Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Eu am un dubiu... Daca se intentioneaza mentinerea unor restrictii (si mi se pare normal asa) cum faci sa le mentii daca ridici starea se urgenta? De exemplu dreptul la intrunire pasnica (mitinguri, demonstratii, etc...) este consfintit prin articolul 39 din Constitutie. Cum faci sa mentii limitarea grupurilor de persoane la un anume numar daca nu mai ai acoperirea legala data de starea de urgenta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Da, ai dreptate, doar e asa, apasator sentimentul, nu stiu... Ma gandeam ca le noteaza pe undeva si te cauta la nevoie sa vada de cate ori ai iesit, unde, si cu ce problema... [fri]

 

si chiar daca ar sta cineva sa faca asta.... iti dai seama ca probabil i-ar intreba pe cei care ies de 3-4 ori pe zi, nu la 3-4 zile o data. El

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fleur pe mine m a disperat cu jocurile in fiecare zi . Acum am inceput sa aplic tehnica care m a invatat doctorul lui. Poate merge si la tine . Cat timp face miscare pe zi atita timp ii dau de games a 2-a zi... 2-3 ore .. A inceput băiatul meu sa iasă la plimbare mai des si sa faca ceva fitness cu zâmbetul pe buze, sa gateasca si sa faca curat , gardening... E ca albinuta. Mereu e de facut ceva si acum e motivat . Sa vedem cat il tine. Pe telefon are time limit si control. Fleur nu ii plac puzzles ? Știu unele f Funny îți recomand dacă vrei dar sunt cam grele . William se juca mult la vârsta lui cu puzzels, mașinuțe, Leggos, Board games, citea f mult( acum citeste msi puțin), desigur mergeam mult și afara și făcea si sport. poti sa ii iei o masa din aia, cum se numește... joaca hokey... sau fotbal. Ori dacă ai spațiu masa de ping Pong... orice dar sa faca mișcare. treb sa găsești soluții ca va fi din ce in ce mai greu sa lase tableta și alte electronice.

 

Michelle, am facut de toate cu el: lego, puzzle, ping pong, masini teleghidate, masa de fotbal, de hockey, nerfguns etc etc etc. Se joaca timp de cateva zile si chiar daca alterneaza dupa cateva zile inevitabil se plictiseste, nu mai vrea. A ajuns la fundul butoiului ca sa zic asa. Fiind si copil unic poate e de inteles. Mai vorbea cu doi prieteni pe mess kids a oprit si asta, ca il intrebau de lectii..

Dpdv psihologic undeva e de inteles, suntem intr o fundatura emotional vorbind. Perioada asta de lockdown accentueaza toate problemele.

Azi a primit telefon de la profesoara lui si de la psihoeducatoarea de la scoala ( cu care face si teleconferinte saptamanal pe Teams) si s a mai motivat un pic.

In rest ce il mai intereseaza cat de cat e sa gateasca cu mine si sa facem experimente, tot cu " gatit". Am facut inghetata fara congelator si azi incercam bomboane de zahar " candel".

Are zile bune si zile foarte proaste cand e extrem de iritabil si ma epuizeaza.

Sunt pentru deschiderea scoli si activitatilor, cu orice risc.

S a vorbit aici de ceva in jur de 14 mai dar nu e inca nimic sigur. Montrealul e cea mai afectata zona deci noi poate vom reveni mai tarziu sau abia in toamna la scoala ( cap, zid, bang).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani celor ce si au serbat azi onomastica!

 

Despre redeschiderea activitatilor, e o dilema mare asta. Psihologic vorbind sunt pentru, din cauza ca nu mai pot. Chiar daca noi suntem liberi sa iesim cat vrem, dar nu ai unde merge decat la supermarket, farmacie sau parcuri cu loc de joaca inchis.

Sigur ca nimeni nu isi asuma cu cinism ca 5% din populatie va continua sa moara...dar care e alternativa, saracie, faliment, probleme de sanatate mentala, violenta domestica, colaps economic.

La inceput am fost de acord integral cu lockdownul acum zic ajunge ca innebunim.

In Quebec imensa majoritate de morti e in casele de batrani, peste 90% , unde din pacate carente existente demult au facut situatia sa scape de sub control. Situatia de acolo nu e influentata de redeschiderea activitatilor ci de absenteismul masiv al angajatilor pe fondul unei lipse de personal. Se pare ca numai armata mai poate ajuta acolo.

In rest este prevazuta o redeschidere graduala peste tot. Gradual fiind cuvantul cheie.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Adevarat a inviat doamnelor!

 

 Sper ca sunteti bine, nu am reusit sa va citesc, dar am vazut-o pe Ioana si pe Anja. [flo2]

 Noi suntem bine, in carantina ca toata lumea, sotul lucreaza de acasa, baietii fac gradinita pe zoom, deci suntem cu totii acasa. Dar suntem bine, sanatosi. Baietii au 2a3l, iar fata are 7s, deci incet incet ne obisnuim si noi in 5, de fapt 6 (ca pe mama a p[rins-o timpul la noi) + 1 caine. Eu am ramas mult in urma cu curatenie cu tot, de fapt abia acum mi-am spalat perdelele pt Paste. Toata ziua sunt cu C. in brate, mai fug sa ii tin pe baieti la gradi - azi au avut muzica, engleza si ore cu educatoarele.

 Ma duc sa mananc o clatita si fug la fetita. Mai revin eu, si poate reusesc sa citesc din urma. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

In Quebec imensa majoritate de morti e in casele de batrani, peste 90% , unde din pacate carente existente demult au facut situatia sa scape de sub control. Situatia de acolo nu e influentata de redeschiderea activitatilor ci de absenteismul masiv al angajatilor pe fondul unei lipse de personal. 

peste 90% din pacientii din casele de batrini au murit sau sunt infectati?

 

am o prietena care lucreaza la casa de batrini in New York si mi-a spus ca majoritatea sunt infectati cu corona, f multi mor in perioada asta ca erau deja pe moarte din alte cauze, dar sunt si multi care supravietuiesc si se fac bine cu virusul asta. si aici e lipsa mare de personal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...