Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sot mutat dupa divort


dyanaM

Recommended Posts

Dyana, atentie ca partajul nu se mai face automat 50/50. In functie de cine a contribuit mai mult (daca exista dovezi clare, de gen transfer bancar etc), procentele pot varia.

 

Discuta cu avocatul toate scenariile.

Daca la inceputul casniciei au avut un acord inn acest sens, da asa este cu dovezi de achizitie si plata pe nume si prenume.

Eu sunt rezervat ca s-a procedat astfe.

Judecatorul va decide 50/50 daca partile nu convin altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Atata timp cat nu efectuati partajul sau nu ajungeti sa va impartiti proprietatea veti avea amandoi drepturile conferite de coproprietate.

Mai puteti incerca medierea dar din cate simt este razboi intre voi deci este posibil sa esueze.

deci pana atunci el poate aparea oricand vrea, pe poarta sau peste gard sa isi vada copiii.

 

pe bune, cine face legile astea care trebuie aplicate?!  chiar nu exista si un avocat adevarat in legislatia  asta care naste numai drepturi fara obligatii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci pana atunci el poate aparea oricand vrea, pe poarta sau peste gard sa isi vada copiii.

 

pe bune, cine face legile astea care trebuie aplicate?!  chiar nu exista si un avocat adevarat in legislatia  asta care naste numai drepturi fara obligatii?

Afirmatia aceasta se poate aplica oricaruia, si lui si ei in mod egal. Legea este aceeasi pentru amandoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

deci pana atunci el poate aparea oricand vrea, pe poarta sau peste gard sa isi vada copiii. pe bune, cine face legile astea care trebuie aplicate?! chiar nu exista si un avocat adevarat in legislatia asta care naste numai drepturi fara obligatii?

 

Spune ca are ordin de protectie pentru 3 luni, deci presupun ca nu are voie sa se apropie de rezidenta familiei, chiar daca e coproprietar.

 

Eu am obtinut de doua ori ordin de protectie de cate un an, cu punere in functiune imediata, chiar daca ex ul avea numele pe contractul de chirie al apartamentului, nu a mai avut voie sa se apropie de noi. Intre timp i a fost reziliat numai lui, de catre proprietar, contractul de chirie.

Desigur in cazul in care e coproprietar si partajul nu s a facut inca, fostul sot al Dianei nu isi pierde calitatea de proprietar. Dar nu isi poate vizita proprietatea din cauza ordinului de protectie. Sper ca asa e si respecta legea.

Aici incalcarea ordinului e infractiune serioasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spune ca are ordin de protectie pentru 3 luni, deci presupun ca nu are voie sa se apropie de rezidenta familiei, chiar daca e coproprietar.

 

Eu am obtinut de doua ori ordin de protectie de cate un an, cu punere in functiune imediata, chiar daca ex ul avea numele pe contractul de chirie al apartamentului, nu a mai avut voie sa se apropie de noi. Intre timp i a fost reziliat numai lui, de catre proprietar, contractul de chirie.

Desigur in cazul in care e coproprietar si partajul nu s a facut inca, fostul sot al Dianei nu isi pierde calitatea de proprietar. Dar nu isi poate vizita proprietatea din cauza ordinului de protectie. Sper ca asa e si respecta legea.

Aici incalcarea ordinului e infractiune serioasa.

Este extrem de relativ, pentru ca ordinul de protectie se refera la persoana nu la proprietate.

Ca sa dau un exemplu

Daca ambii au domiciliul in aceeasi locatie si nu atat domiciliul cat sunt in drept proprietari un ordin de protectie fata de persoana (fie fata de el sau fata de ea) nu poate afecta drepturile niciunuia dintre ei ca si proprietari.

Ar fi util sa precizeze cu exactitate ce contine ordinul de protectie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe ordinul de protectie impus ex partenerului meu se precizeaza ca nu se poate apropia la o distanta de x metri de domiciliul meu. Daca domiciliul e fosta locuinta comuna, concluzia e clara ca nu se poate apropia de acea locuinta fara sa incalce ordinul.

In cazul nostru locuinta era cu chirie, am explicat.

Interesant este ca impotriva fostului meu a existat un ordin de protectie al primei sotii si ei aveau o casa impreuna, ma rog plateau amandoi ipoteca la ea. Nici de acea casa nu a avut voie sa se apropie, au vandut o si au impartit banii, dar el nu a mai avut voie sa vina acolo.

Exceptie la interzicerea de apropiere: cazuri bine stabilite prin avocati, cand isi exercita dreptul de vizita a copiilor ( deci nu cand vrea el) si datele stabilite de cele 2 parti cand el sa vina sa isi recupereze lucrurile personale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...