Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum „repar” un fondant?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai daca stii ce ma tot trintesti de pereti de parca as fi vruen novice la stapin? [fri]

 

Oh, man! 
N-a trântit nimeni pe nimeni. Doar că aici am scris și ne-am înțeles în limba română. Dar și în limba germană, dacă mă uit pe pozele pe care le-ai pus, în a doua poză scrie „Rollfondant” și este diferit față de fondantul de cofetărie despre care am vorbit aici. Eu chiar am găsit niște explicații despre ce deosebiri sunt între ele, sunt convinsă că și tu găsești dacă dorești. 
 
Cât despre glazură, prin definiție este un strat cu care se acoperă ceva, de data asta o prăjitură, și este și ea de mai multe feluri, depinde din ce este preparată. Cea din poza pusă de tine (prima poză) este doar o variantă. 
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dana,

 

mai exista un intermediar. E o chestiuta, nu des intalnita. Eu, am inceput sa sap dupa ea, cand m-au enervat unele dupa un grup de Torturi, care nu dadeau retelele si vorbeau un 4 peri. Asa am aflat ca sunt doua tipuri de fondant. Cel pe care l-ai listat tu, si unul de acoperit prajiturile. ca e casant. 

 

acu, am aflat si ce e cu prajitura Siret.

La mine, toate notiunile sunt noi, ca mama mea nu a facut vreodata vreo prajitura sau tort, asa ca nu ma bazez pe amintiri.

 

dar cred ca o sa fac si eu, sigur o sa fie buna, ca nu am grad de comparatie. 

eu am facut prajitura alba ca zapada, albinita..hm..imi plac dar nu extraordinar. 

mai buna e prajitura Lulu, Gabriela, pinguin..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, dacă vei face prăjitura, te rog să împărtășești experiența :)) Și musai să pui poze. 

Ce pot să-ți spun este că toate elementele sunt importante. Biscuiții trebuie să aibă consistența aluatului pentru tartă, crema de fapt nu are cremozitate, este de consistență mai tare (aduce oarecum cu crema paleurilor de cofetărie, dar e un pic mai tare și mai crocantă, seamănă cumva cu un șerbet întărit), glazura trebuie să fie crocantă. Gustul... e altă poveste. Cred că făcută în casă nu poate fi reprodusă chiar exact, pentru că este de o calitate mai bună decât cea care se găsea/găsește în comerț. E mai mult o stare de spirit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...