Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

 

La noi e zi libera, ziua nationala...de fapt a regelui. Am arborat steagul, ne-am imbracat in portocaliu si am stat in curte la soare jucand diverse board games. Ah, am mancat si multe dulcegarii portocalii.

 

Ioana, eu nu scot niciodata bulboasele. Am citit ca e recomandat sa le scoti si separi la4-5 ani.

Despre oameni nepotriviti in functii de conducere nu mai comentez...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aspersoare!!!! Il aveam in fundul mintii undeva si nu imi aduceam deloc aminte!!!!!

si eu am aspersore  care ies  la ore fixe,  sunt programabile. Anul trecut cand le instalau si vorbeam cu indivizii, si la mine aspersoarele  se ascunsesera in fundul mintii ca le ziceam numai sprinklere si aia ma corectau. Si iar ma corectau...

Pana mi-au  intrat in cap.

 

Pe gard am un fel de minicalculator de unde le programez. Asta-vara erau programate la 5 dimineata si 10  seara. Primavara asta le-am pus doar la 7  seara. Nu stiu daca am facut bine sau rau dar inca  nu  e asa soare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se mai pot face rosturi o data ce a fost turnat, apoi treb polizate? La noi le-a făcut când au turnat cimentul. Dar nu imi plac ca le-au făcut cam mari și intra mult nisip , frunze...

oare nu e opțiune sa  nu mai facă rosturi și sa toarne o pelicula de epoxy ( exists la voi) ? Poate nu se mai crapă. 

 

 

Rosturile la turnare se fac cu scanduri, si sunt automat groase si urate, si pentru ca scandura mentine apa si se umfla si iarna ingheata, betonul din jurul ei s edeterioreasa in timp. Dar daca il lasi sa isi faca priza, pana cand nu mai raman urme, deci e tare, a doua zi de exemplu, poti cu un taietor de rosturi sau un flex cu panza diamantata sa tai unele mult mai dichisite. Daca lucrarea e pretentioasa (ceva trafic greu, expusa razelui soarelui, etc, umpli rostul cu un mastic bituminos, ca sa-l etansezi, dar daca nu e il poti lasa si asa.

 

Cat despre pelicula.. .pe langa ca e scumpa, cred ca nu face decat sa amane aparitia crapaturilor. Depinde cat e de elastica, depinde cat e de etansa, depinde de mai multe. Pentru o zona expusa de exemplu nu prea valoreaza mare lucru. Daca zona e ferita de intemperii poate. Cel mai simplu e sa umpli rosturile alea subtiri taiate dupa intarire cu un mastic elastic de exterior.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, n-am auzit pe nimeni sa scoată bulbii de lalele. Eu una nu o fac :). Nici nimeni din jurul meu. :) 

 

Nici eu nu ii scoteam in mod normal (am mai incercat intr-un an si am pierdut din ei) dar am nevoie de pamantul unde sunt ele si mi-e ca le tai cand sap - deja am facut-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, te-am visat azi-noapte. Erai cu coafura cea noua. Visul a fost extrem de intens,dar de bine. M-am trezit. Am fost la baie. Mi l-am povestit de  2 ori ca sa nu il uit.

Acuma tin minte doar ca te-am visat. [batcap]

Trebuia sa-l scriu pentru ca abia asteptam sa ti-l povestesc.

 

[pup] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...