Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, imi pare rau ca iar ai dureri.

Sophia nu renunta la rotile ajutatoare? Eric le avea anul trecut dar cu urmatorul truc: bicicleta era prea inalta ca ambele rotite sa atinga solul simultan, erau mai mult de forma. Si asa s a invatat pe 2 roti, acum.merge fara probl. 

 

Apropo de biciclete, ieri m am urcat si eu pe a mea, prima data anul asta. A fost tare fain, am revenit cu fundul intepenit...

Imi propun de acuma sa iesim des, poate chiar sa mergem pe biciclete la scoala baiatului dimineata, cand se deschide scoala, vom vedea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

==

Ce gesturi repetitive faceti voi dimineata?

 

 

Ma trezesc un pic inapinte de 8, spalat rapid si la 8 ma infig in comp. Pe la 8.30-9 imi fac ceva sa mananc. Cafea/ ceai nu beau, asa ca nu am ritualuri. Cand se scoala fetele le dau de mancare si pe la 10 o pun pe P la facut teme. Din mom ala sunt juma munca/ juma teme ca mai vine sa ma intrebe una-alta. La 11 le dau gustare lor (am alarma). La 13.00 iau pauza, hranesc copiii si pe noi. In unele zile am facut ceva cu fetele dupa, pictat, desenat etc. La 14.30 cel tarziu inapoi la laptop ca sa termin la pana la 17. Dupa aia imi vine sa ma duc in padure. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine primul drum dimineața e la...baie. Acolo pe tron ;) îmi iau prima doza de știri de dimineața. Ma spăl și ma ung cu ser si cu crema de fata si de ochi.
Ma îmbrac, apoi când ies din dormitor ma așteaptă mâțele și le dau de mâncare. Cobor și la scări ma așteaptă Winston țopaind și aleargă la usa de ieșire, știe ca ies cu el :). Asadar asta facem, plimbarea e mai lunga sau mai scurta, depinde dacă lucrez sau nu. Dacă lucrez e mai scurta. Înapoi acasa, îmi pun de cafea, îmi pun o felie de pâine in prăjitor, scot untul și laptele din frigider. Cafeaua e gata, pâinea și ea. Ung felia de pâine cu unt, îmi torn cafea și lapte in cana, așez untul și laptele înapoi in frigider. Ma așez și mănânc, împărățind felia de pâine cu prietenul necuvântător care bălește lângă mine. Îmi beau cafeaua uneori mai rapid, alteori mai lent, depinde cât timp am. Dacă am timp, mai arunc un ochi pe net. Nu totdeauna. 
Dupa asta urc din nou in baie, ma spăl pe Dinți și apoi ma machiez. Mereu in aceeași ordine :). Fond de ten pe ochi, apoi pe fata, pudra incoloră, culoare in obraji, creion la ochi, rimel, ruj. Și apoi trei fâsuri de parfum. Și gata! Plec la job.

 

In zilele in care nu lucrez dimineața sau sunt liberă, de la băutul cafelei încolo nu mai am rutina. Iau ce vine de făcut in ziua respectiva :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua bună!

Îmi pare tare bine că v-a plăcut serialul, Rall și Viviana (mă simt responsabilă când fac o recomandare :)) )

 

Eu nu am cine știe ce obiceiuri complicate de dimineața. Cafea nu beau, beau în schimb ceai. Soțul meu e matinal și pregătește ceaiul și micul dejun, prăjește pâinea. După toaleta de dimineață, beau ceaiul (vreo jumătate de litru) și mă pregătesc de plecare către serviciu, nimic complicat, nu mă fardez, doar îmi dau ceva ruj. Acu dacă om circula cu măști pe față, cred că renunț și la ăla :))

 

Din categoria „realizări culinare cu care mă mândresc”, am făcut niște vinete rondele la cuptor cu condimente, cașcaval și nuci. Delicioase! Dacă lumea asta nu ar fi atât de mare, aș putea crede că e o idee proprie, pentru că nu m-am inspirat de undeva. Vă las o poză cu ele proaspăt scoase din cuptor.

post-109349-0-53471400-1588166781_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce gesturi repetitive faceti voi dimineata?

 

Mi-ar placea dimineti asa linistite cu gesturi repetitive...dar n-am .

Fiecare dimineata incepe altfel, intre 7-8, in functie de orele online. Incep la ore diferite si cateodata unul are si 4 ore legate. Astfel incep cu micul dejun pentru primul care se trezeste sau cel care are ore legate si nu mai are timp de mancat mai tarziu. Intre timp, trag draperii, deschid geamuri, pun cafeaua, strang diverse lasate in dezordine prin living. Trezesc copilul care are primul ore online, il trimit la baie, bucatarie si la laptop.

Daca am timp de o gura de cafea bine, daca nu, trec la al doilea mic dejun, a doua trezire, trimis la treaba. Daca are si sotul de plecat la birou ii fac si lui pachet.

Abia apoi imi trag sufletul si savurez cafeaua, daca nu coboara vreunul, ca s-a blocat platforma, ca nu a venit profa, ca vrea nu stiu ce, ca ceva ca sa nu stau prea mult la savurat, etc.

 

Dimineti linistite aveam cand mergeau la scoala si-mi beam cafeaua in liniste dupa ce ieseau pe usa, apoi plimbam cainele si plecam la job.

Acum parca e totul cu susul in jos. 

 

Fleur, si pe mine ma apuca depresia dupa amiaza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...