Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Pe scurt acum, ziceam Otiliei ca, da, e greu in apartament cu un copil unic.

In general, cred ca viata ne a dat o lectie sa fim mai auto suficienti pe viitor, sa avem o familie puternica ( recte mai numeroasa), o casa cu macar un petec de curte sau gradina, in care eventual sa cultivam cate ceva.

 

Speram sa incepem scoala pe 19 dar nu e sigur inca, prim ministrul va decide in urmatoarele 2 sapt. Situatia nu e roza deloc in Montreal, se moare pe capete dar 99% in casele de batrani. Mi e asa de mila de ei.

 

Tatal meu e bine, multumesc Laura de intrebare. Desi e singur, se ocupa cu gradinaritul si asta il tine in forma 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

da mai, eram asa de motivata ... da' nu s-a vazut nimic. Si nu i-am contorizat cu ceasu, ca nu doream sa am pasi neeficienti :)))

 

Coca, poate trebuie sa incerci altceva, tin minte cand ai scris la subiectul cu miscarea, 250 km .Este f. f mult.  [:)] Chapeaux pt determinare.

Poate schimbat  antrenamentul , nu stiu, sala,( pt muschi) , aerobic, inot , bicicleta. Poate fi stresul, hormonii, alimentatia, sau nu ai asa mult de dat jos. Analize ai facut ? Colesterol, tiroida, tensiune ?

 

Amina, ai voie sa te rasfeti, la cat ai slabit  [flo2]

 

Eu mi am propus pana in toamna sa vad  ceva rezultate,(10-15) desi ar fi frumos sa se topeasca grasimea asta cat mai repede.  [alcool] 

 I am zapacit pe ai mei cu  intrebarile (ca am numai muschilosi in casa ) : daca alerg, la cat tin pulsul, cat timp?, ce e mai eficient viteza sau rezistenta?, etc  [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca ,la multi ani cu intirziere Evei!

 

Eu am facut peste 10000+ pasi cand mergeam  prin magazine. Când lucrez de acasa fac 5-6000, când mai si gradinaresc ori fac curat ies la 7000.

 

Da, Fleur e tare bine cu gradina chiar ma gindeam la voi astăzi ca stati in apartament afara e frig... copilul se plictiseste. E f greu .

 

Dar si gradina mea e f ff dificil de mentinut. Azi am mai mutat niste plante agave dar încerc sa nu mai muncesc mai mult de o ora pe zi ca ma ia spatele .

 

La liceul lui William a murit un băiat a căzut in rau. 

Alt copil s a sinucis... Oribil!!! Săracii parinti !!!!Parca nu era suficienta tragedie cu virusul asta. 

Lumea se plânge la tv  ca nu mai au bani nu isi pot plătii bilurile, asigurările medicale, trăim vremuri grele rau. 

 

Dar spunea vecina ca a fost in weekend  cu fica sa la tenis  si erau toate 6 curtile pline de oameni mai ales in varsta fara masti fara sa pastreze  distanta jucau dublu

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit la capitol nou!

Nu am sarbatorit 1 mai, dar am gradinarit. 

Eu nu stiu zau, cum reusiti sa faceti fata la curti mari si cu multe flori. Eu am 2 petice de curte, unul in fata si unul in spate si ma rup. Flori nu prea am, nu stiu de ce, nu se fac, pur si simplu. In curtea din fata am cativa tradafiri si restul de flori sunt muscate in ghivece.

In schimb, se fac multe fructe de padure. Am mure, zmeura, coacaze, merisoare si capsuni. Am si un visin si un par, dar nu va imaginati ca am mancat fructe...au 3 flori! De ce? Habar n-am! Si intr-un colt de curte, pun ceapa, usturoi si rosii, care vad ca se fac si ne bucuram de ele in fiecare vara.

Cam asa arata peticul de curte din spate. 

Eu am aproape 1/2acru ,e belea!!! Chiar ne am rupt spatele,pt orice planta treb sa cumparam pamant si orice groapa trebuie facuta cu tarnacopul. Pamintul e cleios si plin de bolovani.e groaznic .

Fff frumoase gradinile tale spor la munca si multa sănătate [flo2] . Ce imi place iarba verde si jardinierele. [pk]  Cauta flori care merg in zona pune ingrasemantt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur,

si mie mi-e mila de ei.

Nu pot sa spun ca au o varsta si gata era timpul. No, no way sa gandesc asa. Au avut si  ei o viata in spate, cu bucurii,  cu tristeti, au crescut copii sau nu, au fost copiii cuiva, cineva s-a bucurat de ei cand s-au nascut, candva copiii lor ii credeau cei mai frumosi  si mai tari din  lume... Si acum mor singuri fara alinare.

 

Cateodata cand citesc lista cu decedati am impresia  ca dumnezeu se  joaca de-a eugenia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

m-am trezit iar foarte devreme, mai bine spus durerile mi-au dat trezirea de la 5, si ma simt asa de obosita. Nu e doar de la nedormit si neodihnit, e de la porcariile astea de dureri care ma extenueaza, ca nici nu stiu cum sa explic. 

 

Mi-am racit cafeaua pe prag ascultand si admirand pasarelele ciripind. Ca tot vorbea viviana de rutina de dimineata, la mine e trezit, facut cafea si stat cu fundu` pe prag si baut cafea si admirand gradina&pasarelele. [biz] Mai trec si motanii pe gard de prin vecini, veveritele... Cateodata e asa liniste si pace, nu se aude nimic, nici trafic si bulevardul e doar la 200m distanta. Azi nu am stat mult pe prag ca desi mi-am pus patura sub fund e frig afara, bate un vant cam inghetat si mi-au inghetat toate cele. Cand nu e frig, dau si o tura de gradina, admir florile, vad ce a mai crescut, cate buruieni trebuie sa mai smulg.... cate pagube a mai facut veverita, care ieri s-a cocotat si a scos pamant si deranjat si florile din ghiveciul agatat la usile de la gradina. Nu stiu cum de a ajuns si acolo, dar sa nu ma mai mir ca si in fata casei vad ca iar a vizitat si a scos pamant si e imprastiat iar peste tot. V-am mai spus ca imi vine s-o prind de coada s-o agat de gard  [mai]  dar la ce viteza are, nu am nici o sansa sa pun mana pe ea.

 

Sophia doarme si Mr. munceste, de la 7 deja e pe baricade. Maine ministrul lui face briefingul de la 5 pm si trebuie sa ii pregateasca tot. Boris duminica iese cu planul pentru redeschiderea economiei si au mare bataie de cap. E asa de obosit ca adoarme seara nu numai cu furculita in gura la masa, dar dupa pe canapea cu capul sprijinit in mana, cica el se uita la tv.  [clo]

 

Aseara nu stiu cum am facut de m-am intins la yoga mea, m-am dezechlibrat si am trantit piciorul drept in semineu si l-am pocnit direct la glezna. [fri]  E vanat doar putin azi, dar aseara era negru si ma gandeam ca l-am pocnit de trebuie sa ajung la spital. Am pus niste gel de arnica si gheata si a fost ok. 

 

Ieri mi-am comandat jucaria asta sa nu mai merg la supermarket si sa imi rupt mainile si umerii carand sacosele inapoi, ca am vreo 1.2 mile pan` acolo. Ii arat lui Nick ce mi-am comandat:

- do you think people will look weird at me?

- no, they will have trolley envy!  [:-)))]

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00E1L9Z46/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, tare rau imi pare ca ai asa dureri!

 

Troller din asta de cumparaturi folosesc de mult. De cand cu cervicala si cu maxim 2 kg (ca sa nu mi adaug un 5 langa ele sa se faca 25) intr-o  mana. La inceput simmteam asa o jena, apoi am zis la naiba, daca mie mi-e bine cu el...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ieri mi-am comandat jucaria asta sa nu mai merg la supermarket si sa imi rupt mainile si umerii carand sacosele inapoi, ca am vreo 1.2 mile pan` acolo. Ii arat lui Nick ce mi-am comandat:

- do you think people will look weird at me?

- no, they will have trolley envy!  [:-)))]

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00E1L9Z46/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Geniala! N-am vazut asa ceva. La noi se gasesc niste carucioare care nu se pliaza, sau pliate oricum sunt mari si greu de dus si urate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...