Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Merci Velvet. Am incercat sa fac analogii: fete - fetele - fetelor (nu fetelelor) dar nu imi suna bine in niciun fel  [:)]

 

Ella, sa stapanesti sanatoasa geaca

 

Am vazut si eu o rochita care mi-a placut intr-un pliant dar mai au doar marimea 8 pe net... Si magazinul (fizic) e inchis :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello,

 

gata cozonacii? [pofticios] ouale vad ca le-ati vopsit frumos. 

 

M-am adunat si eu de vreo ora de pe drumuri. Mi-am dat kilometrajul peste cap azi ca am fost in 3 directii dupa diferite chestii la diferite magazine. [alcool]  Cred ca am mers pe jos vreo 8-9 km ori chiar mai mult. Ba am facut si muschi ca iar am carat in maini si pe umeri toate sacosele. 

 

Eu nu fac nimic, nici cozonaci si nici pasca ori drob, ai mei nu mananca!  [nervo]  Am luat inlocuitori, sa le zic asa: cheesecake, panettone, hot cross buns, tot felul de branzeturi, salami, pate, dips&co. Duminica o sa comandam online mancare de la turci, prima data in viata noastra  [:-)))]  cred ca suntem ultimii oameni din Londra care nu au comandat ever pe Deliveroo, Uber eats sau alte app uri de comandat mancare online. Nu ca nu am putea merge pana la restaurant sa luam direct, ca e aici pe bulevard, dar am zis sa facem si noi comanda online. Daca nu acum in pandemie, atunci cand sa facem si noi botezul?  [:-)))] Abia astept sa mancam miel, ca fac turcii astia tot felul de bunatati. O sa comandam un platou cu lamb chops&ribs sa ne facem pofta, pe langa kofte& meze.  Vai.. am apa in gura. Cine m-o fi pus? Abia astept!  [yum]

 

Mi-am facut un ceai si m-a luat un somnnnn [|)]  iar am dormit foarte putin si prost, plus kilometrajul meu de azi. Afara s-a intunecat, cred ca va ploua. Trebuie ploaie ca e tare uscat, m-ar scuti de udatul gradinii. Ieri a fost foarte cald, am fost la plimbare in cartier cu mandra si am iesit in tricou si sandale  [bat]

 

Mr. al meu e liber pana marti. Uraa!!!  [bis] A cerut sa aiba weekendul liber si azi si luni, deci 4 zile de relax si odihna si sa serbam Pastele impreuna, fara ca el sa trebuiasca sa lucreze iar weekendul. Aseara pe la 6 a terminat si cand a coborat s-a trantit pe canapea si a rasuflat usurat. A avut o zi si o saptamana nebuna. 

 

Aseara dupa ce a coborat Mr. m-am dus sus sa misc fundu` pe bicla. Am conectat-o si m-am dus sa iau o sticla cu apa. Cand veneam inapoi spre camera am simtit miros de ars, de plastic... foarte puternic si toxic. Nici 2 minute nu a durat pana m-am intors de dupa ce am conectat-o, dar era un fum in camera!!  [smulgpar]  Am strigat la Nick sa vina sa ma ajute sa o scot afara. Am deschis toate geamurile si usile din casa sa iasa fumul. Inca mirosea cand ne-am culcat.  [fri]  Ce noroc am si eu, bicla noua de la jumatatea lunii Ianuarie. Am sunat azi la firma de unde am luat-o si cica sa o trimit inapoi ca e clar ca e o problema cu ea si o sa imi dea banii inapoi. O sa dureze toata nebunia ceva timp pana o sa pot sa imi recapat banii si sa imi iau alta bicla.  [zid]  

 

A venit lipitoarea iar, numai de gatul meu sta atarnata!  [amoras]  [batcap]  [:-)))]  Nu mai scap de ea, de cum ma trezesc se agata de mine...  Ieri am scos-o la plimbare in cartier ca de cum s-a trezit se tot maraia ca e plictisita  [clo]   

- read a book!

- but I finished them all!

- your daddy would love to be bored...

- I know, we`d be in trouble if he`d have time to be bored  [:-)))]  [:-)))]  

 

Mi-am luat un buchet de lalele roz crete si le-am pus in vaza aici langa mine. Tare frumoase-s! [il] La un supermarket mai mare am vazut ca vand acum si flori de gradina, dar nu am luat niciuna pentru ca aveam caruciorul plin cu mancare si am numai 2 maini de carat. O sa ma duc in alta zi ori o sa il pun pe Mr. sa vina sa ma culeaga din parcarea magazinului. 

 

Gata trancaneala, am scris destul cat sa aiba Otilia de citit povestea de seara.  [biz]   [:-)))]  Ma duc sa fac mancare, mi-am terminat ceaiul. 

 

 

Seara buna si aveti grija sa nu terminati de mancat cozonacii pana duminica! [:p] 

 

[paste]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata și eu munca! Huzuresc 5 zile. Duminica trebuia sa plecam in Irlanda...

 

Am de gând sa termin cu florile in jardiniere. Azi trebuie sa le ud, ca de miercuri de când le-am plantat, numai a bătut soarele și a fost vânt. 
Copiii vor sa meargă sa își ia de cina Take Away și sa meargă la Diana in apartament. Se înțeleg tare bine. 
 

Asta mică, mâța, a prins gustul firului de iarba :)), adică a fost afara și azi in lesa și acum miauna la usa terasei ca mai vrea. Sau sta in geam și miauna. 
 

Am ceva de trebăluit prin casa, apoi îmi pun un pahar de vin și ne începem weekendul :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Eu am vopsit ouale aseara. Maine fac cozonacul si pasca.

Azi am iesit pana la piata si mega. De la piata mi-am luat lalele pe care le-am pus in balcon pana duminica ca este un pic mai rece acolo.

 

V-am admirat gradinile inflorite...eu au observat azi primii boboci de flori de salcam in salcamul din fata dormitorului.

 

A fost destul de cald azi, am inteles ca si maine. 

 

Sa ne auzim cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, nu numai Otilia, si eu citesc povesti la ceas de seara. Mi-ai facut pofta cu turcii tai.

Eu sunt rupta. Am mai fost la o tura de cumparaturi. Tura la noi e lunga, ca din supermarket iau putine. Mancarea in general o iau din piata si din anumite magazine mici, familiale. Deci trebuie sa bat drumuri de colo dincolo.

Am gatit rapid la intoarcere sa manance pruncii pranzul pe la 6 seara!

Am facut o ciorba de loboda ca se ofilea. Si apoi un smotru rapid in living, birou si pe scari.

Intre timp am tras si un scandal si apoi o discutie normal (dupa ce s-a calmat), pe tema jucatului excesiv pe calculator+telefon.  [zirea] .

Maine fac pasca si stufat. Pentru stufat trebuie sa scot ceapa si usturoiul din gradina, ceea ce sper sa faca dl. sot ca pe mine si acum ma dor salele de la smulsul buruienilor de acum doua zile.

Friptura o pun la marinat doar maine . Duminica o bag in cuptor pana ii vine randul s-o mancam. 

Am primit si pasti de la un vecin care s-a oferit voluntar la biserica sa distribuie la cativa vecini. 

Cam atat pe seara asta! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, si eu am tras o cearta cu pruncul mare pe tema jucatului la xbox. Eu cu sotul am plecat sa plimbam cainele iar el a profitat. Mi-a promis ca maine sta mai putin. M-a amuzat ca se juca cu un prieten din Ro si cu un coleg, vorbea alternativ in romana si olandeza pana cand a dat-o pe engleza ca sa se inteleaga cu amandoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisica aia trebuia sa decapiteze si sa  manance juma de porumbel alb in curtea  singurei persoane cu fobie la pasari de pe o raza de  nu stiu cati km.

 

Oroare!

 

O  mare de pene si fulgi albi, iarba insangerata, capul la zeci de  cm de trup, matele, mustele verzi...

Mi-a mai si spus fii-mea ca avea agatat un inel de picior.

Am negociat o perioada si Silvi s-a oferit sa ia trupul neinsufletit (l-a luat si la pus intr-o punga pe care a aruncat-o in pubela; punga am dus-o eu mai tarziu in camp) daca  o ajut sa strangem fulgii si penele si daca spal eu iarba de sange.

 

Stiti ce inseamna sa greblezi niste fulgi cand bate vantul?

I-am udat cu stropitoarea pana la urma.

I-am cules cu manusile de  gradinarit.

 

So, ziua mea nu a inceput grozav.

Am reusit, totusi, sa  mai fac un cozonac pentru vecinul meu caruia i-amurit sotia acum 2 saptamani. S-a bucurat.

 

PS: daca  nu aveti sila, dar aveti curiozitate am poza cu masacrul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Strumphi pentru gândurile bune

 

Sunt efectiv demolată. Nu de la o mașină de rufe su6una de vase. Nici de la făcut cozonaci pe seară.

Am avut vreme bună și am ieșit să spălam terasa din fața casei. Dar ne-am apucat și de curățat pavajul. Și e mult nu glumă. Se pot parcă 5 mașini cred. Pe la 5 am intrat în casă. Rupți amândoi. Ne văităm la fiecare pas și fiecare rasuceală în pat. Norocul meu că mi-au făcut cele mici masaj la picioare. Ieri am mers 9km pe jos până la swrviciu.

Ah, și m-a ars soarele deși au fost 11-12°C.

M-am scos.

Mâine avem de vopsit, încă o terasă de spălat, nisip de pus la pavaj. Deh, vreme bună.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...