Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Pe gard am un fel de minicalculator de unde le programez. Asta-vara erau programate la 5 dimineata si 10  seara. Primavara asta le-am pus doar la 7  seara. Nu stiu daca am facut bine sau rau dar inca  nu  e asa soare.

 

Noi nu avem asa sofisticat...sint fixe si sint legate la un timer simplu (deocamdata doar o data pe zi iar in toiul verii poate de doua ori pe zi daca se face foarte cald mai multe zile la rand). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, am inteles cu jardinierele - mie imi place gradinareala, de aia am propus. Te consolezi cu pozele de la Laura si cu multumirea ca hranesti caprioarele. 

 

Aveti bucataria sus?

 

Bucataria/living/dining sint sus si open space...mai avem sus 3 dormitoare si o baie. Sus avem iesirea la terasa (cind m-am mutat initial am pus jardiniere la terasa dar m-au chinuit cu intretinerea asa ca acum urc trandafiri si o wisteria). Terasa se extinde la lungimea casei si are scari care coboara in curtea din spate. 

 

Jos avem un dormitor mare cu o zona gen living cu semineu (plus baia, desigur) - din dormitor iesim sub terasa, unde am pus sauna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o surpriza tare placuta anul acesta cu niste lalele cumparate de la o actiune a scolii. Le-am primit tarziu, aproape de sfarsitul lunii decembrie si nici nu stiam ce culoare sau forma au, dar au iesit toate si au fost foarte frumoase.

Va las o poza cu ultima iesita, celelalte deja s-au scuturat dar au fost la fel de frumoase.

post-126830-79119_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine încă nu au înflorit lalelele. Credeam ca au înghețat, ca sunt ieșite de la început de Februarie. Dar au boboci, nu toate e adevărat. Trei din ele cred ca se deschid azi sau mâine. Restul poate in zilele ce urmează. 
Momentan am zambile (ah cât de frumos miros!) și narcise. Și in jardiniere am panseluțe. In ghivece tot felul de alte flori, am pus acum 2 săptămâni. 
 

Nimeni nu are o rețeta testata de mititei? 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumoasa e laleaua Marion! 
 

Ant, spor sa aveți. 
 

Noi dacă nu stam acasa, nu avem timp de multe. Dar vor veni unii sa zugrăvească casa pe exterior și sa repare ce e de reparat la tencuiala. Cam in 2 săptămâni. 
Si apoi vor veni alții sa ne facă baia de jos. Încă nu știm când, dar au zis ca au timp înainte de vara. Sa vedem, cum va evolua covidul la noi pana atunci. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut aseara un reportaj despre Cernobil...si cum au construit sarcofagul...100 de ani rezista, dupa vor vedea...dureaza 17mii ani pana dispare radioactivitatea din zona...zona afectata are 4500 km2.

Noi am primit cate o cutie de iod acum multi ani...cand expira ne trimit altele...chiar am dat peste cele 3 cutii si vad ca expira la anul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine încă nu au înflorit lalelele. Credeam ca au înghețat, ca sunt ieșite de la început de Februarie. Dar au boboci, nu toate e adevărat. Trei din ele cred ca se deschid azi sau mâine. Restul poate in zilele ce urmează. 

Momentan am zambile (ah cât de frumos miros!) și narcise. Și in jardiniere am panseluțe. In ghivece tot felul de alte flori, am pus acum 2 săptămâni. 

 

Nimeni nu are o rețeta testata de mititei? 

 

 

 

Narcisele si zambilele la mine deja s-au trecut. Liliacul inca e la stadiul de frunzulite mici-mici. Hostas (nu stiu in romaneste) au inceput sa iasa iar clematis si hellebores sint in plina glorie. 

 

Am facut mititei dupa reteta Laurei Laurentiu si dupa reteta Savori Urbane. Mi-au placut mai mult cei de la Savori Urbane si asta o fac mereu de-acum...fac multi si congelez pentru ca e migalos si nu mereu gasesc carnea/oasele potrivite. 

 

https://savoriurbane.com/mici-de-casa-reteta-de-mititei-pufosi-pasta-de-mici/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...