Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună dimineața și de la mine,

 

Weekend-ul ăsta am trebăluit prin casă, făcut mâncare și cam atât. Îmi propusesem să lucrez un pic și pentru birou, dar n-am avut spor.

 

În rest așteptăm ploaia, pe câmp e secetă destul de mare. Am înțeles că de 1 mai plouă în toată țara  [pk] .

 

Laura, faină căsuța voastră din ce povestești  [il] .

 

Michelle, dacă pui transcriptul, pune tot contextul: 

THE PRESIDENT:  Thank you very much.  So I asked Bill a question that probably some of you are thinking of, if you’re totally into that world, which I find to be very interesting.  So, supposing we hit the body with a tremendous — whether it’s ultraviolet or just very powerful light — and I think you said that that hasn’t been checked, but you’re going to test it.  And then I said, supposing you brought the light inside the body, which you can do either through the skin or in some other way, and I think you said you’re going to test that too.  It sounds interesting.

ACTING UNDER SECRETARY BRYAN:  We’ll get to the right folks who could.

THE PRESIDENT:  Right.  And then I see the disinfectant, where it knocks it out in a minute.  One minute.  And is there a way we can do something like that, by injection inside or almost a cleaning.  Because you see it gets in the lungs and it does a tremendous number on the lungs.  So it would be interesting to check that.  So, that, you’re going to have to use medical doctors with.  But it sounds — it sounds interesting to me.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neața!

 

Încep prin a vă spune că eu folosesc clorul :)) Doar pentru zona unde stă încălțămintea cu care venim de afară și pentru anumite pardoseli care suportă clorul, în general pe gresie în zonele mai circulate și mai susceptibile de a găzdui vreo viețuitoare microscopică „non grata”. Îl folosesc în primul rând pentru că alt dezinfectant bun pentru suprafețe mari nu am mai găsit în comerț. Înainte de nebunia asta foloseam igienol, care nu se mai găsește pe nicăieri. Mai am un recipient de 1l cu igienol și îl țin acolo în amintirea vremurilor bune, mă mai uit la el din când în când și dau cu clor. Pentru cumpărături și alte obiecte folosesc săpunul și apa din abundență sau alcool rafinat. Tocmai am comandat niște alcool izopropilic și încă mai caut soluții pentru dezinfectare rapidă, comodă și sigură. Mai ales pentru că atunci când fiică-mea va trebui totuși să înceapă școala și implicit să plece de acasă, clorul nu va fi o soluție pentru curățenie acolo.

 

Apropo de președinți, mie îmi provoacă o mare teamă faptul că cele două țări considerate mari puteri ale lumii au la conducere niște oameni dezechilibrați. Politica nu este pentru oricine și din păcate ajung la conducere indivizi care pot influența în rău soarta întregii planete. „Milioanele” câștigate nu sunt o garanție a inteligenței și a bunului simț, care sunt calități obligatorii pe care un conducător ar trebui să le aibă. Mă îngrijorează orbirea maselor, mi-e teamă de repetarea istoriei.

 

Deocamdată însă, dacă tot e luni, vă urez o săptămână cât mai bună și sănătate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

În altă ordine de idei am făcut în weekend o ciorbă de lobodă, de unde ziceam că nu fac și nu mănânc  [:D] .

 

A adus al meu de la țară (lângă câmpul lui) înainte de Paște și pentru că deja făcusem ciorba atunci, am spălat loboda, am zvântat-o și am băgat-o la congelator. Am făcut ciorba acum din ea, am folosit o parte din rețeta ardelenească de supă de salată, cum se face la bună-mea în sat. Chiar a ieșit bună. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

este un om, președinte in afara tiparului obișnuit. 

Tocmai pt asta a fost ales, sa comunice direct,  fără cuvinte alese... și  sa facă treaba.

Și exact asta face... presa incearca să-l sape de 5 ani se când și a anunțat candidatura. 

Se știe, nu e nici o noutate... lumea sa obișnuit... sau măcar trebuia sa se obișnuiască pana acum.

mai ales in alte tari vi se da pe tava tot ce e împotriva lui...

nu știu cum de nu va întrebați urmărind știrile prezentate, dar dacă bune nu face omul asta,  cum de e susținut de oameni din toate categoriile sociale, nivele de cultura, sex, vârste 

 

Ba ne întrebăm, desigur că ne întrebăm. Cum de e susținut când spune asemenea inepții?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba ne întrebăm, desigur că ne întrebăm. Cum de e susținut când spune asemenea inepții?

a   facut si lucruri bune pe placul unor categorii  sociale, asta e o realitaate. Dar asta nu  inseamna ca trebuie sustinut in toate tampeniile, ineptiile, grosolaniile in prostiile facute in politica externa. Daca nu vezi  partile rele ce l-au facut de cacat in lumea intreaga  si continui  orbeste inseamna ca poate esti la acelasi nivel. La nivelul ala in care crezi ca daca faci 7 fapte bune iti permiti  atunci sa incalci bun-simtul.

 

Cel mai rau e cand nu poti  gandi ca  altcineva dotat inr-adevar cu diplomatie, cu stiinta guvernarii, cu bun-simt nu ar putea face lucruri si mai bune.

 

Trump l-a sunat pe Iohannis zilele trecute. I-a spus ca ii trimite ajutor pentru Covid si ce or mai fi  discutat..

Alta data as fi simtit mandrie ca Presedintele tarii mele e sunat de Presedintele USA.

Acuma nu  simt nimic,  bleah, asa  o jena. In Europa si  in Romania T e ca o jena cu care trebuie sa te obisnuiesti. Facand un joc de cuvinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...