Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Trump l-a sunat pe Iohannis zilele trecute. I-a spus ca ii trimite ajutor pentru Covid si ce or mai fi  discutat..

Alta data as fi simtit mandrie ca Presedintele tarii mele e sunat de Presedintele USA.

Acuma nu  simt nimic,  bleah, asa  o jena. In Europa si  in Romania T e ca o jena cu care trebuie sa te obisnuiesti. Facand un joc de cuvinte.

 

[:D]

Reactia mea a fost "pffu, sigur vrea sa faca vreo marsavie". Nu-l vad pe Trump in stare sa faca ceva bun, nici macar pentru imagine. Asta a fost primul meu gand: fie sunt stricate, fie le da la un supra-pret ceva... [zirea] [panda] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua ,

 

Ieri am fost la birou. Am avut treaba, dar la sfarsit am fost multumita de mine ca am reusit sa rezolv tot ce mi-am propus.

 

Ce mi s-a parut interesant a fost ca dimineata la ora 6:30 erau o multime de masini pe strada....nu mai zic de ora 15:30 cand am terminat programul....

 

Noi suntem ok, copii fac scoala on-line...care merge asa si asa.  Acum sa vedem.

 

Cam atat de la mine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi sunt 34 de ani de la Cernobîl. Aveam 15 ani, abia împliniți. De 1 mai am fost la pădure. La picnic. Cu mama, tata și sora mea care avea 8 ani. Țin minte ca am stat pe o patura, in iarba. Am citit. Ba la soare, Ba la umbra. Era cald, am stat in costum de baie. Noi locuiam relativ aproape de Ucraina, ne despărțea doar județul Satu Mare mai la nord, de granița ucraineana. A fost o zi frumoasa, cu soare. Am stat pe parură și am admirat cerul. Am fost numai noi 4, a fost ina din zilele frumoase împreuna. 

Apoi am aflat de întâmplare, de Cernobîl, de norul radioactiv, tablete cu iod, pericol de cancer, de tiroida.

 

Am văzut anul trecut serialul. Mi-au revenit multe amintiri. La fel ca și azi.

 

Voi ce amintiri aveți despre asta?

 

Eram pe Caraiman la cruce si ne-a plouat. Era cred 27 sau 28, ca nu s-a aflat la noi in aceeasi zi stirea. Am aflat cand am ajuns inapoi in Busteni. Dupa cateva saptamani mi-a cazut parul rau de tot. Ramaneam cu smocuri in mana. A fost oribil, mi-era frica sa nu raman cheala....mi-e groaza si acum cand ma gandesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta a fost si senzatia mea.

Dupa care a luat agenda telefonica si a stat si s-a intrebat "pe care fraieri sa-i sun?" si a inceput sa faca lista "Iohannis...." 

[alcool]

 

[:D]

Reactia mea a fost "pffu, sigur vrea sa faca vreo marsavie". Nu-l vad pe Trump in stare sa faca ceva bun, nici macar pentru imagine. Asta a fost primul meu gand: fie sunt stricate, fie le da la un supra-pret ceva... [zirea] [panda] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

Ella am primit si eu.iti multumesc mult ca te-ai gandit si la mine  [pup]  asa frumoasa privelistea...ma gandesc de ce nu ma mut acolo  sau in alte tari, ca tot vad video pe youtube  [bonjovi]  am chef s-o iau din loc. rau de tot. am coborat la magazin si am verificat si cutia postala. te pup  [floare3]

 

strumphi esti bine?  [flo]

 

va pup. sanatate! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput iuresul orelor / temelor online. E un haos si eu un pachet de nervi. Nu mai detaliez, ca se stie cum nu merge la noi scoala la distanta.

Cu riscul sa-mi iau rosii si oua in  cap va spun parere mea de mama care are copil care va intra in septembrie intr-a 8-a: vroiam inghetarea anului. Pentru copilul care va intra a 6-a nu are mare importanta, are timp de recuperari. Dar intr-a 8-a nu e timp de recuperat pentru ca programa, asa cum arata in prezent e foarte incarcata. Deci va fi jale la vara viitoare cand va avea examen de intrare la liceu. Si nu am auzit nici un semidoct din astia care sunt prin ministerul educatiei sa-si puna problema. Problemele lor sunt de natura politica, sa castige alegeri. Copiii nu conteaza! Asa cum nu conteaza nici amaratii care nu dispun de tehnologie sa faca ore online. Sunt foarte suparata si ingrijorata!

 

Asa, ca mi-am varsat oful si va multumesc ca ma suportati [flo2] . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La fii-mea la fac. a fost pana acum liniste. Sambata va avea niste cursuri online. Incep la 12 noaptea.

La un prieten la fac care face  Norvegiana-engleza totul se amana pentru septembrie, pentru anul II.

Mama unui alt prieten al fi-mii e invatatoare si  abia acum a reusit sa faca rost pentru toti copiii de device-uri. Si-au instalat ZOOM cu totii si incep maine. Fii-mea a invatat-o sa foloseasca ZOOM.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Ma bucur ca incep sa ajunga vederile  [:I] si placerea este de partea mea  [il] mi-a venit ideea cand am facut curat la vederi si am vazut ca am aproape 100 nefolosite (cumparate de pe unde-am calatorit). 

Peste ocean din pacate nu se trimite nimic deocamdata  [zirea] m-am cam enervat.

 

Pai Velvet, ce mai stai ? eu sincer de-abia astept sa iasa Marco la pensie (mai sunt 7 ani) si sa ne mutam la mare si la soare  [:D] azi a implinit 53 de ani, nu-mi vine sa cred...avea 35 cand ne-am cunoscut  [ph34r] i-am urat la multi ani la miezul noptii, cadoul i l-am dat la 6 dimineata, cand s-a trezit...i-am luat o sticla de rom din Rep.Dominicana...cumnata si fratelo tot rom i-au luat  [alcool] are acum rom pentru cateva luni...a fost la pranz acasa, am facut spare ribs cu cartofi la gratar...diseara vine tarziu, are un curs in alt oras.

 

Azi am fost sa-i comand lui fratelo medicamentul pt Crohn...si m-am si epilat..nu ca as avea ce epila, doar pe ici pe colo  [:D]

 

Ce bine ca e saptamana scurta...spre sf.lui mai avem iar liber, de Inaltare...si de 1 iunie, de Rusalii...si gata pana la vacanta de vara din iulie.

 

La noi a plouat toata noaptea si in cursul zilei din cand in cand...pisicii nu-i place sa iasa afara cand ploua..dar dupa ce s-a oprit ploaia, s-a tot plimbat...acum doarme la picioarele mele, ii place sa ma simta langa ea.

 

Saptamana trecuta mi-am comandat asternuturi pt pat (printre ele si 2 cu pisici [cupisi]), un set de 3 valize  [:D]  si alte chestii pt casa.

 

Si eu sper ca Strumphi e ok, nu a mai scris de ceva timp. 

 

O zi faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, asa ar trebui sa procedeze.

Sa "impinga" materia nefacuta anul asta, pt anul viitor, sa o descongestioneze la sfarsit si tot asa.

Ultima parte nefacuta in cls 5 (hotarandu-se care e partea nefacuta, cf programei actuale) sa fie reportata pt cls 6, ultima parte din a 6-a, intr-a 7-a, a 7-a la a 8-a si tot asa, astfel incat sa nu supraincarce materia.

Trebuie sa faca asa, nu se poate altfel. Sper, cel putin, si eu am copii care trec a 6-a si a 7-a

 

Totusi sustin ca inghetarea anului nu era solutie viabila. Poate mai apare vreun varf in pandemia asta si in toamna/iarna/primavara si atunci ce facem? Inghetam un al doilea an consecutiv? Dam restart mereu? Trebuie  mers inainte, intr-un fel altul, lucrat acolo unde nu merge... stiu, sunt f multe probleme.

Stai linistita, nu arunc cu oua, rosii sau cartofi (ca poate nu mai gasesc pe urma [:-)))] ). Nici eu nu sunt pe deplin multumita cu orele online, e haos, depinde f mult de copil cat de constiincios e de fel. Pt unii mai cu capul in nori sau mai rebeli, e teroare curata (cu urmarirea de catre parinti a copilului in procesul de invatare online). Asa, la scoala, avea proful paine si cutitul (control teme, lucrari  etc). Plus ca-s profi si profi, unii fac, altii nu, aceste ore... Asa la scoala le faceau toti.

 

Sa speram ca pana in septembrie scapam...  [fri]

 

Roli, pana in septembrie o sa schimbe curricula o sa usureze materia  in asa fel incat sa  nu  ingramadeasca si cele 2 luni din materia de-a saptea,  in materia de a opta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...