Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Buna dimi,

 

Am fost la analize acum de dimi. Asistenta a zis ca miercuri primeste dr rezultatele si joi ma suna sa imi zica ce sa fac. Pacientul nu stie ce analize se fac, nici rezultatele/ valorile.  [fri]  [fri]

 

La intoarcere am intrat la supermarket in parcare - 12 pers la coada. Nu am putut sa stau ca trebuia sa incep munca, dar unul din noi trebe sa ajunga azi sau maine.

 

Am pus seminte de toate felurile in rasadnite, a dat gradinaritul peste mine mai mult ca in alti ani. Anul asta am pus legume si mai putine flori. In fatza casei unde aveam o zona ovala cu trandafiri am plantat si dovlecei. 

 

Liliacul inca asteapta sa infloreasca. Hortensiile au facut si ele strugurei de 'flori'. Trandafirii au boboci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna ziua!

 

la noi piata civica, unde am eu vedere din birou, e furnicar. arata ca intr-o zi obisnuita de dinainte de coronavirus. asa a fost si ieri. inainte era mai putina lume, saptamana trecuta la inceput era putina lume, deabia vedeai cate unu razlet...acum nu poti sa ii numeri. asadar, cred ca lumea s-a saturat de stat in casa, s-a plictisit de reguli, a inceput sa nu mai ia in serios pericolul si nici autoritatile si se comporta normal. 

dupa 15 mai o sa fie dezastru. deja am o viziune cum o sa fie toate padurile si paduricile pline de gratrare, plus parcurile si bisericile si toate manastirile din jurul meu. 

sunt convinsa ca in primul week-end liber o sa arate la noi ca la ziua marinei+zilele orasului.

si dupa asta o sa ne inchida iar [batcap]

 

In privinta scolii eu nu imi fac griji. C a lucrat zilnic cu doamna, sunt cu lectiile la zi. la engleza le-a dat mai tarziu parolele dar acum au ajuns la zi si cu engleza. 

ieri a intrat online si dna de sport...dar doar sa ii salute.

la mica nu se pune problema de recuperat ceva...le-a trimis dna pe wup niste povesti, audiobook, niste fise, o poezie cu pastele...cam atat.

 

Moon, ma bucur ca ai scris. v-am admirat pe fb minunile. ma bucur ca o ai pe mama ta alaturi in perioada asta aproape, acomodare usoara si sanatate multa! [flo2]

 

Fleur, de cand stau acasa a descoperit si mica atractia ecranelor...dl sot nu prea a reusit sa o tina ocupata in alt fel. dar saptamana viitoare sunt eu acasa si uita de telefon/tableta. 

sincer, nu stiu ce sfat sa iti dau...sper ca sa puteti iesi afara cat mai repede, sa aiba alte activitati si sa se mai reduca timpul pe jocuri si youtube. la C singura atractie majora e alergatul. in momentul asta e un fel de santaj...orice nu vrea sa faca o amentint ca nu mai merge la atletism [:-)))] si imediat cedeaza. poate are si Eric un "buton" de genul asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania, ca numar de infectati impartit pe intervale de varsta, cei mai multi sunt din intervalul 40-49 ani. 

Pentru ca inca sunt relativ putini decedati in 24 de ore, ni se comunica si detalii despre cei morti. Cand citesti "deces nr 540 : femeie, 30 ani, fara antecedente patologice " sau " barbat, 53 ani, comorbiditati: hipertensiune "  sau 'femeie, 37 de ani , comorbidiati : obezitate" , ai tentatia sa iei foarte in serios boala asta si da, sa stai in casa sperand sa scapi. 

 

hta si obezitatea sunt comorbiditati foarte serioase. iar acolo unde nu sunt trecute... in general nu au fost cunoscute anterior. inca nu am auzit de deces fara istoric serios. poate doar sa se fi dus in spital cu faza foarte avansata si sa fi fost irecuperabil dpdv pulmonar. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hta si obezitatea sunt comorbiditati foarte serioase. iar acolo unde nu sunt trecute... in general nu au fost cunoscute anterior. inca nu am auzit de deces fara istoric serios. poate doar sa se fi dus in spital cu faza foarte avansata si sa fi fost irecuperabil dpdv pulmonar. 

si diabetul zaharat  pentru ca un dibetic are imunitate scazuta. De fapt e pe primul loc ca  comorbiditate.

De astm nu mai zic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, tu stii ma bine. Dar din perspectiva mea, om mort la 37 de ani pt ca era gras nu am auzit. Concluzia mea este ca virusul este foarte periculos daca te omoara doar pt ca esti gras. 

 

 

grasimea aia e combinata in 99% din cazuri cu hta, diabet, o forma mai mica sau mai mare de astm functional. nu mori ca esti gras, mori pentru ca asocierea grasimii cu alte probleme este fatala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...