Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ceai cu lamaie pe ghetar


Recommended Posts

L-am vazut si eu la TV pe veteranul englez...jos palaria...au zis ca a primit 125mii de felicitari din toata lumea...le-au si aratat, erau toate intr-o sala...dar nu cred ca la el acasa, era prea mare sala respectiva...a zis ca va continua pana se termina criza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A inceput ora de arta, am si eu liber o ora fara Miss care ori imi sta atarnata de gat ori ma trancane non stop. [:-@] Afara ploua cu bulbuci si e intuneric, iar mie mi-e foame. Astept pana la cina, incerc sa nu mai rontai printre mese. In general si eu tin cele 16 ore, dar am zile cand dupa cafea dimineata mananc mai devreme ca ma ia foamea.

 

Azi vor sa le fac risotto cu pui. M-am dus adineaori in bucatarie sa vad daca imi ajunge orezul. Nu am orez pentru risotto  [batcap]  [:-)))]  dar fata strangareata cum sunt eu, am gasit o punga de orez arborio intr-un colt de dulap, expirat din Feb 2019!? [fri]  [alcool]  Eu la magazin nu ma mai duc dupa orez, fac asa cu asta expirat. I-am spus lui Mr. ca mancam orez expirat: not to worry, we`re not far from the loo!  [:-)))]  ( avem 3 bai, deci fiecare cu tronul lui  [clo] ) 

 

Ieri mi-am primit banii inapoi pe bicla. De 2 saptamani de cand s-a ars tot incerc peste tot sa gasesc sa imi iau alta. Cu pusca sa dai si nu mai gasesti absolut nimic pe stoc. Daca gym urile sunt inchise au dat toti navala sa isi cumpere sa sportuiasca de acasa. Am gasit cateva care imi plac si au review uri bune si nu-s cateva mii de lire, dar cu livrare la mijloc de Iunie!  [bang]  

 

Aseara am gasit una pe un site, am pus-o in cos, dau sa ma inregistrez si pana am bagat eu toate datele deja era vanduta!  [nervo]  Vai ce amarata am fost, ce m-am suparat. Nu a fost sa fie, mai astept poate primesc stoc desi slabe sanse mai devreme de Iunie/Iulie. Asa suparata eram ca imi venea sa cheltui toti banii pe pantofi  [ups]  nu pantofi de alergat, pantofi pentru rochiile diverse care nu le port [:-)))] Eu chiar am nevoie de bicla, trebuie sa ma mentin activa pentru ca altfel mi-e rau. 

 

Ca tot vorbesc de bicla mi-am adus aminte ca nu ti-am raspuns Fleur despre bicla mandrei. Aia din poze e veche de vreo 3 ani, de aia are inca rotile ajutatoare. A gasit-o saptamana trecuta in gradina acoperita, a sters praful de pe ea si a biciclit pe terasa. A pus papusile in cos si dadea ture printre florile mele. E ruginita rau si scartaieeee... vai urechile mele  [smulgpar]  De ziua ei ar fi trebuit sa mergem sa isi ia alta bicla, dar precum ziua ei a fost la inceput de Aprilie dupa ce s-a pus lockdown, toate magazinele inchise. Mai asteapta pana la bicla noua si pana atunci scartaie in asta ruginita. 

 

Judoka, in sosul pentru gnocchi de ieri am aruncat de toate ce am (mai) gasit prin frigider  [:-)))]  niste carne macinta de vita, rosii, ardei grasi, morcovi, usturoi, rozmarin proaspat si alte mirodenii. Miroasea tare bine, mai am o portie pe care am congelat-o si o sa fac saptamana ce vine si o sa mananc si eu. Vreau sa fac si gnocchi cu sos de branza, avem o gramada de resturi prin frigider.

 

Ioana, asta e rochita   [il]  https://www.boden.co.uk/en-gb/jocelyn-pleated-midi-dress-blue-wave-painted-paisley/sty-w0551-mbl?cat=C1_S2_G360&pid=W0551-W0551-G_00000003801

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut azi atatea flori frumoase, nu stiam ce sa cumpar..am luat doar 4...2 sunt la fel, dar in 2 culori, una e un fel de ghetisoara cu flori portocalii-roz...si una miroase a iasomie...am luat si leustean si busuioc...pisica inebunita dupa busuioc, se tot freca de el si statea cu labele in sus  [:-)))] trebuie sa incerc si cu menta, cica le place mult la pisici..am uitat azi sa iau.

 

Am vazut ca langa dafin era si un pui de salcam...cand l-am luat din padure, era doar un bat langa...acum are frunze si e salcam  [:D] i-am despartit azi, sunt in ghivece separate.

 

Cred ca mai iau un rododendron, erau tare frumosi [ph34r] mi-ar place unul rosu...dar il las in ghiveciul lui, nu-l mai plantez...cel de la poza de profil e rododendronul din gradina...a inghetat intr-o iarna, am crezut ca l-am pierdut...dar vad ca a supravietuit si face si flori iar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, e foarte frumoasa rochita, sa o porti sanatoasa! Bucura-te ca pitica iti sta inca atarnata de gat si te turuie, va veni in curand vremea adolescentei.

Eu m-am certat cu a mea zilele trecute, voia sa-si cumpere online pantaloni scurti si tricouri dar nimic nu-i place. Bineinteles eu sunt vinovata.

Celalat nu vrea nimic de imbracat daca n-are o anumita sigla. Sa fie sanatos, bine ca el inca nu se duce la scoala.

Pitica va merge doar 2 zile/saptamana impreuna cu jumatate de clasa de la 9.30-15, celelalte zile lucreaza teme acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci cate ore nu mancati voi nimic? Cand mananci ai voie ciocolata? Portiile sunt masurate? Cred ca am ratat cand descriati procedura...

 

16 ore pauza la mancare (adica nicio calorie ingurgitata, doar o cafea neagra, ma rog, doua, eventual ceai fara zahar, doar cu lamaie, ca de la asta vine numele topicului [:)] )

 

nu pot zice ca ai voie ciocolata, dar eu de cand m-am apucat de dieta am "rezolvat" o cutie mare de bomboane Bucuria, in vreo 3 zile (si eram tare incantata ca a scazut cantarul in continuare) si cateva ciocolate de casa pe care le-am gasit prin congelator; plus o placinta cu mere (una intreaga, comandata de la Oala cu bunatati) si vreo doua prajituri ratacite la o comanda, pe care de musai a trebuit sa le mananc (amandoua in aceeasi zi [:-)))]  ). daca esti altfel decat mine - care azi ma uitam luuuung la o ciocolata de lapte cu alune, da' n-am luat-o, ca stiu ca as manca-o pe toata odata - deci daca poti manca doar cateva patratele, un da clar.

 

portiile nu le masor, incerc sa nu exagerez (nu imi reuseste intotdeauna, cum am mai povestit), si incerc de doua ori pe saptamana sa mananc maxim 500 de calorii. nu le mai socotesc exact, cum faceam pe vremuri, in ultimele saptamani am mancat in ziua respectiva doar ciorba de loboda si de salata (de 3 ori pe zi), plus rontait un pic de pofta cate ceva din ce mai era in frigider, dar cu grija.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...