Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

Buna dimineta,

M-au incantat ritualurile voastre de dimineata.

V-am imaginat  pe fiecare in parte cand am citit.

Asa mi-am amintit ca atunci  cand era Silvi mica, eu  care nu sunt deloc early bird - ba din contra - ma trezeam cu o ora inaintea ei  numai sa imi beau cafeaua in liniste, sa fac presa, sa stau pe laptop.

 

Cafeaua nu imi place decat proaspata, nu o sufar  reincalzita.

 

Strumphi, te imbratisez si iti doresc ca azi sa ai o zi fara dureri. Ai o familie  frumoasa, sa porti cu placere rochita la un ceai cu Mr.  in gradina de zane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună dimineața!

 

Am citit că în Lund (Suedia) autorităție vor să împrăștie compost de gunoi de păsări într-un parc, ca să nu se adune lume la un festival de primăvară (Noaptea Valpurgiei, sau cam așa ceva). Nu-i mai simplu să interzică festivalul?  [batcap]  Anja, parcă Lund e în zona ta, cum e cu festivalul ăsta?

 

Eu mă bucur că mâine e 1 Mai, azi e ultima zi de muncă din săptămâna asta, ieeeei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu e asa ca la dieta de post intermitent nu ai voie sa mananci paine sau cartofi prajiti?

Sau e  voie? [fum]

 

daca nu mananci in fiecare zi, e voie [:)]

 

(sau nu e voie, dar eu am mancat o paine intreaga, mai intai cu oua umplute, apoi cu salata de oua, si apoi, ca sa fie treaba - treaba, doua sandviciuri [:I] ); cartofi prajiti nu, dar salata orientala da - cate un castron pe zi (planuit sa ajunga macar doua zile, daca nu chiar 3, dar ramanea langa mine si mai ciuguleam un pic, si inca un pic, si inca un pic). 

 

intr-o saptamana de aberatii am pus doar un kilogram; pe care l-am dat jos - de cateva zile sunt sub cat aveam inainte de Paste (ciorbele de loboda si de salata sa traiasca!)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, noaptea Valpurgiei e peste tot in Suedia. Se fac focuri peste tot, lumea se aduna și cânta, se uita la foc și alunga duhurile iernii :). 
 

Tinerii sunt inițiați in seara asta, in ale betiviei și se fac petreceri. 
 

Anul asta guvernul a recomandat sa se anuleze focurile. Autoritățile locale au ascultat. Dar sunt locuri, cum e parcul din Lund, unde se aduna tradițional lume, tineri. Și asta vor sa prevină. Și Linköping va face la fel. 

 

Premierul a cerut părinților sa aibă grija/control asupra adolescenților, sa nu facă petreceri. Dar e cam dificil. 
 

Silvia îmi zicea ca se fac petreceri oricum. Ea știe de 2, una in interior cu 40 de persoane, alta afara, cu cine știe câte. 
Ei nu vor participa, dar sunt colegi de ai lor care da. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu vreau să intru în polemici, vreau doar să înțeleg. Din ce citim atitudinea mai relaxată a autorităților suedeze este explicată (tot de autoritățile în cauză) prin faptul că suedezii sunt responsabili și nu trebuie să li se impună. Cum sunt responsabili dacă la primul motiv se duc în parc sau fac petreceri cu 40 de persoane? Mi se pare că se bat cap în cap chestiile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...