Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Chiar ma gandeam ieri cum poate atata lume sa puna asa pret mare pe mancare, painite sfintite, dusul la biserica, luatul luminii cand  sarbbatoarea asta ar trebui sa fie despre cu totul altceva.

Ma pregatesc  de paste asa cum  consider eu. Am facut ieri 4 cozonaci imensi. 2 i-am donat si  2 am pastrat.

Azi mai fac 2 pentru donat.

 

Am mai donat ieri carne de miel.

Am comandat o  pulpa de miel. Si profitorii de la comanda mi-au adus o jumatate de miel. Degeaba am vrut sa resping comanda. Dupa disperarea de inceput, am portionat din carne si am donat-o.

Chiar nu  avea rost sa pastrez atata carne fie ea si in  congelator.

 

Azi mi-am propus sa mai fac si niste chifle cu lapte.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Eu cumpar oua bio gata vopsite...nu numai de Paste, noi mancam mereu...sunt ft frumoase, ti-e si mila sa le spargi  [:D] nu mi-ar iesi in veci asa...am incercat la inceput sa vopsesc oua rosii si a iesit o culoare cacanie  [zirea] desi facusem tot ce scria pe plic..asa ca mai bine le cumpar.

 

La noi au decis ieri asa :

-pe 27 se deschid frizeriile, saloanele de cosmetica, magazinele pt materiale de constructii, florariile, magazinele pt plante si flori...spitalele isi reiau activitatea normala (operatii etc...spitalul dintr-unul din cantoane nu mai avea cazuri de CoVid de o saptamana si era ocupat doar 25%...asta inseamna pierderi mari, in cazul de fata 4 milioane de franci)

-pe 11 mai se deschid scolile obligatorii (clasele 1-9) si celelalte magazine

-pe 8 iunie se deschid celelalte scoli (ca cea a Marciei, universitatile), muzeele, bibliotecile, gradinile zoologice 

-totul se poate schimba in functie de evolutie

-nu se stie cand se vor deschide restaurantele, barurile...ramane sa evalueze situatia si sa ia o decizie, spuneau insa ca nu mai devreme de iunie (desi cei din gastronomie au facut un plan si l-au prezentat...erau ft suparati si afectati....spuneau ca multe restaurante si baruri vor disparea)

In Elvetia o persoana infectata infecteaza o persoana; insa se presupune ca va scade sub o persoana.

 

Ieri a fost atat de cald, dupa ce-am terminat la job, am stat in gradina cu un pahar de aperol spritz  [:D] mirosea liliacul atat de frumos.

 

Azi merg la cumparaturi si fac drobul, maine merg cu cumnata la cumparaturi, fac curat si pregatesc masa pt duminica.

 

O zi faina sa aveti si spor la pregatiri. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Ella, mi se pare fain ca aveti date de reincepere a activitatilor, chiar daca se pot schimba, dar macar se vede luminita. 

 

Aici au zis ca inca min 3 sapt. Asteapta sa scada numarul de decese zilnice si sa ajunga numarul de imbaolnaviri la un nivel pe care sist de sanatate sa il poate sustine. Asta in conditiile in care inainte de pandemie sist de sanatate mergea cu cateva mii de asistente/i si medici in minus. :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...