Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

eu imi amintesc gustul dulceag al pastilelor de iodura de potasiu, si faptul ca ala a fost singurul an in care mama a decis ca nu mai mergem la mare (ea nu concepea concediu fara mare); daca cu un an sau doi inainte mieunam ca m-am plictisit de mare, vreau si eu intr-o statiune, in acel an am fost 3 saptamani la Lacu' Rosu, si alte 3 saptamani la Borsec, plus pe la rude, iar in toamna ziceam ca io parca n-am avut vacanta, ca n-am fost la mare [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianna, nici noi nu am fost la mare in vara lui '86, la fel au hotarat si parintii mei. Mi s-a parut ciudat, noi mereu mergeam mare-munte, cate aprox 1 saptamana in fiecare.

 

Mihaela, eu eram in clasa 1 atunci, imi amintesc cand mi-au povestit parintii mei, nu am inteles eu exact ce s-a intamplat, ce fel de radiatii, ce a explodat. Tin minte ca vreo cateva zile (vreo 2-3) nu ne-am dus la scoala. Si la fel, tin minte, o campanie masiva (acasa la noi) cu spalatul pe maini. Cam ca acum. Ca si copil, ma cam dispera "spala-te pe maini, spala-te pe maini!" [fri] . Plus pastilele alea cu iod.

 

Groaznic eveniment.... Am vazut si eu seria la HBoGo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu îmi amintesc nimic de acea vara, nu știu dacă am fost undeva. Cred ca da, altfel as fi ținut minte. Noi mergeam in perioada aceea la Felix/1 Mai. 
 

Nici de pastilele de iod nu îmi amintesc.

 

Dar de spălatul pe mâini da :). Și de spălatul legumelor și a fructelor, asta mereu striga mama la mine. Mie îmi placea sa mănânc mere nespălate :)). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca alta perla propagata de presa v a pus zâmbetul pe buze și au făcut chiar și copii sa se amuze.

nu prea ascult declarațiile de presa, nu am timp și nici interes pt așa ceva, sunt prea repetitive...

Dar am fost curioasa de data asta sa văd despre ce e vb... așa ca in loc doar sa văd clipul video cum majoritatea au făcut și normal au tras concluzii false , eu m am dus direct la Transcript stiind ca orice remarca luată din context poate sa însemne cu totul altceva.

 

in acest Transcript care e f lung ... am ajuns la momentul f discutabil folosit de presa ...

deci după ce Trump spune tot ce sa făcut in ultimul timp in lupta cu virusul, cum a fost ajutata populația etc ( ceea ce e f neglijabil pt presa sa  remarce) a vorbit Bill Bryan care a menționat diverse încercări de terapie cu lumina si disinfectants  

 

My name is Bill Bryan and I lead the Science and Technology Directorate at the U.S. Department of Homeland Security. “We’re also testing disinfectants readily available.  We’ve tested bleach, we’ve tested isopropyl alcohol on the virus, specifically in saliva or in respiratory fluids.  And I can tell you that bleach will kill the virus in five minutes; isopropyl alcohol will kill the virus in 30 seconds, and that’s with no manipulation, no rubbing — just spraying it on and letting it go.  You rub it and it goes away even faster.  We’re also looking at other disinfectants, specifically looking at the COVID-19 virus in saliva.”

 

Trump :“And is there a way we can do something like that,by injection inside or almost a cleaning. ...So, that, you’re going to have to use medical doctors with.  But it sounds — it sounds interesting to me.

 

Deci pt cine e sărac cu duhul își injectează orice chiar fără sa aștepte sa spună președintele

Chiar și cuvintul drug are mai multe înțelesuri... fiecare îl folosește după cum ii face plăcere . Dar de la aceasta remarca făcută și chiar spe fiica ca lui i se pare interesant ca idee, sa se ducă pana la acuzația ca președintele a spun sa îți infectezi clor in vene eu cred ca e distanță mare. 

 

Cred ca fiecare din noi am avut in situații dificile tot felul de idei unele bune altele mai puțin și unele chiar ridicole...

noroc ca nu suntem puși in fata unui microfon sa ne audă  o lume întreaga ce ne trece prin cap.

Sper ca membrii acestui forum și copiii lor care au o inteligenta f avansată sa vina cu soluții pt criza in care ne aflam. 

ce zice T prea puțin e imp, faptele lui contează și de asta își va aduce aminte fiecare alegător in NOV. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu imi amintesc decat panica maica-mei, eram la mare de 1 mai si am luat pastila acolo, pe litoral. Multa vreme si-a batut capul cu asta, era speriata rau pentru mine. Tot timpul imi spunea ca nu se poate ca Cernobilul sa nu fi last urme... 

Eu am vazut serialul acum, in "vremurile pandemiei''. Mi-a placut. Mai ales atmosfera seamana asa de bine cu ce amintiri am eu de pe vremuri... peretii cu tencuiala stramba, coscoviti, chiuvetele ruginite.... mi-i amintesc bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai ca e pus in fata unui microfon si debiteaza toate ineptiile si minciunile. 
 

Eu  am rude si prieteni in state, e adevarat ca la new york guvernatorul a luat primele masuri de carantina ? 

Si tocmai pt ca faptele sunt importante sper sa o ia cat mai mult in jos la alegeri. 

Sincer eu ma bucur ca nu avem un astfel de clown pe post de presedinte.

 

p.s am vazut un reportaj scurt, e o firma in koln care au inventat un aparat de dezinfectat barile de la scarile rulante, cu ultraviolete, daca nu spun prostii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai tocmai ca e pus in fata unui microfon si debiteaza toate ineptiile si minciunile. Eu am rude si prieteni in state, e adevarat ca la new york guvernatorul a luat primele masuri de carantina ? Si tocmai pt ca faptele sunt importante sper sa o ia cat mai mult in jos la alegeri. Sincer eu ma bucur ca nu avem un astfel de clown pe post de presedinte. p.s am vazut un reportaj scurt, e o firma in koln care au inventat un aparat de dezinfectat barile de la scarile rulante, cu ultraviolete, daca nu spun prostii.

eu cred ca, California a luat primele măsuri dau Washington.... 

 

sincer și eu ma bucur de președintele care îl avem ...

nici T, nici președințele tău nu au fost aleși cu unanimitate de voturi și sunt cetățeni pro și contra indiferent cine e ales. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...