu zic ca procedeaza tare bine mama ta. Toate activitatile acestea dau senzatia de normalitate si ajuta moralul.

 

Daniela, te-am admirat in poza. Sa iti fie de bine tunsoarea. E chiar tinereasca si te prinde bine.

 

Antmil, care mai e situatia la voi? Tot asa foarte ocupata la serviciu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Am reușit sa cumpăr azi flori și sa plantez in ghivece. Panseluțe și altele pe care nu știu cum le cheamă. Am luat și doua ghivece lungi cu suport de agățat, mai trebuie sa cumpăr flori și in ele. Și pământ. In Weekend. Am reușit și sa aranjez puțin plantele din pământ, am tuns trandafirii. Dar nu am reușit sa termin partea din spatele casei, ca s-a făcut ora de mers la cursul de pictura. Am fost 2 persoane și profa :). O fetița de 14 ani și eu :). Pt mine e atât de relaxant acolo! As merge la infinit sa tot pictez. Trebuie sa îl rog pe al meu sa îmi instaleze șevaletul și sa încep acasa, după curs. 
 

Diana e pe vapor. M-a sunat când a ajuns in port. Ajunge intr-o ora jumate. :) 

 

Otilia, la noi așa au făcut in toate restaurantele, distanta mai mare între mese. Noi nu am fost, dar am văzut când am luat Take-Away. 

La noi s-a făcut un grup pe fb cu “sa ajutam producția locală” și mi-am găsit acolo cadoul de ziua mea. O bijuterie micuta ce vinde și pe net. Au așa cercei frumoși! Eu am o obsesie cu cerceii, as putea avea cât de mulți și tot nu ma satur! :) 

 

Seara frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...