Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

nimic special cu noi.  a plouat rau weekendul asta, dar astazi cred ca e ultima ploaie pe saptamana asta.

 

in weekend sotul a continuat proiectul garaj a muncit saracu 8 ore. eu cu mancare, curatenie si conversatii cu orele pe telefon si messenger.

imi pare rau ca nu am reusit sa vb cu prietena mea asistenta in New York,  dar stiu cat e de ocupata si obosita. e amazing cata putere are.

 

William a intrat in vacanta dar tot invata cateva ore pe zi,  se apropie examene grele.

 

ziua in loc sa ma uit la stiri ascult muzica crestina imi ridica f mult spiritul si imi aduce multa pace in suflet, in lumea asta tumultoasa in care traim nici nu-mi pot imagina viata fara muzica.

 

imi place sa citesc din biblie, pt mine e o asigurare zilnica, ca Dumnezeu e in control si nu treb sa ne fie frica de nimic pe lumea asta. 

 

am facut mancare astazi si pt maine cand treb sa lucrez si sunt mai ocupata.

azi am stat mult de vb si cu Isabella pe chat videosera cu maimutzica mica...ce scumpa e...nu prea vorbeste bine dar canta...si bineinteles picteaza.

mi-e dor de un bebe mic, rau de tot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

 Sotul face viziere pt personalul medical (foloseste imprimanta 3D de la echipa de robotica de la liceu, elastic si foi din plastic). A dus la spital si la ambulanta pana acum. Sunt mai multi coordonatori ai echipelor de robotica de la la licee care fac asta.

 

[pk]  [pk]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

multumesc mult de urari!

 

Azi parca am o alta stare...cred ca de la soarele de afara, ca am vazut ca perioada de urgenta se prelungeste.

 

Monica, si la noi la fel, daor ca invers...M este mai constiincios, iar R mai cu capul in nori. Sa-ti spun ca nu a vazut o parte din teme trimise pe un grup...ceva de genul. O sa le faca in vacanta...daca profesorii vor vrea sa le mai ia in considerare... greu, tare greu, dar sanatosi sa fim!

 

Mie imi place la nebunie ciorba de loboda. Vreau sa fac si eu saptamana viitoare.

 

Va urez o zi excelenta si sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da si mie o reteta, te rog. Cum faci tu ciorba asta de loboda? 

Uite varianta mea: 10 legaturi loboda, 5 leg ceapa verde, 3 leg usturoi. Optional 3 leg stevie. Le toc pe toate la cutit. Le arunc in oala si le innabus in ulei pana se moaie, adaug apa si le las la fiert. Spre sfarsit, adaug orez, mai las pana se fierbe orezul, adaug bors si gata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey, ce imi faceti voi mie aici cu loboda asta! [pofticios]

 

Nu as zice nu nici la urzici si stevie! Eu de unde sa le culeg aici? In parc nu cresc  [soricel]

 

Soare si frumos la Londra azi. Se anunta 22-23 grade toata saptamana. Ieri pana am plecat eu la posta si supermarket se terminase ploaia si iesise soarele. M-am copt la rand la posta, numai vreo 50 persoane in fata mea si un singur ghiseu deschis.  [fri]  Mi-a luat cateva ore pana am ajuns la supermarket. Aici iar o coada de nu am mai vazut de pe vremea comunismului.  [fal]  Am stat cateva ore, greu greu... si demoralizator. Nu am mai gasit oua, de faina nici nu mai zic... In drum spre casa am intrat intr-un magazin sa iau faina si doar cate o punga de persoana dau, eu imi pusesem 2 in cos. M-am suparat rau, nu pe vanzatoare ori magazin, pe situatie asa in general: cozi, timp pierdut, produse lipsa... si covidiotii se plimba pe bulevard fara nici o grija in lume de parca e totul o vacanta si nu tin nici distanta  [bang] .. cand clar peste tot se spune sa iesi doar exclusiv pentru munca, mancare sau exercitiu. Aseara stirea cu Boris la terapie intensiva m-a dat peste cap si mai rau. 

 

Nu mai ies nicaieri macar o saptamana, sper sa ne ajunga fructele si legumele de le-am luat ieri. Mandra o sa bea si apa ca eu nu ma duc dupa lapte la cat de mult bea ea. Comanda online nu pot face nicaieri la nici un supermarket, toate prioritizeaza pe cei batrani si/sau vulnerabili, deci de iesit tot trebuie sa ies dar o sa fac asta doar o data pe saptamana. Nu ca m-as fi plimbat eu des pe la magazine, dar vinerea mergeam la brutarie. Au inceput sa faca home delivery si am plasat comanda azi dimineata, vor 48 ore notice, deci vineri la pranz imi aduc paine proaspata coapta pe vatra.  [pk]

 

In rest aceeasi rutina, Nick cu munca, Sophia cu lego si cititul/pictatul/craftuitul... iar eu cu durerile mele. Ieri ar fi trebuit sa ma sune doctorul din spital sa imi spuna rezultatul testelor, am primit scrisoare saptamana trecuta sa nu vin la spital cum eram programata. Nu m-a sunat nimeni, absolut nimeni. Azi dimineata ma uitam pe telefon sa vad ce zi e, ma gandeam ca oi fi incurcat zilele ca de cand cu carantina asta nu mai stiu nici ce zi a saptamanii e  [:-)))]  Am cautat scrisoarea sa vad daca era chiar 6 aprilie? Era corect cum imi aminteam eu, dar .. nu m-a sunat nimeni, nici voicemail nu am. Eh... la cate nebunie e acum prin spitale o sa mai am de asteptat. Dupa ce s-or mai calma apele sigur o sa fie intarzieri si mai mari decat deja erau. Cred ca de la 6-12 luni ajungem la 1-2 ani  [fri]  [alcool]

 

Mi-am coborat din pod cosul cu lana si andrele, sa vad ce minunatie fac. Nu am nici un plan, nici o idee.... sa vad unde ma poarta mainile, daca voi avea stare sa tricotez. Vreau sa imi tin mainile si mintea ocupate sa nu o iau razna de tot.  [:D]  [:I]  Nu prea am stare de nimic, dar casa e curata, gradina sapata, geamurile sterse... 

 

Mai am jumatate de cafea si visez la vara cand vad soarele asta. Ma uitam ieri pe niste site uri la sandale si rochite...  [ascuns]  Cred ca s-a dus naibii si vacanta de vara, nu numai asta de primavara. Joi ar fi trebuit sa plecam in vacanta, dar.. joi o sa plec in expeditie prin gradina dupa gaze.  [8)]

 

De nunta cumnatului inca nu stim nimic, nu ne-au spus inca ceva, desi chiar daca se ridica restrictiile sigur adunarile tot nu vor fi permise, ori poate vor fi dar doar in numar mic, nu sute de persoane cate au ei invitate. 

 

Google photos imi aduce aminte ca acum 2 ani pe vremea asta eram la Budapesta. Ce frumos a fost, ce bunatati am mancat... Mi-e asa dor de vacanta, de iesit in weekenduri la castele si Pub uri, de zburdat pe campii ....  Of, s-o termina si carantina asta. Sper pana s-or termina si nervii si rabdarea noastra. 

 

Gata trancaneala, fug sa vad ce idei crete imi mai vin. Nu, nu sa caut ceva dulce in dulapuri, ca numai de astea am in ultima vreme si cred ca nu-s singura  [8D]  Idei ce sa fac sa imi tin mainile ocupate, in afara de tastat aiurea pe forum! [:p]  [:-)))]

 

O zi frumoasa!!! 

 

[fuga]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite varianta mea: 10 legaturi loboda, 5 leg ceapa verde, 3 leg usturoi. Optional 3 leg stevie. Le toc pe toate la cutit. Le arunc in oala si le innabus in ulei pana se moaie, adaug apa si le las la fiert. Spre sfarsit, adaug orez, mai las pana se fierbe orezul, adaug bors si gata

 

 

eu fac borsul de loboda / stevie asa:

rad un morcov mare si o bucata de telina sau un pastarnac pe razatoare, tai marunt o ceapa rosie sau galbena. le calesc 10 minute, apoi adaug jumatate de ceasca de orez. intre timp spal frunzele de loboda si stevie (folosesc cam 4 legaturi la o oala de 2,5litri) si le tai fasii. le adaug si pe ele peste legume, pun apa si sare, las sa fiarba cam 20 de minute. intre timp fierb borsul separat un clocot, pe care il adaug apoi la ciorba. mai dau 2-3 clocote si adaug leusteanul tocat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună amiaza și de la mine!

 

Cred că sunt singura persoană de pe aici căreia nu-i place nici loboda și nici ștevia :). Când eram mici se chinuia mama cu noi să mâncăm ciorba de lobodă, nu știu de ce nu mi-a plăcut niciodată. Ciorbă de salată se face în Ardeal, la bună-mea. 

 

Cu carantina asta am luat-o razna și eu :), duminică m-am apucat și am făcut niște fish cakes și noutatea a fost că le-am prăjit în tigaie :D (eu nu prăjesc în ulei, de obicei fac la cuptor toate soiurile de chiftele și chifteluțe, că nu-mi place mirosul de ulei încins).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite varianta mea: 10 legaturi loboda, 5 leg ceapa verde, 3 leg usturoi. Optional 3 leg stevie. Le toc pe toate la cutit. Le arunc in oala si le innabus in ulei pana se moaie, adaug apa si le las la fiert. Spre sfarsit, adaug orez, mai las pana se fierbe orezul, adaug bors si gata

Si mult leustean.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...