Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

La noi se cercetează in paralel cu evoluția cazurilor covid. In fiecare săptămâna se updatează național și local toți medicii care sunt implicați. Soțul meu e unul din ei. Azi, Pt ca e liber săptămâna asta (trebuia sa fie in Irlanda la o conferința), a participat de acasa la conferința locală (și cei de la spital așa au făcut, e recomandat sa participe la distanta, sa nu se adune in aula spitalului). Am stat și eu vreo 20 min, apoi a trebuit sa plec la job. 
Au confirmat ceea ce am scris mai devreme, cu enzima ACE. Nu e vorba de imunitate scăzută, ci de aceasta enzima care e prezenta in toate bolile de comorbiditate. Foarte putini bolnavi de plămâni care au murit, neașteptat. 
La foarte mulți pacienți cauza morții a fost embolie pulmonara. Nu pot încă sa explice cauza, mai mult majoritatea pacienților avuseseră un DVT (tromboza venoasa) sau alte probleme de coagulare (boli coronariene) și erau pe tratament cu anticoagulante. 
O parte din pacienți au ajuns la acea zisa “furtuna de citokine”. 
Ca analize se iau mult mai des Dimer, Fibrinogen (vor sa stabilească unde e defectul de coagulare), Feritina. 
 

Aici a trebuit sa plec :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Se pare ca a murit Kim Jong-Un ....asa spun ziarele elvetiene..si Marcia mi-a spus mai devreme...Trump ii urase insanatosire grabnica zilele trecute...sunt tare curioasa daca e adevarat sau nu..habar nu aveam ca are copii : o fetita de 7 ani.

 

Cativa ani a fost in Elvetia, a mers aici la scoala, in cantonul Berna...vorbeste germana, dar dupa vorbea si elvetiana...era dus cu masina peste tot, avea body guard...spuneau ca e fiul unui angajat al ambasadei lor aici...un coleg de-al lui a fost insa la el acasa si locuia singur...adica cu body guard-ul.

Faceam misto cu Marcia pe tema asta, poate il intalneste si vorbeste cu el in elvetiana  [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

În această nebunie în care toate statisticile sunt despre corona/covid, eu m-am apucat să citesc din Apicius :)). Nu-mi vine să cred câtă știință putea fi în antichitate în arta culinară și cât de admirabil se descurcau cu atât de puțină tehnologie. Ce ar fi fost oare un Apicius în zilele noastre... (probabil un bucătar cu stele michelin care nu ar fi avut de ce să se sinucidă).

 

Și fără nicio legătură cu Apicius, am pus în practică o idee culinară mai veche, o pâine bicoloră, cu ceapă, măsline și mieji de semințe de floarea-soarelui. Am făcut două pâinici, una s-a mâncat deja. Vă las poze :) 

post-109349-0-42148400-1587739513_thumb.jpg

post-109349-0-50085700-1587739533_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...