Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Eu nu am mâncat niciodată ciorba de loboda, însă am învățat s-o fac pentru soțul meu, e mare amator.

Efectiv gust de doua ori din zeama, la final, întâi sa vad dacă e suficient de sarata/acra, a doua oara după ce o dreg.

Nici spanac sau urzici nu am mâncat vreodată, mi se pare grețos aspectul.

O singura data am mâncat, în copilărie, ciorba de ștevie, la insistentele bunicii. A doua oara nu mi-a mai trebuit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roli și eu la fel! :) 

 

Loboda nu seamana la gust vu salata verde? Oh, chiar, mi-e dor de o supa de salata verde! Am sa fac zilele următoare. 

 

Mie îmi place supa de măcriș, e mâncarea de paști la noi in familie. O sa văd dacă găsesc destule frunze sa fac in Weekend. Aici sunt Paștele și suntem liberi. Nici soțul nu e de garda și eu sunt liberă de joi pana marți, lucrez doar vineri dupamasa. 

 

Vrem sa ne odihnim, sa facem grill in curte, am cumpărat placi de lemn sa le montam pe terasa, sa scoatem mobilierul de vara. O sa fac o friptura de miel și o salata de cartofi, cu ceapa verde și ridichi și un baigli plus un tort. 
 

In Ro făceam sărmăluțele in frunze de ștevie...ce bune erau! 
 

Mira e tare suparata/deprimata. Dar cum ii scoatem conul, cum începe sa se lingă. O sa scape de el in câteva zile...altfel e Ok operația, nu o doare, mănâncă bine, nu a făcut febra. 

 

Azi guvernul a zis ca ca susține transportul între anumite orașe și Stockholm, cu avion. E și Visby printre ele. Cum va ziceam, e vorba de probele de covid acum dar și de transport de sânge, trombocite. Văd ca merge destul de des și elicopterul cu pacienți sau sa aduca pacienti dar uneori e dificil de trimis probele cu ei. Nu e nimic regulat, decât dacă e nevoie ca un pacient sa fie transportat. 

Un ghiveci mesajul meu...

 

Seara frumoasa! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, e buna ciorba de loboda. Noi mancam toata primavara. Eu o fac cu, ceapa verde si usturoi verde. Si bineinteles, bors. Uneori pun si stevie. Si iese tare gustoasa.

 

ceapa verde si usturoi verde am pus si eu. si morcovi. si telina, ca pentru mine o mancare n-are sens in viata daca n-are telina [:)]  sa vedem ce-o iesi. chestia e ca nu ma dau in vant dupa verzituri fierte. am mai mancat la viata mea ciorba de salata verde, dar nu m-am dat in vant dupa ea. urzici n-am mancat niciodata, iar spanacul imi place doar sub forma de pireu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca am mâncat loboda vreodată, dar nu sunt sigura. De asta întreb dacă seamănă cu salata verde. Are un gust aparte? 

nu mi se pare sa aiba niciun gust.

 

n-a iesit rea spolocania (acum am verificat sa vad daca acest cuvant ciar exista - se pare ca da, dar are alte definitii decat in sensul in care-l folosea bunica mea, adica orice fel de mancare fara carne).

 

cu mult bors, frecatei din ou, leustean si-un ardei iute langa, a fost aproape la fel de buna ca o ciorba de vacuta sau de pui [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...