Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Servus pinguini

 

Ce bine ca azi e vineri  [pk] saptamana viitoare va fi una scurta, 1 mai e liber la mine (nu e peste tot liber, Marco munceste mereu de 1 mai).

 

Aici peste tot la stiri au spus ca cec-urile vor intarzia, pt ca Trump vrea sa aiba semnatura lui pe ele  [zirea] normal ca face totul ca sa castige campania electorala...dar am inteles ca americanii sunt nemultumiti de el....sper totusi sa nu castige, poate se trezeste lumea...uite virusul, nu e virusul si tot asa..zice ceva, apoi se contrazice singur  [batcap]

TV-ul meu e pe stiri non-stop, asa ca sunt la curent cu ce se intampla in lume.

 

Diseara bem virtual o bere  cu prietenul Beat  [bere] Marco are curs de franceza online joi seara, asa ca am stabilit pt astazi.

 

Maine merg cu cumnata la cumparaturi, iar duminica iesim la plimbare si facem un gratar.

 

Cam atat de pe frontul de vest. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioana, imi place tunsoarea si culoarea, te prind foarte bine.

 

Azi n-am chef de munca....de o ora ma holbez la laptop fara sa fac nimic. In afara de a raspunde la emailuri, trag chiulul. E prima zi de cand lucrez de acasa si pierd vremea. M-au demoralizat prea tare cu pauza care nu mai este, chit ca tot in casa as fi stat o luna, dar macar stateam degeaba. Asa ca azi am decretat zi de facut orice altceva, numai munca nu. 

 

Cred ca imi iau laptopul in living si ma uit la un film! In fond si la urma urmei, ultima luna, cat am fost singura am facut la overtime de acasa zilnic, am sarit peste pauzele de masa (adica le-am luat tot in fata calculatorului), am inceput mereu inainte de program si am terminat cel putin juma de ora dupa, daca le pui cap la cap acopera cu varf si indesat o zi de pierdut vremea!! 

 

Vreo recomandare de filme bune aveti?! :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum parca mi-e frica sa mai ies, sa nu aprecieze ei ca poate ies cam des...

 

Nu poate nimeni aprecia asta, poate faci cumparaturi pentru toti batranii din bloc, poate inca muncesti.

Iesi fara frica, chiar si pentru miscare si plimbare, atat timp cat o faci in siguranta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi situatia este asa :

 

-28mii testati pozitiv si 1500 decedati

-46% infectati barbati si 54% femei

-148 decedati la 1 milion de locuitori 

-13% dintre cei spitalizati nu aveau boli cunoscute, 87% aveau minim o boala: 52% tensiune, 33% probleme cu inima, 23% diabet

-dintre cei spitalizati : 66% aveau febra, 63% tuse, 40% probleme respiratorii, 44% pneumonie

-media de varsta a celor spitalizati : 72 de ani : 61% barbati si 39% femei

 

-dintre cei decedati :

*97% aveau minim o boala : tensiune 63%, probleme cu inima 56%, diabet 26% 

*59% barbati si 41% femei

*intre 27 si 104 ani, media de varsta 84 de ani

*nr.celor decedati pe grupe de varsta e la barbati de 2-3 ori mai mare decat la femei 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sper totusi sa nu castige, poate se trezeste lumea...uite virusul, nu e virusul si tot asa..zice ceva, apoi se contrazice singur  [batcap].

 

Pentru mine e inca incredibil ca a iesit o data, nu stiu, imi fierbe sangele prin vene de frustrare cand vad atata prostie. Si mai vin si idiotii cu pancarte pro-iesire-din-carantina cu mesaje gen "am nevoie de o tunsoare" sau "Dumnezeu ne-a dat sistem imunitar cu un motiv" [smulgpar]

 

Macar Dragnea&co ne minteau pe fata, dar adica macar incercau sa pastreze aparentele. Ce-i in America intrece orice imaginatie. Pe a mea cu siguranta [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreo recomandare de filme bune aveti?! :)))

Recent am vazut Knives out, daca iti plac filmele politiste gen Agatha Christie.

 

Sau Unknown, din 2011, o poveste ce te tine lipita de scaun si cu sufletul la gura, cum a fost si serialul Lost (pentru mine). Bine, pe cu totul alta tema. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru mine e inca incredibil ca a iesit o data, nu stiu, imi fierbe sangele prin vene de frustrare cand vad atata prostie. Si mai vin si idiotii cu pancarte pro-iesire-din-carantina cu mesaje gen "am nevoie de o tunsoare" sau "Dumnezeu ne-a dat sistem imunitar cu un motiv" [smulgpar]

 

Macar Dragnea&co ne minteau pe fata, dar adica macar incercau sa pastreze aparentele. Ce-i in America intrece orice imaginatie. Pe a mea cu siguranta [:)]

 

 

Am vazut si eu mesjele de 'am nevoie de o tunsoare' sau tanti de la stiri care zicea ca ea si alte familii au au pairs (bone venite din strainate pe per scurta ca un schimb de experienta) si ce or sa se faca ei [batcap] sau aia de conduceau in oras si strigau ca 'nimeni nu imi ia dreptul la libertate' de parca erau inchisoare. Cea cu tunsoarea si cea cu au pair sunt reprezentative ptr o anumita categorie sociala: entitled middle-upper class.

 

le: iar cei cu 'liberatatea furata' sunt atat de usor manipulati de extrama dreapta in special

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 a propos de asta, am facut o statistica rapida:

 

din totalul de decese, avem 10% sub 50 de ani, 20% intre 50 si 60 de ani, 32% intre 60 si 70 de ani, 38% peste 70 de ani. 

 

Am un grafic vacut de prietenul meu ala cu... graficele, daca vrei distributia pe varste. :))))

 

93440565_10222819940789587_7901219225828

 

E de luni, 20 Aprilie: Distribuția pe vârste/gen a deceselor Covid19 raportate pana azi :

- aproape 2/3 Bărbați

- mai mult de o cincime intre 66-72 ani

- marea majoritate (68%) cu vârsta intre 54-79 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...