Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Ia lasati conducatorul iubit in pace!! 

Anja si sotul meu zicea ca vineri, cand a iesit ultima data sa duca viziere la spital si sa faca niste cumparaturi, erau mult mai multi oameni pe strazi. In magazine nu prea, nu erau mai mult de 20 -25 de oameni in hypermarketul cel mai mare din oras.

 

Black, pun poze, hai cu CTC-ul! Deci noi avem o prispa in spatele casei. Asa era arhitectura originala si dincolo de faptul ca sunt stalpi de rezistenta ce tin acoperisul, ne- placut mult cum arata. Era si o usa de intrare pe acolo, dar pe aia am zidit-o. Prispa avea o șapa de beton, dar era denivelata, la marginea unor scari era o scandura infipta si sub ea am gasit lemn putrezit, o gaura destul de mare. Acolo a turnat sotul beton, a nivelat frumos. Pasul urmator e sa vopsim/ reconditionam partea din lemn. 

Prima poza e dinainte, urmatoarea e dupa... 

 

Sa-i faceti rosturi, ca pe urma crapa pe unde vrea el. Daca aveti un flex, luati o panza diamantata, trasati linii drepte cam la 2-3 m distanta (in functie de grosimeȘ mai putin daca e mai subtire turnat si mai mult daca placa e groasa) si taiati pe adancimea de 2-3 cm. Asa va asigurati ca crapa pe unde vreti voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Doamne, Laura, ce minunatie de lalele. Si imi plac mult prispa si cerdacul. Interesant ca sunt in spatele casei si nu in fatza, nu am mai vazut asa.

 

Eu astept cu nerabdare sa se deschida pepinierele sa iau flori pentru jardiniere si ghivece. Ca ne vom.petrece vara pe balcon probabil...

Am plantat cu baiatul un bulb de crin ( calla lilly) si a rasarit, ce mandri de noi am fost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, multumeac de sfat. Barbatul a zis ca nu sta deloc in soare, dar ca o sa faca. Are tot ce-i trebuie.

 

Corina, nu miros, din pacate. Interesant e ca doar cele albe cu striatii rosii sunt aduse de sora' mea din Olanda, restul sunt din bulbi luati din oferta Lidl, de la Dedeman. Alea in forma de crin au petalele 3/4 verzi, doar pe margine au roz. Cand am gasit prima , am crezut ca e defecta, ca a patit o anomalie ceva, dar apoi am vazut ca sunt 3 asa. 

 

Fleur, cu casa e poveste lunga. Nu am gasit acte exact de ce an este, dar legenda spune ca are cam 100 de ani. Am mai povestit eu, ar fi.fost facuta de un sas care a avut primul gater, apoi fabrica de prelucrare lemn. Intrarea principala era spre mijlocul curtii, printr-un pridvor din lemn si geamuri multe. Pt ca din pridvor ramasesera doar stalpii, am zidit si am facut usa spre poarta si ne-a iesit o veranda cu geamuri mari. Aici unde e prispa era o intrare spre un hol si 2 camere in care a functionat pt cativa ani o gradinita. Posibil ca prispa si cerdacul sa fi fost adaugate la casa initiala mai tarziu, nu stiu, desi fundatia casei o curpinde, deci ceva era de la inceput. 

Cert e ca atunci cand am luat-o casa avea usi spre exterior pe toate 4 laturile. Noi am decis ca latura dinspre strada sa fie cea pe care o numim " față "si o folosim pt accesul principal. Asa a ajuns prispa sa fie "spate". Dar casele vecinilor au aparut ulterior casei initiale, asa ca e posibil ca si structura aleilor de acces sa fi fost diferita. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 
 

Noi am petrecut toată ziua afara, in curte. A venit prietena mea la noi, am mâncat tort și am băut ceai verde Jasmin, am povestit și am râs. Am pus la cale 1 mai, facem mititei și cârnat la grill și bem bere. Abia așteptam! 
 

Daca aveți o rețeta buna și încercată de mititei, aruncați-o încoace. 
 

Tot afara suntem, e așa de plăcut soarele de dupamasa...

 

M-am relaxat și sunt gata de încă 4 zile de munca! Am fost cam agitata/stresată zilele astea. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I

Black, pun poze, hai cu CTC-ul! Deci noi avem o prispa in spatele casei. Asa era arhitectura originala si dincolo de faptul ca sunt stalpi de rezistenta ce tin acoperisul, ne- placut mult cum arata. Era si o usa de intrare pe acolo, dar pe aia am zidit-o. Prispa avea o șapa de beton, dar era denivelata, la marginea unor scari era o scandura infipta si sub ea am gasit lemn putrezit, o gaura destul de mare. Acolo a turnat sotul beton, a nivelat frumos. Pasul urmator e sa vopsim/ reconditionam partea din lemn. 

Prima poza e dinainte, urmatoarea e dupa... 

 

Laura, f frumos a turnat cimentul. Bravo!Neapărat treb rosturi si nu am văzut scurgeri daca a facut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A aparut pe Netflix un serial documentar despre Coronavirus, Coronavirus Explained. Limited edition.

 

Nu stiu daca am chef  sa ma uit. Am citit suferintele pacienntului 102 care timp 2 saptammani a  stat cu febra si dureri  innsuportabile.  A trait in spaima. Caruia i-au schimbat tratamentul  de 2 ori. Si cica a avut o forma moderata.

 

eu zic sa citeasca marturia asta si altele ca asta si cei sceptici care vor relaxarea ca li s-a sculat lor ca cineva le ia libertatile si pe care ii doare-n cot de sanatatea celorlalti. Si sa se  gandeasca ca poate pe patul ala e o  ruda, un prieten..

 

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23928538-marturia-pacientului-102-vindecat-covid-19-simteam-rup-muschii-fasie-fasie-picioare-foarte-important-lumea-afle-inteleaga-exista-speranta.htm

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi sunt 34 de ani de la Cernobîl. Aveam 15 ani, abia împliniți. De 1 mai am fost la pădure. La picnic. Cu mama, tata și sora mea care avea 8 ani. Țin minte ca am stat pe o patura, in iarba. Am citit. Ba la soare, Ba la umbra. Era cald, am stat in costum de baie. Noi locuiam relativ aproape de Ucraina, ne despărțea doar județul Satu Mare mai la nord, de granița ucraineana. A fost o zi frumoasa, cu soare. Am stat pe parură și am admirat cerul. Am fost numai noi 4, a fost ina din zilele frumoase împreuna. 
Apoi am aflat de întâmplare, de Cernobîl, de norul radioactiv, tablete cu iod, pericol de cancer, de tiroida.

 

Am văzut anul trecut serialul. Mi-au revenit multe amintiri. La fel ca și azi.

 

Voi ce amintiri aveți despre asta?
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...