Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Bună ziua și de la mine,

 

Nu prea am de povestit, vă las însă un articol drăguț:

 

You Can’t Read This Article Si T’es Pas Bilingue  [:D]

 

Despre vacanță, noi oricum nu plecam nicăieri vara, că al meu e pe câmp. O să ne suim în mașină în câte o zi și mergem pe aici, sunt destule locuri pustii unde să nu dăm ochi cu prea mulți oameni (sper eu acum, nu știu cum va fi la vară). Ba chiar râdeam cu al meu să ne luăm cort și într-o noapte să mergem la el la câmp să vedem stelele (cum nu e lumină în zona aia, ar trebui să se vadă fain).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua și de la mine,

 

Nu prea am de povestit, vă las însă un articol drăguț:

 

You Can’t Read This Article Si T’es Pas Bilingue  [:D]

 

 

Sincronicitate: de 2 sapt m-am apucat de franceza, cu Duolingo. Fac zilnic, macar juma de ora si fac concurs cu B care termina pe primul loc saptamana (el face japo). M-am infoiat toata la fraza aia cu 'esti un geniu daca poti sa citesti asta' :):):)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, si pe mine ma termina statul in casa, lipsa asta de libertate de miscare. Noi la concediu oricum am pus cruce, nici nu apucasem sa rezervam sau sa platim ceva, asa ca aici nu avem stress. Trebuia sa ne hotaram prin februarie, pe la sfarsitul lunii feb sau inceput de martie sa rezervam si platim avans, insa daca am vazut ca se extinde pandemia si in Europa, am zis Stop, sa mai asteptam. Si pe urma a venit oroarea...

AMR 8 zile, ca sa ies unde vreau, cand vreau si de ce vreau, fara sa mai scriu declaratiile alea si sa stau sa ma scarpin in cap, daca e un motiv plauzibil sa ies si ce punct sa pun, pana unde tine proximitatea domiciliului si tot asa. Ma simt ff stresata de controalele politiei + politie militara, de amenzi (chit ca le-au dat cu ele in cap la CCR; amenzile erau necesare, ca sunt oameni inconstienti sau care sfideaza legea cu buna stiinta, insa cuantumul amenzilor era f mare, 20.000 de lei pe Ro e imens si ma ales daca e o greseala mica in completarea declaratiei + mai sunt politisti care abuzeaza etc).

Acum astept sa vedem 15 mai... daca putem iesi si unde (in oras sau si in afara orasului de resedinta)... Orban zice ca nu se iese din localitate dupa 15 mai, Vela ca da, nici o problema, mergem oriunde daca respectam distantarea sociala, Iohannis tace (si face!), asa ca eu una, nu mai inteleg nimic. Plus ce se mai deschide: cabinete stoma, saloane, ce magazine etc. Asteptam si vedem... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, multi ani inainte! Mi-ai povestit cum v-ati cunoscut si evoluat impreuna, aveti o poveste frumoasa  [il]

 

Si Marcia 17 ani... ce a trecut timpul!

 

De curiozitate, de ce ai vrut sa mergi la Lazar in detrimentul lui Creanga, mai ales daca te simteai bine in acel colectiv? Era Lazarul peste?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, eu ce sa mai zic, ca desteptii astia nu zic clar daca poti sa iesi sau nu din localitate...adica noi ar trebui in continuare sa facem declaratii zilnic ca mergem in oras?! Sau nu? Luam sau nu amenda? Nu sunt in stare sa zica nimic clar!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si pe mine ma enerveaza chestia asta, or clarifica saptamana viitoare. Pana pe 14 mai inclusiv functionam la fel ca pana acum, ca suntem in stare de urgenta. Dupa aceea, astept sa hotarasca guvernantii... in momentul asta cred ca nici ei habar nu au ce sa mai zica...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...