Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Hello,

 

e luni si am zis sa trec sa semnez condica, desi nu mi-e bine si nu am chef de nimic, nici macar de trancaneala. 

 

La noi nu a fost liber vineri pe 1 Mai, dar vineri saptamana asta pe 8 e liber pentru VE Day. Astazi ar fi trebuit sa fie liber pentru May Day, dar au mutat anul trecut. 

 

Joi pe 30 ar fi trebuit sa ma sune chirurgul, dar... inca astept! O sa incerc iar eu azi sa dau ceva telefoane in spital sa vad daca gasesc pe careva sa si raspunda. 

 

Mr. a muncit tot weekendul, eu ori am bolit ori am plimbat mandra cu bicla. Sambata am fost in cartier si am trecut pe la niste colegi de ai ei la poarta sa se vada si sa vorbeasca, noi la poarta si ei pe pragul casei. Ieri am fost in parc in cautare de ratuste, dar am gasit doar foarte multe gaste cu bobocei. Ratele inca-s pe oua cred, la fel si lebedele. Numai vreo 2 rate si lebede am gasit pe apa, de obicei e plin si vin o gramada cand scoti seminte sa le hranesti. 

 

E tare frumos dupa cateva zile de ploaie, totul verde, castanii infloriti, rododendronii... mai mare dragul sa te plimbi. Google photos ma amaraste cu poze din anii trecuti de prin vacante si excursii de weekend... mi-e/ne e tare dor de iesit in weekend pe undeva, castele, gradini, pub uri... nu mai zic de vacante peste hotare. Cred ca anul asta o sa ramanem doar cu aventura din Norvegia si weekendul prelungit din Bucuresti. Stateam si ma gandeam deunazi la asta, ce ma bucur ca am reusit sa ajungem la Bucuresti sa ma vad cu pingunii ca cine stie cand mai ajung in Ro de acum, daca s-ar fi declansat criza asta mai devreme nu mai ajungeam.. cum nu am mai ajuns nici in vacanta de Paste pe care a trebuit s-o anulam. 

 

Cumnatii au anulat/mutat si nunta din Iulie, anul viitor tot in Iulie. Mai am timp sa imi caut palarie si pantofi, rochie am si nici ca imi iau alta. Trebuie sa ma mentin la marimea de acum, alti bani pe alta rochie eu nu mai dau. 

 

Mi-am comandat bicla noua si abia astept sa vina. Nu mai zic cata caruta de bani am dat pe ea, dar macar am gasit ca v-am spus ca nu gaseam nimic pe nicaieri si peste tot era doar cu livrare in iunie/iulie. E diferita de ce am avut inainte, sper sa ma impac bine cu ea si sa isi merite banii. 

 

Azi trebuie sa il tund iar pe Mr. ca i-a crescut parul mult de cand l-am frezat data trecuta acum vreo 3 saptamani. Lui ii creste foarte repede parul si precum e cret, ii ies cornitele imediat. 

 

Miss inca doarme si nu stiu cum ca a sunat postasul la usa si soneria asta e asa de puternica, de o auzi de la 3 case distanta. E obosita dupa bicicleala de ieri din parc, vreo 1.5 mile pana in parc, dealuri multe, 2 tururi de parc si alte 2 mile pana acasa ca am ocolit pe alt traseu.

 

Alte vesti nu mai am, cam asta e rezumatul. Va las cateva poze cu Miss din parc de ieri cand am iesit la plimbat papuselele si hranit ratele. 

 

Am zis ca nu am chef de trancaneala si iar am scris o polologhie. Iertare!

 

O zi buna si o saptamana frumoasa!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roli tu le pui ingrasamant? Eu le pun cel putin o data pe sapt si fac o gramada de flori. Depinde si de cat de tinere sunt.

Pun la muscate ingrasamant lichid. In curte am pus ingrasamant solid (un fel de bilute de balega) doar la rosii. La flori nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph ce frumos e la voi. Aveti voie in parcuri? Noi nu. Sa folosesti sanatoasa bicla cea noua. Sophia e multumita cu bicla asa mica? Ai mei au ajuns sa-si ridice saua mai sus decat pot eu sa ma urc  [:D] .

 

Laura, gazonul a fost pus acum 4 ani si de atunci nu am facut nimic la el, in afara de tuns si pus ingrasamant o data pe an. Imi ies tot timpul papadii si vrejuri de zmeura si capsuni prin el. 

 

Mcoca, La multi ani frumosi si sanatosi Evei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aparatele noastre de biochimie sunt de la firma Abbot, și ei au scos test de anticorpi Pt SARS-cov2, urmează sa îl primim și noi probabil in Iunie. Speram.
Și sa pună in funcțiune PCR-ul, ar trebui sa vina reactivi noi săptămâna asta sa îl retesteze.

 

Eu sunt pe terasa, la soare. Merg imediat sa mănânc prânzul și plec la job. Mi-au prins bine zilele astea libere.
E tare fain sa lucrez 80%, as continua dacă as putea. Mai e luna asta, din 1 Iunie intru in 100%.

 

N-am ajuns azi la magazinul de flori, voi merge mai ca sunt liberă.

 

Noi din 15 Iunie avem concediu și mai mult ca sigur nu vom putea părăsi insula. Va fi un concediu trist, monoton. Avem niște insule de vizitat, unde nu am apucat niciodată sa ajungem. Se merge doar vara. Avem 4 săptămâni de concediu însă...

Asta e, vor veni și ani mai buni. Noi sa fim sănătoși!

 

Zi frumoasa va doresc!

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt urari fetelor.

 

Roli, incearca sa le pui de 2 ori pe saptaman asa cum zice la carte, sigur o sa infloreasca mai mult.

 

Va invidiez cu postul intermitent. Eu nu am slabit nimic nici cu el, nici cu cei 10000 mii de pasi facuti in acelasi timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, La Multi Ani minunati Evei! [s]

 

in ceea ce priveste pasii, vad ca eu intr-o zi buna, cand m-am plimbat pe la magazinele din tot cartierul, am facut 4500. in rest, ma invart pe la 1800 - 2000 cand ies la magazinele obisnuite (si pana intr-o suta in zilele in care nu ies din casa; ok, in zilele astea fac un pic mai multi, da' nu umblu prin casa cu telefonul in mana ca sa mi-i contorizeze pe toti).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

 

Sa scriu si eu repede ceva la subiectul zilei. Eu pun ingrasamant lichid la muscate, flori de ghiveci. La unele din ghivece pun betisoare. La orhidee pun alt lichid fata de muscate sau betisoare daca am. La trandafiri si rhododendroni pun bilute. Si uite asa e debaraua plina de diverse sticle, cuti si saci.

 

Fleur, tare ma bucur ca veti incepe scoala si tu si Eric. Apasatoare perioada mai ales pentru cei care nu stau la casa, sau copii care nu au frati. Tare bine a fost la noi ca a permis copiilor sa se joace cu un prieten, maxim doi.

 

Ca niciodata am serbat 1 mai. Am apucat joi sa cumpar niste carne tocata, amestec de porc si vita, si am facut mici de casa. Iar mijlocia a facut niste chifle de casa. Am prins chiar si bere. Era seara si aici nu se mai poate cumpara dupa ora 8.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 am pus rasaduri de telina, busuioc si cimbru,   

 

Cu pla [flo]

 

Am pus si eu rasaduri de cimbru, creste cu viteza melcului beat. Rosiile si ardeii puse o data cu el sunt deja de 15-25 de cm. Cimbrul abia e de 2 degete 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...